Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Augustowski uprawia sorgo. To zupełnie nie znana u nas roślina [WIDEO]

Michał Kolera
Michał Kolera
Adam Augustowski, rolnik ze Stodół-Kolonii w gminie Wojciechowice uprawia sorgo, roślinę zupełnie nieznaną w Polsce.

Sorgo przypomina nieco trzcinę, bądź kłos trawy, tyle, że jest o wiele większe i obwieszone setkami grubych nasion. Przez stulecia było kojarzone z krajami słonecznego południa, teraz jednak pojawiło się... w gminie Wojciechowice w powiecie opatowskim. Wszystko za sprawą Adama Augustowskiego ze Stodół-Kolonii, który zdecydował się uprawiać je na 20 hektarach.

ZOBACZ TAKŻE: MISTRZOWIE AGRO| Wyjątkowe nagrody czekają na rolników, gospodynie, koła, agroturystki, sołtysów i sołectwa. KLIKNIJ I ZGŁOŚ

Klimat się ociepla

- Ze względu na ocieplający się klimat, zacząłem uprawiać tę roślinę w moim gospodarstwie. Preferujemy odmiany francuskie, które najlepiej sprawdzają się w naszych warunkach. W porównaniu na przykład z węgierskimi odmianami są dużo bardziej wydajne - mówi Adam Augustowski.

Skąd pomysł na tę uprawę? - Gospodarstwo produkuje dużo zbóż, które stanowią karmę dla zwierząt. Sorgo jest jednym z podstawowych ziaren w pokarmach dla gołębi - mówi rolnik z gminy Wojciechowice.

Przygotowanie gleby do tej uprawy wymagało nieco czasu i poświęcenia. - Ziemię pod sorgo uprawia się podobnie, jak pod kukurydzę na ziarno lub na kiszonkę. Siew jest też porównywalny, to pierwszy tydzień maja. Zbiór to ostatni tydzień września bądź pierwszy tydzień października - opisuje Adam Augustowski.

Sorgo nie jest wymagające, jeśli chodzi o zabiegi związane z glebą. - To standardowa uprawa. Siew, zabieg opryskiwania i odchwaszczania. Praktycznie nie stosujemy żadnych insektycydów i środków grzybobójczych. Nie są jeszcze potrzebne - mówi Adam Augustowski.

Podobieństwa sorga z kukurydzą nie ograniczają się tylko do siewu i zbioru.

- Podobnie jest też z nawożeniem. Jest to około 150 kilogramów czystego składnika azotu na hektar, około 80-90 czystego potasu oraz około 60-70 czystego fosforu - objaśnia.

Zbiera się, jak zboże

Zbiór sorga jest z kolei podobny do innych zbóż. - Wiechy zbiera się kombajnem zbożowym. To bardzo łatwe. Jednak w naszych warunkach, w odróżnieniu na przykład od Węgier, sorgo trzeba suszyć - mówi Adam Augustowski.

Co potem dzieje się z ziarnem? Jest czyszczone i sprzedawane producentom karm dla gołębi. Opłacalność plantacji sorga nie jest porównywalna z uprawą kukurydzy. - Czasami nawet trochę lepiej. Zostaje między 1500 a 2000 złotych z hektara. W tym roku na pewno opłacalność tej rośliny będzie lepsza niż rzepaku. W związku z tym, że rentowność tradycyjnych upraw jest już niezbyt wielka, szukam nowych możliwości - opisuje rolnik.

To spore gospodarstwo

Gospodarstwo pana Adama mieści się w gminie Wojciechowice na 100 hektarach. To ziemie klasyfikowane od pierwszej do trzeciej klasy z przewagą drugiej klasy. To kompleks pszenno - buraczany. -Działamy pod kątem producentów karm dla gołębi, dlatego, prócz sorga uprawiamy też proso, różne rodzaje kukurydzy. Mamy też na przykład fasolę red kindley do puszek, mak niebieski konsumpcyjny. Jest jeszcze trochę prosa i kukurydzy - mówi Adam Augustowski.

Jeśli chodzi o sprzęt, to w gospodarstwie są ciągniki Fendt, Case i Zetor. Ponadto dwa kombajny Case Axial Flow oraz sprzęt uprawowy- siewniki Khun Maxima, zestawy Amazone, opryskiwacze Amazone, przystawki Geringhoffa, rota-diski do kukurydzy.

Co to za roślina?

Sorgo

Roślina wiechlinowata. Wyróżnia się między 21 a 60 gatunków. Rośliny zazwyczaj występują w sferze klimatu ciepłego i gorącego. Uprawiana głównie w Afryce, a także w Indiach oraz w Chinach.

Sorgo jest piątą najczęściej uprawianą rośliną na świecie, jeśli wziąć pod uwagę obszar upraw.

Ze względu na swoją charakterystykę, może być uprawiane na ponad 80 procentach terenów rolniczych świata, gdyż jest rośliną bardzo odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie, jak wysokie temperatury i susze. Wartość odżywcza sorgo jest zbliżona do kukurydzy. Cechą pożądaną z punktu widzenia użyteczności przez człowieka jest wysoki procent białka zawartego w nasionach. Sorgo może być wykorzystywane zarówno do wytwarzania produktów spożywczych dla człowieka, jak i pasz dla zwierząt. Niektóre odmiany cechują się wysoką zawartością witamin z grupy B.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie