Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w gminie Raków. Wójt zostanie odwołany?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Gmina Raków
Wielka afera w gminie Raków w powiecie kieleckim. Podczas sesji rady gminy, która odbyła się w poniedziałek, 25 listopada, wyszło na jaw, że wójt Damian Szpak wciąż jest zatrudniony na swoim poprzednim stanowisku w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Przebywa na urlopie bezpłatnym, co może być niezgodne z przepisami. Czy Damian Szpak straci funkcję wójta? To pierwszy taki przypadek w województwie.

Przebieg poniedziałkowej sesji rady gminy Raków zaskoczył prawie wszystkich. Na spotkaniu pojawiła się była wicewójt Rakowa Luiza Jurczenko. Kobieta w ostatnim czasie została odwołana przez wójta ze stanowiska.

Niezgodne z przepisami?
Pani Luiza na ręce przewodniczącego rady gminy złożyła pismo, w którym zwróciła uwagę na złamanie przez wójta przepisów. - Z informacji jakie posiadam wynika, że pan Damian po objęciu funkcji wójta gminy Raków przebywa na urlopie bezpłatnym udzielonym przez jego pracodawcę, czyli Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – mówiła kobieta. - To oznacza, że jego stosunek pracy trwa. Ośrodki Doradztwa Rolniczego są państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną i podlegającymi ministrowi. Przepisy mówią, że funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z zatrudnieniem w administracji rządowej. W związku z tym proszę wysoką radę o podjęcie stosowanych działań wynikających z przepisów prawa – podkreśliła Luiza Jurczenko.

CZYTAJ TAKŻE: Awantura w Rakowie. Konflikt pomiędzy wójtem, a byłą wicewójt

Bezpłatny urlop
Informacja mocno niektórych wzburzyła. - Ja znam te przepisy – powiedziała jedna z radnych. - I nie mogę się teraz na niczym innym skupić, bo jestem przerażona. Muszę zadać to pytanie. Panie wójcie, czy faktycznie przebywa pan teraz na urlopie bezpłatnym? - zapytała. - Tak, dyrektor udzielił mi urlopu bezpłatnego – odpowiedział wójt. - Pan nie znał przepisów? - zastanawiała się radna. - Tego nie wiem, udzielił mi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji wójta – powtórzył Damian Szpak. - Pan przewodniczący chyba wie co to znaczy? - zwróciła się radna do prowadzącego sesję. - Z treści tego dokumentu wynika, że również inne instytucje zostały powiadomione, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nie sposób żebyśmy to my to ocenili, ponieważ większość z nas nie ma wykształcenia prawniczego. Jako rada, po zdobyciu opinii prawnej, oczywiście podejmiemy decyzję – zaznaczył przewodniczący rady.

„Nie pobieram żadnego wynagrodzenia”
Udało nam się skontaktować z wójtem Damianem Szpakiem. - Dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego powiedział, że ma nadzieję, iż jeszcze wrócę do pracy, ponieważ jest deficyt zatrudnienia. Zaproponował, żebym poszedł na bezpłatny urlop. Nie miałem świadomości, że tak to wygląda. Na tamten moment nie widziałem problemu ani żadnej szkody – wyjaśnia wójt i dodaje, że niektórzy myślą, że pobiera profity związane z poprzednim stanowiskiem. - Absolutnie nie jest to prawdą. Nie świadczę usług pracy i nie pobieram żadnego wynagrodzenia – podkreśla.

O komentarz poprosiliśmy w Biurze Wojewody Świętokrzyskiego. „Pismo P. Luizy Jurczenko z prośbą o zbadanie sprawy w związku z podjęciem informacji o zatrudnieniu adresowane do Rady Gminy Raków wpłynęło do wiadomości Wojewody Świętokrzyskiego w dniu 26 listopada br., a w dniu dzisiejszym tj. 27.11 br. sprawa została przekazana do Wydziału Prawnego , Nadzoru i Kontroli. Podstawy stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta oraz właściwość organu do podjęcia aktu stwierdzającego jego wygaśnięcie normuje art. 492 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2019 r. poz. 684 t.j.). Jedną z przyczyn stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta ujętych przepisem art. 492 § 1 pkt 5 kodeksu wyborczego jest naruszenie ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub wykonywaniem działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach

Przez odrębne przepisy należy rozumieć przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Pod pojęciem określonych w art. 492 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji „ określonych w odrębnych przepisach” należy rozumieć m.in. powody wskazane w art. 27 ustawy o samorządzie gminnym, w świetle, którego funkcji wójta nie można m.in. łączyć z zatrudnieniem w administracji rządowej. Ocena czy doszło w niniejszej sprawie do naruszenia przez wójta wyżej cytowanego zakazu łączenia stanowisk wymaga systemowego zbadania sprawy. Odpowiadając na przedstawione pytanie, niniejsza sprawa może być przedmiotem analizy prawnej Wojewody Świętokrzyskiego organu nadzoru, dopiero po ustaleniu kompleksowo okoliczności faktycznych i uzyskaniu stanowiska Rady Gminy w Rakowie, albowiem to rada w pierwszym rzędzie posiada kompetencje do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności mandatu wójta, w sytuacji gdy dojdzie do złamania zakazu łączenia stanowisk czy funkcji z zatrudnieniem w administracji rządowej” - czytamy w piśmie od radcy prawnego.

POLECAMY: ZAGADKI KRYMINALNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie