76.rocznica mordu na mieszkańcach Bielin. Ważne uroczystości. Przypominamy co się wtedy wydarzyło i kto zginął (ZDJĘCIA)

s
Uroczystości w Bielinach
Uroczystości w Bielinach UG Bieliny
Udostępnij:
9 marca 1944 roku doszło do mordu na mieszkańcach Bielin. W 76. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców na mieszkańcach Bielin w intencji zamordowanych wtedy osób oraz mieszkańców gminy Bieliny, którzy zginęli w latach II wojny światowej w niedzielę, 8 marca o godzinie 12 w kościele parafialnym Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Bielinach została odprawiona uroczysta msza.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz bielińskiej parafii ksiądz Jan Wojtyna. Homilię wygłosił ksiądz Paweł Smolarczyk – diakon. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy, w tym radni, sołtysi, przedstawiciele szkół z liczną reprezentacja młodzieży, zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne.

Po uroczystej liturgii uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik znajdujący się przy kościele, na którym widnieje napis: „Jeśli pamięć ludzka zaginie - niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża".

Po odśpiewaniu hymnu Polski i odmówieniu modlitwy za poległych ich pamięć uczczono salwą honorową. Następnie wieńce złożyli: wiceminister sportu, świętokrzyski poseł Anna Krupka; poseł Agata Wojtyszek wraz z senatorem Krzysztofem Słoniem; w imieniu samorządu Województwa Świętokrzyskiego: wicemarszałek Renata Janik oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Mieczysław Gębski; wicewojewoda Świętokrzyskiego Rafał Nowak; w imieniu Samorządu Gminy Bieliny złożyli wieniec i zapalili znicze: wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz, przewodniczący Rady Gminy Bieliny Józef Gawęcki, wiceprzewodnicząca Dorota Rzepka oraz sekretarz gminy Jadwiga Wójcik; radny Rady Miasta Kielce Tadeusz Kozior; w imieniu Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego: Przewodniczący Komisji Tradycji Obywatelskiej i Patriotycznej Andrzej Wiatkowski; przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z koła numer 1 w Kielcach: prezes Danuta Piotrowska-Wójcik oraz wiceprezes Anna Urszula Woźniak; przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła w Łopusznie z prezesem Stanisławem Komisarczykiem; przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Historii wraz z radnym Rady Powiatu Andrzejem Michalskim; przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Bielin z Prezes Urszulą Nawrocką, przedstawiciele Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bielinach

O uroczystą oprawę 76. rocznicy mordu na mieszkańcach Bielin zadbali Ułani 27. Pułku Ułanów z Prezesem Dionizym Krawczyńskim oraz Jednostka Kielecka Orląt Armii Krajowej, na czele z Komendantem płk. Andrzejem Karysiem, której przedstawiciele pełnili wartę honorową przy pomniku.

Wzorem lat ubiegłych, w tegorocznych uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe: Korpusu Kieleckiego Armii Krajowej „Jodła”; Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Bielinach; Koła numer 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach; Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła w Łopusznie; Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach; Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie; Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Bielinach; Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bielinach; Dowódcy 27 Pułku Ułanów imienia Króla Stefana Batorego. Obecna była także delegacja Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podziękowania za dawanie świadectwa pamięci o historii i tych, którzy polegli za wolną Polskę przekazali obecni przedstawiciele parlamentu i samorządowcy:poseł i wiceminister sportu Anna Krupka, poseł Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, wicewojewoda Rafał Nowak oraz wicemarszałek Renata Janik.

- Obecnością podczas uroczystości upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 76 lat wypełniamy testament tych, którzy oddawali życie za Ojczyznę. Pamięć o lokalnych bohaterach to świadectwo naszego szacunku i wdzięczności. Jesteśmy zobligowani to pielęgnowania wartości opartych na patriotyzmie i respektowaniu przeszłości – mówił wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz dziękując za liczną obecność mieszkańców gminy podczas uroczystości

Podziękował także zaproszonym gościom, organizacjom, które wzięły udział w uroczystościach, a także księżom: proboszczowi parafii w Bielinach księdzu kanonikowi Janowi Wojtynie, wikariuszom: księdzu Grzegorzowi Kozikowi i księdzu Grzegorzowi Nowakowskiemu oraz diakonowi księdzu Pawłowi Smolarczykowi.

Jak co roku uroczystość uświetniła swoją obecnością kompania honorowa Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach. Oprawy muzycznej liturgii mszy świętej oraz modlitwy przy pomniku dokonał zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielinach.

Przy okazji rocznicy warto przypomnieć protokół przesłuchania świadka przez sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kielcach – Bolesława Ołowiaka w dniu 16 maja 1966 roku. To fragment artykułu z„Kuriera Bielińskiego”.

Świadek: Jan Śliwiński, lat 43, funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, zamieszkały Górno powiat Kielce, zeznał co następuje:

"Przez okres okupacji mieszkałem w Bielinach. Pomagałem rodzicom w gospodarstwie rolnym. Dnia 8 marca 1944 roku na miejscowy posterunek żandarmerii w Bielinach napadła partyzantka z oddziału Armii Krajowej. W odwet za ten napad żandarmeria z Bielin i około 10 samochodów załadowanych żandarmami z Kielc około godziny 23 w nocy otoczyli wieś i zaczęto dokonywać aresztowań poszczególnych mieszkańców Bielin. Aresztowano między innymi: Jamrożek Władysław, Poniewierski Józef, Zwierzyński Bronisław, Pindral Ignacy (w protokole błąd w nazwisku – przyp A. D.), Michalski Józef, Zawierucha Władysław, Michalski Władysław, Porębski Ignacy, Kowalczyk Ignacy, Mikołajczyk Jan, Mikołajczyk Józef, Mikołajczyk Jan i inni. Miedzy innym zostałem aresztowany ja. Wszystkich aresztowanych żandarmi spędzili do szopy, w której żandarmi miejscowego posterunku z Bielin mieli warsztat rzeźniczy.

W szopie rozebrano wszystkich aresztowanych do bielizny, powiązano ręce do tyłu kablem i kolejno przeprowadzano nas do następnej szopy. Przed przeprowadzeniem do następnej szopy rozstrzelano Mikołajczyka Józefa, ponieważ nie pozwolił sobie związać rąk, prosząc, że jest niewinny. Przed rozstrzelaniem Józefa Mikołajczyka duszono sznurkiem. Sprawcą rozstrzelania był żandarm z posterunku w Bielinach o nazwisku Goering. Aresztowano wówczas 21 mieszkańców Bielin. W czasie aresztowania żandarmi zastrzelili w łóżku niejakiego Ołubca, imienia nie pamiętam. Około godziny 3-ej nad ranem żandarmi zaczęli wyprowadzać nas pojedynczo na pola pomiędzy wsią Bieliny a Czaplowem. Przy każdym aresztowanym szło dwóch żandarmów. Doprowadzono nas do wzgórza zarośniętego krzewiną i tam ustawiono nas w rząd wszystkich i kazano nam klęczeć. W trakcie klęczenia jeden z żandarmów, nazwiska nie znam, zbliżył się do mnie i mego sąsiada, chcąc zrobić większą odległość między nami. Wykorzystując to, że w rzędzie znalazł się żandarm, poderwałem się i zacząłem uciekać. W trakcie ucieczki zostałem dwukrotnie postrzelony w rękę lewą i lewy bok. Mimo postrzału uciekłem. W trakcie ucieczki słyszałem strzały.

Całą grupą żandarmów dowodził oficer żandarmerii z Kielc. Stopnia nie pamiętam i oficera tego nie znam. Nie znam również komendanta żandarmerii z posterunku w Bielinach. Znałem natomiast żandarmów z posterunku w Bielinach, a byli to: Dunkier, Goering, Grote i inni, których nazwisk nie przypominam sobie. Wszystkich rozstrzelanych zakopano na miejscu stracenia. Pamiętam, iż przed rozstrzelaniem stała grupa chłopów z Bielin z łopatami spędzoną przez żandarmów do wykopywania dołów".

Przy okazji rocznicy przypominamy mieszkańców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej

ZAMORDOWANI PRZEZ NIEMCÓW W BIELINACH DNIA 9 MARCA 1944 ROKU

Edward Michalski l.18

Bronisław Zwierzyński l.21

Ignacy Pindral l.22

Władysław Zawierucha l.22

Ignacy Ołubiec l.28

Józef Michalski l.33

Jan Salwa l.36

Władysław Michalski l.36

Jan Mikołajczyk l.37

Ignacy Kowalczyk l.38

Józef Poniewierski l.39

Józef Siciarski l.42

Józef Mikołajczyk l.42

Józef Zawierucha l.43

Bolesław Ziach l.45

Ignacy Porębski l.54

Franciszek Ołubiec l.55

Tomasz Pindral l.55

Jan Mikołajczyk l.58

Józef Maruszak l.65

ZASTRZELENI PODCZAS PACYFIKACJI KAKONINA I HUTY SZKLANEJ

Jan Sobkiewicz l.30

Stanisław Iwan l.22

Andrzej Grzegorczyk l.30

Józef Iwan l.22

Antoni Bernat l.27

Józef Iwan l.28

Franciszek Gawlik l.51

Józef Wiącek l.29

Jan Januchta l.28

Edward Kułaga l.18

Stanisław Kułaga l.48

Antoni Parobiec l.65

Franciszek Parobiec l.22

Genowefa Parobiec l.16

Franciszek Rak l.93

Jan Serwin l.31

Józef Serwin l.75

Wawrzyniec Serwin l.38

ZAMORDOWANI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH I WIĘZIENIACH

Ignacy Bakalarz l.40

Józef Bakalarz l.48

Stanisław Barański l.42

Władysław Dudek l.30

Andrzej Gawlik l.25

Józef Gawlik l.38

Władysław Gawlik l.31

Stanisław Kalwat

Karol Kałuża l.24

Władysław Kawalec l.24

Jan Kopacz l.40

Józef Kopacz

Franciszek Kot l.43

Jan Kowalczyk l.34

Bolesław Krzos l.26

Tomasz Krzos l.29

Jan Kudła l.21

Antoni Mazur l.48

Ignacy Michalski l.41

Jan Michalski l.35

Władysław Michalski l.46

Józef Mikołajczyk l.30

Stanisław Mikołajczyk

Wincenty Mikołajczyk l.58

Józef Miśkiewicz l.45

Ks. Feliks Nowacki l.62

Jan Ołubiec l.24

Stefan Piotrowski l.38

Julian Pobocha l.40

Władysław Sobkiewicz l.26

Jan Stochmal l.31

Władysław Turyna l.33

Władysław Tosnowiec l.24

Jan Walocha l.26

Stanisław Zagdan l.38

PARTYZANCI I INNE OSOBY z gminy Bieliny, które zginęły w latach II WOJNY ŚWIATOWEJ

Antoni Domagała

Antoni Iwan

Roman Kasza

Henryk Lipiński

Piotr Michta

Marian Obara

Władysław Okulski

Iwan Władysław

Bronisława Iwan l.28

Jan Iwan l.30

Franciszek Jawor l.19

Gerwazy Ziach l.48

Józef Jawór

Franciszek Mochocki l.39

Franciszek Obara l.66

Andrzej Zielonka l.19

Antoni Iwan l.22

Jan Iwan l.63

Stanisław Chlewicki l.31

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie