AEK Ateny wygrał w Kielcach z Branikiem Ostrava

Bartłomiej Bitner
W środę AEK Ateny wygrał w Kielcach w sparingowym meczu z Banikiem Ostrawa 1:0. Gola strzelił Vassilis Lambropoulos (numer 5). Mateusz Kołodziej

AEK Ateny wygrał 1:0 w sparingowym meczu z Banikiem Ostrawa, który w środę popołudniu został rozegrany na dawnym głównym boisku Korony przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach. To pierwsze takie towarzyskie spotkanie w stolicy województwa świętokrzyskiego w historii.

AEK (Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos) Ateny to jeden z najbardziej utytułowanych greckich klubów. Jedenaście razy był mistrzem Grecji, a aż piętnaście razy sięgał po krajowy puchar – ostatni raz wiosną tego roku, na zakończenie poprzedniego sezonu. Z kolei Banik Ostrawa po razie wygrywał mistrzostwo i puchar Czech.

Środowe spotkanie było typowym meczem przedsezonowym. Trenerzy obu drużyn dali szansę pograć jak największej liczbie zawodników, więc nie zabrakło przy podaniach i strzałach niedokładności, zwłaszcza w drugiej połowie. Przez 90 minut przeważali jednak piłkarze AEK Ateny demonstrując lepsze wyszkolenie techniczne i nieco szybszą grę piłką. Grecy w trakcie meczu stworzyli więcej sytuacji bramkowych, ale piłką do siatki trafili tylko raz. W 53 minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego ładną główką obrońca Vassilis Lambropoulos pokonał Františka Chmiela.

Zawodnicy Banika Ostrawa mieli jednak swoje szanse, zwłaszcza w końcówce meczu. W 76 minucie jeden z napastników główkował tuż nad poprzeczką, a w 88 minucie po strzale przewrotką piłka przeleciała nieznacznie obok słupka.

Mecz oglądało około 50 osób, w większości związanych z AEK Ateny i Banikiem Ostrawa. Postronnych widzów było może z 15, którzy przyjścia na sparing nie musieli żałować. Mieli okazję zobaczyć na żywo takich zawodników greckiego klubu, jak między innymi byłego reprezentanta portugalskiej młodzieżówki Héldera Barbosę, 29-krotnego reprezentanta Ukrainy Dmytro Czyhrynskiego (były gracz FC Barcelony) czy czeskiego napastnika Tomáša Pekharta.

Przypomnijmy, że piłkarze AEK Ateny od 29 czerwca przebywają w Kielcach na przedsezonowym obozie przygotowawczym. W stolicy województwa świętokrzyskiego szlifować formę będą do 15 lipca. W sobotę, o godzinie 18, na stadionie przy ulicy Ściegiennego zagrają sparing z Koroną Kielce.

Składy

AEK Ateny: I połowa: Anestis – Galo, Czyhrynski, Kolovetsios, Vilà, Tzanetopoulos, Johansson, Hélder Barbosa, Mantalos, Vargas, Aravidis. II połowa: Barkas – Bakakis, Svarnas, Lambropoulos, Kolovetsios (73. Andreopoulos), Johansson (60. Galanopoulos), Anakoglou, Platellas, Bakasetas, Zorać, Pekhart.

Banik Ostrawa: Chmiel - Celba, Mešaninov, Baranovskij (46. Pokorný), Jakovlev (46. Lupták) - Matěj (46. Chvěja), Hlinka - Mondek (76. Helešic), Mičola (46. Ožvolda), Holzer - Rolinc (46. O. Šašinka).