Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„A to Polska właśnie” – niezwykły wieczór artystyczny dla Niepodległej we Włoszczowie (DUŻO ZDJĘĆ)

red
„A to Polska właśnie – włoszczowskie NGO dla Niepodległej” – pod takim hasłem w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie 30 października odbyła się uroczystość poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowana wspólnie przez kilkanaście organizacji pozarządowych z powiatu włoszczowskiego. Całość okazała się wspaniałym, wzruszającym wydarzeniem. Wzięło w niej udział ponad 100 osób.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Jednym z głównych punktów programu wieczoru była promocja pierwszego wydania niepublikowanych dotąd wspomnień powstańca styczniowego z ziemi włoszczowskiej Edmunda Wierusz-Kowalskiego, który jako młody człowiek wziął udział w walkach powstańczych, za co zesłany został na pobyt w głąb Rosji. Edmund Wierusz-Kowalski pochodził z Ojsławic w dzisiejszej gminie Radków. Rękopis jego wspomnień został odnaleziony przez Adama Malickiego w zdigitalizowanych zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, a następnie przepisany przez niego i uzupełniony o wiele ciekawych informacji, dokumentów i zdjęć dotyczących powstańca, jego rodziny, wydarzeń z powstania styczniowego na ziemi włoszczowskiej. Książkę wydała Fundacja CEdR (Centrum Edukacji dla Rozwoju).

Adam Malicki był jednym z gości spotkania. Na uroczystość we Włoszczowie z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy zjechali członkowie rodziny Edmunda Wierusz-Kowalskiego, jego prawnuki, praprawnuki i praprawnuk: Filip Ruszczyński, Agnieszka Wierzejska, Joanna Zarańska-Jackowska, Anna Grużewska, Rafał Wierusz-Kowalski, Franciszek Grużewski. Był też Michał Staniaszek z drukarni Kontur, która publikację dopracowała edytorsko i wydrukowała. Instytucje samorządowe podczas wieczoru reprezentowali starosta włoszczowski Jerzy Suliga i zastępca burmistrza Włoszczowy Sławomir Owczarek. Byli również przedstawiciele rodzin zaangażowanych w ratowanie pamiątek polskiej kultury i pielęgnowanie dawnych tradycji: Teresa i Mirosław Holotowie, Stanisław Gieżyński, Agata i Robert Jedliczkowie wraz z Heleną, Tadeuszem i Hubertem.
Promocja wspomnień Edmunda Wierusz-Kowalskiego nie była jedynym punktem programu. Można było obejrzeć wystawę prac malarskich młodych twórców zatytułowaną „Pejzaże wolności”, przygotowaną przez Fundację I Liceum Ogólnokształcącego imienia Generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, prezentacje o czasach zaborów na ziemi włoszczowskiej oraz wystawę pamiątek historycznych z okresu zaborów przygotowane przez Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Podczas wieczoru wręczono także podziękowanie mieszkańcom powiatu, którzy poświęcili się pasji ratowania pamiątek dawnej kultury polskiej.

Gościom wręczono ponad 100 kotylionów, które przygotowały Fundacja Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie oraz Fundacja Nasza Dwójka. Przygotowano również słodkie wypieki, które stanowiły uzupełnienie kolacji, jaką organizatorzy zapewnili gościom po części oficjalnej wieczoru.

Bogata była oprawa artystyczna wydarzenia. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Stefana Czarnieckiego przygotowała prezentacje historyczne. Wielu wzruszeń dostarczyły piękne recytacje w wykonaniu Roksany Rydzyk, Mikołaja Ślęzaka i Natalii Nowak, a także występ Magdaleny Batko i Zuzanny Żelichowskiej w tańcu symbolizującym zabory. Joanna Bulskiej ze Stowarzyszenia Nieznanowice.pl przedstawiła swój własny wiersz patriotyczny napisany specjalnie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wokaliści Zuzanna Bełtowska, Michał Steciak i Michał Sztabiński wspaniale zaśpiewali teksty poetyckie, które pozostaną zapewne na długo w pamięci uczestników spotkania.
Brawurowy koncert pieśni dał zespół Moskorzewianie z kierownikiem muzycznym Leszkiem Wawrzyłą. Razem z nimi cała sala śpiewała „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” i inne znane pieśni i piosenki patriotyczne.

Całość wsparli młodzi wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Generała Władysława Sikorskiego: Katarzyna Struska, Katarzyna Jamróz, Kacper Piszczek, Michał Przyborowski i Maciej Standerski, którzy zajęli się obsługę porządkową i techniczną. Spotkanie prowadzili członkowie zarządu Fundacji Centrum Edukacji dla Rozwoju Katarzyna Standerska i Michał Piorun.

W przygotowanie tego wydarzenia włączyło się 15 organizacji pozarządowych z powiatu włoszczowskiego i jedna z gminy Małogoszcz, które uczestniczyły w poprzedzających je czterech warsztatach współpracy i w pełni zrealizowały zadeklarowaną pomoc.
Organizacje zaangażowane w projekt „A to Polska właśnie”:
Fundacja Wioska Aniołów z Karsznic w gminie Małogoszcz;
Fundacja I Liceum imienia Generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie;
Fundacja Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie;
Fundacja Nasza Dwójka we Włoszczowie;
Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne;
Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi w Moskorzewie;
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec;
Stowarzyszenie Nieznanowice.pl;
Stowarzyszenie Sprawniejsi.pl w Nieznanowicach;
Ochotnicza Straż Pożarna w Łachowie;
Ochotnicza Straż Pożarna w Brygidowie;
Włoszczowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej;
Stowarzyszenie Włoszczowa na Obcasach;
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Koniecznie;
Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju we Włoszczowie.

Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju dziękuje wszystkim gościom, artystom, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość, wolontariuszom, którzy wsparli obsługę porządkową i techniczną, organizacjom pozarządowym oraz instytucjom kultury: Bibliotece Publicznej we Włoszczowie za gościnę i pomoc w przygotowaniu sal na przyjęcie tak dużej liczby gości i Powiatowemu Centrum Kulturalno-Rekreacyjnemu we Włoszczowie, na które zawsze można liczyć, gdy pojawi się konieczność uzupełnienia brakującego sprzętu, a Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec i Ochotniczej Straży Pożarnej z Łachowa, że ten sprzęt w tę i z powrotem przetransportowały.

Wieczór „A to Polska właśnie – włoszczowskie NGO dla Niepodległej” został zorganizowany w ramach zadania publicznego „Centrum Aktywności Lokalnej – wsparcie usamodzielniania się i rozwoju małych organizacji wiejskich i małomiasteczkowych” współfinansowanego z pieniędzy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie