Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Kocerba, wyróżniony w konkursie Człowiek Roku 2015. Z muzyką ludową przez całe życie

Bartłomiej Bitner
Adam Kocerba to znany i ceniony folklorysta i muzyk na Ponidziu.
Adam Kocerba to znany i ceniony folklorysta i muzyk na Ponidziu.
Adam Kocerba, otrzymał wyróżnienie w ramach nagrody „Echa Dnia” Człowiek Roku 2015 w powiecie pińczowskim. To znany na Ponidziu folklorysta i muzyk kultywujący tradycję.

Prowadzi Kapelę Ludową „Działoszacy”, w której gra na akordeonie, opiekuje się zespołem młodzieżowym „Działoszanki Plus”, a sam jako instrumentalista gra na rzadko dziś spotykanej harmonii polskiej. Tym samym pielęgnuje tradycje folkloru na ziemi działoszyckiej, a uczestnicząc w różnych przeglądach zdobywa – i z kapelą oraz zespołem, i solo – wiele nagród i wyróżnień. Adam Kocerba, bo o nim mowa, to jedna z bardziej rozpoznawalnych osób w gminie Działoszyce.

Adam Kocerba z muzyką ludową związany jest praktycznie od zawsze. Od dziecka lubił jej słuchać, więc nic dziwnego, że związał się z nią na całe życie. – Granie rozpocząłem, gdy miałem 12-13 lat. Wtedy rodzice kupili mi akordeon i zacząłem na nim ćwiczyć. Nauka szła mi całkiem nieźle i już po dwóch-trzech latach miałem na tyle dobre umiejętności, że dołączałem do lokalnych zespołów i grywałem z nimi przy okazji różnych imprez – tak początki swojej muzycznej działalności opisuje nasz bohater.

Jako nastolatek w muzykę wsiąkł na dobre. Niewiele lat później, w 1988 roku, zdecydował się założyć Kapelę Ludową „Działoszacy”, którą prowadzi przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach. Jak mówi, wyszło to z potrzeby na taki zespół. – W najbliższej okolicy nie było zespołu, który zapewniłby muzyczną, ludową oprawę różnych imprez, a także pielęgnował tradycje naszego folkloru z dawnych lat. Ponieważ byłem już doświadczonym muzykiem, zdecydowałem się coś w tym kierunku zrobić. Tak powstała kapela – wyjaśnia.

Kapela Działoszacy przed występem w Dąbrowie Górniczej na festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi”.
Kapela Działoszacy przed występem w Dąbrowie Górniczej na festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi”.

W tym roku minęło 28 lat jej działalności. Przewinęło się przez nią wielu muzyków, ale pan Adam jest jedynym, który gra w niej od samego początku. Mimo że prowadzenie „Działoszaków” zajmuje mu sporo czasu, w 2006 roku powołał do życia drugi zespół o charakterze ludowym. To Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki Plus”, działający przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Działoszycach, gdzie Adam Kocerba pracuje jako nauczyciel muzyki. – Jeżdżąc z „Działoszakami” na różne przeglądy i festiwale widziałem, jak występują na nich młodzieżowe zespoły. Pomyślałem, że warto by było utworzyć podobny zespół u nas. Po pierwsze dlatego, by zachęcić dzieci i młodzież do śpiewania, a po drugie do zaoferowania im alternatywnego spędzania wolnego czasu. I wreszcie po to, by w przyszłości to właśnie młode pokolenie przekazywało te ludowe tradycje dalej – podkreśla Adam Kocerba.

Mimo wielu obowiązków zapału do pracy mu nie starcza. Co roku rozsławia region Ponidzia i Działoszyc startując, czy to indywidualnie, czy z kapelą lub jako opiekun zespołu w różnych festiwalach i przeglądach. Nie inaczej było w 2015 roku, który obfitował w wiele sukcesów. Z kapelą „Działoszacy” między innymi po raz siódmy zdobył nagrodę Grand Prix Buskich Spotkań z Folklorem, po raz trzeci z rzędu zajął I miejsce na Festiwalu Folkloru Polski Południowej „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, a także drugie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

– Mimo drugiej pozycji był to nasz największy zeszłoroczny sukces. Festiwal w Kazimierzu Dolnym jest bowiem największym i najbardziej prestiżowym festiwalem folklorystycznym w Polsce – podkreśla folklorysta z Działoszyc. Również z „Działoszankami Plus” zajmował wysokie lokaty w festiwalach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Jak mu poszło w zeszłym roku indywidualnie? Też bardzo dobrze. Przykładem choćby II miejsce w kategorii solistów instrumentalistów podczas prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Obecnie pracuję nad książką o kapelach ludowych województwa świętokrzyskiego. Pozycja ta będzie zawierać informację o nieistniejących, a także działających obecnie kapelach. Będzie również zawierać wiele archiwalnych i unikatowych fotografii, a ukaże się w przyszłym roku – zapowiada Adam Kocerba, który – kultywując tradycje ludowe i folklorystyczne – zajmuje się także bezinteresownym nagrywaniem, archiwizowaniem, a następnie rozpowszechnianiem muzyki ludowej naszego regionu na YouTube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie