Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówi, jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego archiwum
O tym, jak dotrzeć do właściwego lokalu wyborczego i oddać ważny głos, a także ciszy wyborczej i karach za jej złamanie - rozmowa z Adamem Michcikiem, dyrektorem kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W niedzielę 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. W całej Polsce wybierzemy 52 europosłów. Co zrobić, żeby oddać ważny głos?

W pierwszej kolejności należy znaleźć lokal wyborczy, w którym zagłosujemy. Informacje odnośnie naszego lokalu są dostępne na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, biuletynie informacji publicznej gminy, tablicach ogłoszeniowych, w lokalnej prasie, a także na słupach ogłoszeniowych. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21. W lokalu wyborczym zostaniemy poproszeni o dokument tożsamości ze zdjęciem - na przykład dowód osobisty lub paszport. Obwodowa komisja sprawdzi, czy jesteśmy uprawnieni do głosowania w tym obwodzie albo dopisze do spisu wyborców, jeśli przekażemy zaświadczenie o prawie do głosowania. Odbiór karty do głosowani obowiązkowo kwituje się w spisie wyborców. Na karcie należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska kandydata. Głosowanie jest tajne. Po oddaniu głosu należy wrzucić kartę do urny tak, by strona zadrukowana była niewidoczna.

Proszę opowiedzieć o technice głosowania.

Każdy, kto znajduje się w spisie wyborców i w dniu wyborów przyjdzie do obwodowej komisji wyborczej, otrzyma kartę do głosowania ostemplowaną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz zawierającą wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Każda lista z kandydatami ma swoją nazwę oraz numer, a także logotyp. Wyborca musi odnaleźć listę kandydatów, na którą chce zagłosować, a następnie postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Postawienie znaku „X” na więcej niż jednej liście albo niepostawienie wcale sprawi, że głos będzie nieważny. Informacja o tym, jak poprawnie oddać głos, znajduje się na dole karty. Można także poprosić o pomoc członków obwodowej komisji wyborczej.

Na czym polega cisza wyborcza? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym, czyli eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami. W czasie ciszy wyborczej nie wolno także podawać wyników sondaży. Za złamanie tych zakazów grozi grzywna w wysokości od pięciu tysięcy do miliona złotych. Jeśli ktoś jest świadkiem łamania ciszy wyborczej, powinien zgłosić ten fakt bezpośrednio na policję.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód
v1">
Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie