Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78.rocznica Powstania Warszawskiego. Porucznik "Feliks" z Secemina

Iwona Boratyn
Jan Lohmann z Secemina, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej.
Jan Lohmann z Secemina, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej. archiwum prywatne
Jan Lohmann w czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej. Służył w 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej w plutonie Alojzego Dziury-Dziurskiego. W latach 1943-1944 walczył w partyzantce. Był dwukrotnie ranny.

Jan Lohmann, urodzony 2 lipca 1925 roku w Seceminie (powiat włoszczowski) – poeta i prozaik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, syn Jana, właściciela Secemina (majątek głównie stawowy i leśny) i Marii z Szańkowskich. Studiował na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzice mieli duży majątek, - prawie 1,5 tysiąca hektarów, w tym lasy, stawy i młyn. Wraz ze starszym bratem Stanisławem i młodszą siostrą Krystyną wychowywał się w malowniczo położonym secemińskim dworze.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim „Feliks”), działał w oddziale „Skrzetuski”. Jest współzałożycielem Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który wszedł następnie w skład Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był dwukrotnie ranny, w 1945 roku aresztowany i więziony. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem "Polska Swemu Obrońcy".

W okolicach Secemina działały liczne oddziały partyzanckie. Ruch oporu reprezentowały grupy przynależne do Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oaz Gwardii i Armii Ludowej. W strukturach Armii Krajowej gmina należała do obwodu włoszczowskiego. W Seceminie została stworzona Placówka numer 14 dowodzona przez „Brzozę” (Mariana Flankowskiego), później przez „Okonia” (Bolesława Piątka).

W roku 1942 – 4 czerwca, został aresztowany Jan Zawada, kierownik szkoły w Seceminie. Wywieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen – Gusen, nigdy już z niego nie wrócił zamordowany 7 października 1942 roku.

Jan Lohmann, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej, został zaprzysiężony w 1943 roku w małopolskich Proszowicach. Jak wspominał, w trakcie swojej służby uczestniczył w wielu akcjach, między innymi zatrzymania i odbijania pociągu wiozącego ludzi do Oświęcimia. "Odbyło się bardzo dużo akcji. Trudno wszystko wymienić. Dwa razy zostałem ranny. Cóż, każdy w moim wieku zrobiłby to samo - powiedział żołnierz podczas tegorocznego otwarcia w Krakowie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej Armii Krajowej.

Debiutował w 1960 roku na łamach dwutygodnika „Kamena”, a pierwsze publikacje prozatorskie zamieścił w tym samym roku w miesięczniku „Odra”. W jego twórczości zawsze jest obecny wojenny i okupacyjny czas. Jan Lohmann przywołuje wiele postaci i rodzin z regionu, w którym się urodził, wychował i przeżył wojnę. Są to: Ścibor-Marchoccy, Szańkowscy z Wierzbna, Kleszczyńscy z Jakubowic (okoliczności śmierci Bogusława Kleszczyńskiego), Moesowie ze Sprowy, Kamoccy, Byszewscy, Dreccy i Rudzińscy ze Słupi i inni.

7 października 2012 roku Rada Gminy Secemin, w uznaniu zasług, nadała Janowi Lohmannowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Secemin. Tytuły otrzymała wtedy cała rodzina Lohmannów: jego brat Stanisław i siostra Krystyna. Lohmannowie to ostatni dziedzice Secemina, którzy wywodzą się od znanego rodu Szafrańców.

W niedzielę, 7 sierpnia, swoją 110 rocznicę świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Seceminie. To właśnie na wniosek tej jednostki i Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Secemin Jan Lohmann i jego brat Stanisław otrzymali honorowe obywatelstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie