Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci świętowali 80-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach

Kazimierz CUCH
Pamiątkowe zdjęcie absolwentów I LO na schodach Starachowickiego Centrum Kultury.
Pamiątkowe zdjęcie absolwentów I LO na schodach Starachowickiego Centrum Kultury. Kazimierz Cuch
Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach obchodzono w sobotę. Najlepszy był program rozrywkowy, podczas uroczystości rocznicowych w Starachowickim Centrum Kultury.

Połączono go ze zjazdem absolwentów szkoły. Powojenną absolwentką tej szkoły była Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, mama Jarosława Kaczyńskiego, byłego premiera i Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jubileuszowe obchody I LO rozpoczęła msza święta w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Odprawili ją wspólnie ksiądz kanonik Marek Janas, proboszcz tej parafii i dziekan dekanatu Starachowice Północ oraz ksiądz profesor KUL, Sławomir Fundowicz, absolwent tej szkoły. Na mszy było wyjątkowo wielu absolwentów.

Uroczystość oficjalna, przy pełnej sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury była z udziałem posła Krzysztofa Lipca, władz miasta i powiatu Starachowice, kilkuset absolwentów uczestniczących w zjeździe na jubileusz, wielu zaproszonych gości. Wygłoszono laudacje, niezbyt długie przemowy okolicznościowe. Wręczono kwiaty, gratulacje i prezenty dla szkoły jubilatki. Składano je na ręce dyrektora szkoły- Dariusza Lipca (brata posła) i Bogdana Izaka- jego zastępcy.

Obszerny program rozrywkowy

Na uwagę zasługuje dobry program rozrywkowy, przedstawiony podczas uroczystości rocznicowych w Starachowickim Centrum Kultury. Występowali przede wszystkim absolwenci i obecni uczniowie szkoły. Wśród występujących absolwentów dominowała rodzina Sitkowskich z Wąchocka. Śpiewali i grali: mama Anna Sitkowska i jej dwaj synowie Piotr i Paweł. Bardzo mocne wejście miała też rodzina Dziamków i Kopciów. Małgorzata Dziamka, z domu Kopeć, poznała swojego męża Tadeusza Dziamkę w szkole. Chodzili do jednej klasy. Absolwentami I LO była większość dzieci i wnuków z tych dwóch rodzin. Dziamkowie prowadzą Miejską Szkołę Tańca MiM. Jej najlepsi reprezentanci wystąpili na scenie SCK. Mocno zaakcentowano 111 Artystyczną Drużynę Harcerską, która działa w tej szkole 51 lat.

Podczas uroczystości przypomniano sylwetki dyrektorów szkoły, uczczono pamięć tych, co odeszli, dyrektorów i nauczycieli. Ci bardziej lubiani nauczyciele i wychowawcy otrzymali brawa od sali, podczas prezentacji multimedialnej ich sylwetek. Na kończenie, tradycyjnie zrobiono pamiątkowe zdjęcie na schodach Starachowickiego Centrum Kultury.

Następnie wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie miały miejsce spotkania w poszczególnych klasach i rocznikach maturalnych. Wieczorem, w salach szkoły odbył się huczny bal absolwentów. Trwał do rana.

Historia szkoły w pigułce
Trzy lata przed wojną, 1 września 1936 roku rozpoczęło swoją działalność Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne w Starachowicach. Pierwsze egzaminy wstępne do szkoły odbyły się 24 czerwca i 2 września 1936 roku. Tak było do wojny. Lata wojny zostały wykorzystane przez pedagogów i uczniów na naukę w tajnych kompletach, która to nauka trwała nieprzerwanie do 5 lutego 1945 roku. Wtedy ponownie rozpoczęto normalne zajęcia dydaktyczne. Od 4 czerwca 1945 roku ówczesny minister oświaty zarządził, że z dniem 1 lipca tego roku tworzy się Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach. Imię bohatera narodowego szkoła otrzymała 15 maja 1964 roku, z nadania Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach. Odtąd ta najstarsza szkoła średnia w mieście (ZSZ numer 2 miał już 95-lecie, ale zaczynał przed wojną, jako zawodówka- dop. red.) nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach. 30 lat później, 15 lutego 1994 roku I LO zostało przyjęte w poczet Szkół Stowarzyszonych w UNESCO. Rozkwitła i osiągała ogólnopolskie sukcesy 111 Artystyczna Drużyna Harcerska, kierowana przez druhnę Ludmiłę Mazurkiewicz. Młodzież wyjeżdżała na zagraniczne obozy językowe. W tej szkole był nauczany język hiszpański, bardzo długo była w tej szkole łacina. Absolwenci tej szkoły podkreślają, że panowała w niej atmosfera życzliwości, zrozumienia dla młodzieży i twórczy klimat. Wielu absolwentów jest teraz nauczycielami.

Do największych osobowości tej szkoły zalicza się sympatycznego “dziadka” Jana Gmytrasiewicza, Helenę Stawarską, Zofię Czaplińską. Janinę Sieczko, Juliusza Sekitę. Wielkich ludzi w tej szkole było i jest wielu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie