Afera na ulicy Radomskiej w Kielcach, wylotówce na Warszawę. MZD zerwał umowę z wykonawcą remontu. Na 73 nadal będą wielkie korki

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Tak wyglądała sytuacja na ulicy Radomskiej w Kielcach w piątek, 5 listopada.
Tak wyglądała sytuacja na ulicy Radomskiej w Kielcach w piątek, 5 listopada. Dawid Łukasik
Udostępnij:
Jeszcze tylko kilka dni i miały zniknąć korki na ulicy Radomskiej w Kielcach, a kierowcy mieli jeździć po nowym asfalcie. Niestety tak się nie stanie. Miejski Zarząd Dróg zerwał umowę z wykonawcą, prace zostały przerwane i wahadło zniknie dopiero wiosną. A korki tworzą się już przy granicy miasta. Ulica Radomska to część drogi krajowej numer 73, wylotówka z Kielc w stronę Warszawy.

Wielkie korki na Radomskiej w Kielcach. Skąd się wzięły, kiedy znikną?

Remont około 630 metrowego odcinka ulicy Radomskiej w Kielcach rozpoczął się w połowie września i miała potrwać do 15 listopada. Wykonawca zamknął połowę jezdni i wprowadził ruch wahadłowy. Zdjął stary asfalt i rozpoczął prace remontowe przy wiadukcie i przerwał je.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Miejski Zarząd Dróg wypowiedział umowę wykonawcy z jego winy, ze względu na bardzo słabe tempo prac i nikłe zaawansowanie robót – wyjaśnia rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Jarosław Skrzydło. - Remont powinny już zmierzać do końca, natomiast wykonawca dokonał prac naprawczych i to nie do końca tylko na połowie wiaduktu. Nie rozpoczęto w ogóle robót bitumicznych

- dodaje.

Wykonawca przerwał prace, ponieważ kwestionuje sposób naprawy wiaduktu. - Nasze stanowisko jest jasne, powinien był to zrobić w technologii, która była przyjęta i zatwierdzona na etapie przetargu – wyjaśnia rzecznik. - Wykonawca, mimo że przejął plac budowy 12 sierpnia to do końca października nie zatwierdził – co jest wymagane – części materiałów, które miały być wbudowane, w tym elementów kluczowych, czyli receptur wszystkich mas bitumicznych. W konsekwencji prace prowadzone były niezgodnie z harmonogramem.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach zerwał umowę z wykonawcą

Na początku października Miejski Zarząd Dróg w związku z ze zbliżającym się terminem zakończenia remontu wystąpił do wykonawcy o przedstawienie programu naprawczego.
- Nie otrzymaliśmy go – dodaje rzecznik.

W takiej sytuacji Miejski Zarząd Dróg zdecydował się zerwać umowę z wykonawcą.

- Wypowiedzenie umowy z wykonawcą z jego winy – zgodnie z jej zapisami– oznacza, że winien on zapłacić karę w wysokości 20 procent wartości kontraktu – dodaje rzecznik.

Umowa opiewała na ponad 1,4 miliona złotych, więc kara wyniesie blisko 300 tysięcy złotych.

Miejski Zarząd Dróg będzie zmuszony ogłosić przetarg na wybór kolejnego wykonawcy robót a to potrwa. Niestety nie zanosi się na szybkie przywrócenie normalnego ruchu na ulicy Radomskiej i zniknięcie korków.

- Obecnie trwa inwentaryzacja wykonanych robót, za które wykonawca dostanie wynagrodzenie. Zgodnie z umową wykonawca powinien przekazać nam zwrotnie plac budowy w ciągu 30 dni. Nasze dalsze działania będą polegać na zabezpieczeniu połowy obiektu, na którym były wykonywane prace, przed wpływem warunków atmosferycznych w okresie zimowym oraz udrożnieniu ruchu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na dokończenie prac remontowych, które kontynuowane będą w sprzyjających warunkach atmosferycznych – tłumaczy rzecznik.

Niestety sprzyjające warunki atmosferyczne do układania nawierzchni asfaltowej mogąc być dopiero wiosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 listopada, 11:29, Zbój Kak:

Warto poinformować Kielczan dlaczego ta (JAKA?) firma wygrała przetarg. Powiedzieć, kto jest jej właścicielem, kto zasiada w zarządzie itd.

No kto ?

K
Krystyna z Rynku
teraz remontuje się drogi na metry, 630 metrów......i jeszcze są problemy
Z
Zbój Kak
Warto poinformować Kielczan dlaczego ta (JAKA?) firma wygrała przetarg. Powiedzieć, kto jest jej właścicielem, kto zasiada w zarządzie itd.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie