88. Plebiscyt Przeglądu Sportowego-Gala Mistrzów Sportu. Zobaczcie, jak prezentowały się gwiazdy na czerwonym dywanie - zdjęcia, wideo

Paulina Baran
88. Plebiscyt Przeglądu Sportowego - Gala Mistrzów Sportu. Zobaczcie, jakie gwiazdy pojawiły się na wielkiej gali. Polsat facebook/ Anna Krupka Facebook/Piotr Nowak
W minioną sobotę, 7 stycznia odbył się 88. Plebiscyt Przeglądu Sportowego - Gala Mistrzów Sportu. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wyłoniono Najlepszego Sportowca Roku 2022, którym okazała się być znakomita tenisistka, Iga Świątek. Kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce? Zobaczcie zdjęcia ludzi ze świata sportu, którzy pojawili się na uroczystości. W tym zaszczytnym, gronie była między innymi świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu, Anna Krupka.

88. Plebiscyt Przeglądu Sportowego - Gala Mistrzów Sportu - wyjątkowi sportowcy w wieczorowych strojach

Jak zwykle było wyjątkowo i wzniośle, nie brakowało wieczorowych strojów, w których rzadko można oglądać najlepszych polskich sportowców. Podsumowanie 88. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat w Warszawie było okazją do świętowania największych sukcesów naszych reprezentantów w różnych dyscyplinach w minionym, 2022 roku.

Iga Świątek została Najlepszym Sportowcem Polski 2022 roku

88. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT wygrała Iga Światek. Tenisistka zdobyła tytuł Najlepszego Sportowca Polski po raz pierwszy. W podsumowaniu 2020 roku uplasowała się na drugim miejscu. W rankingu za 2022 rok drugą pozycję zajął żużlowiec Bartosz Zmarzlik, a trzeci był kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

Pełne wyniki 88. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT:

10. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo)
Choć polscy kibice od lat są przyzwyczajeni do sukcesów wioślarzy, 2022 roku nie był dla Biało-Czerwonych zbyt udany. Honor reprezentacji uratowała właśnie czwórka podwójna. Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański najpierw zostali wicemistrzami Europy, a na najważniejszej imprezie sezonu w efektowym stylu sięgnęli po złoto mistrzostw świata, prowadząc w finale od startu do mety

9. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
W lipcu w amerykańskim Eugene udowodnił, że jest wybitnym specjalistą od mistrzostwa świata. Trafił z formą i po raz piąty sięgnął po złoty medal, choć rywale zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko. W finale aż pięciu młociarzy oddało rzuty ponad 80 metrów. Polak tę magiczną granice pokonuje co sezon od 2012 roku! Na mistrzostwach świata 2022 sukces zapewnił wynik 81,98 metra.

8. Katarzyna Wasick (pływanie)
Dzięki pochodzącej z Krakowa trzydziestolatce w polskim pływaniu w końcu nastąpiło przełamanie. W Budapeszcie zdobyła wicemistrzostwo świata na 50 m stylem dowolnym. Została dopiero drugą polską medalistą Czempionatu Globu na długim basenie. Przed nią dokonała tego tylko Otylia Jędrzejczak - piętnaście lat temu! Do tego sukcesu Katarzyna Wasick dołożyła srebro mistrzostw Europy, również w sprincie kraulem.

7. Adrian Meronk (golf)
Od lat przeciera polskie szlaki na światowym polach golfowych. W dyscyplinie, w której daleko nam do wielkiej potęgi, przebił się do ścisłej czołówki. Pięć razy zakończył w najlepszej trójce turnieje cyklu DP World Tour. Wygrał dwa turnieje, a w klasyfikacji końcowej sezonu 2022 zajął ósme miejsce. Awansował też do pierwszej pięćdziesiątki światowego rankingu, choć jeszcze w połowie roku był poza setką!

6. Mateusz Ponitka (koszykówka)
Za nim lepszy reprezentacyjny sezon niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Nawet sami reprezentanci Polski, jadąc na EuroBasket nie zakładali, że awansują do strefy medalowej. Ostatecznie nie udało się stanąć na podium, ale gra w półfinale to i tak jeden z największych sukcesów w historii polskiej koszykówki męskiej. Mateusz Ponitka był kapitanem i prawdziwym liderem drużyny. W wygranym starciu ze Słowenią zanotował swoje pierwsze w karierze triple-double: 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst.

5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
Dla przedstawicieli sportów zimowych 2022 był rokiem igrzysk olimpijskich. Przed wylotem do Pekinu nic nie wskazywało na wybuch formy Dawida Kubackiego. W Chinach coś jednak zaskoczyło! Na skoczni normalnej zajął trzecie miejsce i został czwartym polskim indywidualnym medalistą olimpijskim w skokach po Wojciechu Fortunie, Adamie Małyszu i Kamilu Stochu. Puchar Świata 2022/23 zaczął od dwóch triumfów w Wiśle. Później wygrał jeszcze w Titisee-Neustadt, Engelbergu i Innsbrucku.

4. Kamil Semeniuk (siatkówka)
Kariera 26-letniego przyjmującego nabrała niesamowitego rozpędu. ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle poprowadził do triumfu w Lidze Mistrzów, zdobywając w finale 27 punktów. Z drużyną zdobył także mistrzostwo oraz Puchar Polski. W sezonie reprezentacyjnym był mocnym punktem kadry prowadzonej przez Nikolę Grbicia. Z kolegami zdobył brązowy medal Ligi Narodów, a potem srebro mistrzostw świata. Świetny rok zaowocował transferem do Perugii. Z nowym klubem już zdążył sięgnąć po Superpuchar Włoch i Klubowe Mistrzostwo Świata.

3. Robert Lewandowski (piłka nożna)
Kolejny znakomity rok. Najlepszy polski piłkarz poprowadził Bayern Monachium do mistrzostwa Niemiec, zostając przy tym królem strzelców Bundesligi. Zdobył także Złoty But dla najskuteczniejszego piłkarza wszystkich europejskich lig. Po zakończeniu sezonu zrealizował marzenie o transferze do Barcelony. Na koniec 2022 roku był liderem klasyfikacji strzelców La Liga. Na „Lewego” mogła liczyć także reprezentacja. Jego gol na 1:0 w barażu ze Szwecja otworzył kadrze drogę na mistrzostwa świata. Na Mundialu trafił z Arabią Saudyjską, pieczętując zwycięstwo, które dało awans do 1/8 finału.

2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
Po zwycięstwach w Speedway Grand Prix 2019 i 2020 Polak dołożył trzeci tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w 2022 roku. Łącznie ma na koncie już sześć medali najbardziej prestiżowego żużlowego cyklu, a w klasyfikacji wszech czasów wskoczył na ósme miejsce. Liczbą tytułów zrównał się z legendami dyscypliny, Jasonem Crumpem, Nickim Pedersenem, Ole Olsenem, Erikiem Gundersenem i Taiem Woffindenem.

1. Iga Świątek (tenis)
Absolutna dominatorka! Polka zanotowała niewiarygodną serię trzydziestu siedmiu wygranych meczów z rzędu. Pobiła tym samym rekordy takich legend tenisa, jak Martina Hingis, Monica Seles czy Venus Williams. Dłuższe serie od niej w erze Open miały tylko cztery zawodniczki. Łącznie Iga Świątek wygrała w 2022 roku osiem turniejów WTA, w tym dwa Wielkiego Szlema - French Open i US Open. Oczywiście dało jej to pozycję liderki i ogromną przewagę w światowym rankingu.