Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w Szpitalu w Starachowicach. Pracownicy nie dostali dodatku covidowego, bo... wniosek nie został złożony w terminie

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Ostrych słów na temat dyrekcji szpitala w Starachowicach oraz starosty starachowickiego nie szczędziła poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek podczas konferencji, która odbyła się w środę, 16 lutego. Spotkanie dotyczyło niewypłaconego dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych wspomnianej lecznicy.
Ostrych słów na temat dyrekcji szpitala w Starachowicach oraz starosty starachowickiego nie szczędziła poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek podczas konferencji, która odbyła się w środę, 16 lutego. Spotkanie dotyczyło niewypłaconego dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych wspomnianej lecznicy.
Ostrych słów na temat dyrekcji szpitala w Starachowicach oraz starosty starachowickiego nie szczędziła poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek podczas konferencji, która odbyła się w środę, 16 lutego. Spotkanie dotyczyło niewypłaconego dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych wspomnianej lecznicy.

Dodatki covidowe nie trafiły do pracowników szpitala w Starachowicach

Przypomnijmy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował jednorazowe dodatki covidowe w kwocie 5 tysięcy złotych dla personelu niemedycznego.

- Z moich informacji wynika, że takich osób w Szpitalu w Starachowicach jest co najmniej 130, a więc jest to 650 tysięcy złotych, które nie trafiły do tych pracowników

– zwróciła uwagę poseł Agata Wojtyszek.

Z jakiego powodu pieniądze nie trafiły do osób, którym przysługiwały? - Powodem jest niedopełnienie obowiązków zarówno przez szpital, jak i organ nadzorujący szpital, czyli starostwo powiatowe. Zamiast tak ważnymi sprawami, które są naprawdę proste do zrobienia, bo wystarczyło złożyć wniosek we wskazanym terminie, zarząd powiatu zajmuje się od miesięcy tak zwaną aferą kadrową w szpitalu – dodaje posłanka.

Pokrzywdzeni pracownicy szpitala w Starachowicach

Do pani poseł zgłosiły się panie, które czują się pokrzywdzone tym, że nie otrzymały wspomnianego dodatku. - Skierowałam pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem, czy taki dodatek faktycznie się im należy. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, moim kolejnym krokiem było skierowanie pisma do firmy Impel, bo tam właśnie te panie były zatrudnione, oraz do szpitala w Starachowicach. Było to 30 grudnia minionego roku. Wydaje się, że gdyby nie moje pismo to wniosek ze szpitala w ogóle by nie wyszedł, ponieważ został on wystosowany przez szpital 3 stycznia, czyli już po mojej interwencji. Tymczasem szpital powinien to zrobić do 15 grudnia. Z kolei z dokumentów wynika, że Impel zmieścił się w terminie złożenia pisma z listą 58 osób, którym według firmy przysługiwało to świadczenie – opisuje Agata Wojtyszek.

- Ze szpitala dostałam odpowiedz 10 stycznia. W pokrętny według mnie sposób wyjaśniano, że z powodu okresu przedświątecznego i licznych urlopów nie byli w stanie przygotować tego pisma w terminie. Tak nie może być, gdy mówimy o wysokich standardach. W tym przypadku zostały one niedopełnione – tłumaczy pani poseł. - Od prezesa firmy Impel dowiedziałam się, że szpital wystosował pismo do jednego z dyrektorów Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wskazanie nowego terminu, w którym można składać wniosek. Ale poza tym pismem nic nie zrobił. Ja osobiście rozmawiałam z panem wiceministrem Kraską, a ostatnio również z ministrem Niedzielskim z prośbą o znalezienie formalno-prawnego rozwiązania tej sytuacji. W poniedziałek, otrzymałam taką wstępną odpowiedź, że zostanie zrobione wszystko, aby ponowny nabór mógł zostać otworzony – podkreśla poseł.

Oświadczenie starosty starachowickiego

Kilka godzin przed konferencją starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk wydał na swoim oficjalnym facebookowym profilu oświadczenie. „PZOZ w Starachowicach oczekuje na zmianę polecenia Ministra Zdrowia, umożliwiającą przekazanie środków na wypłatę jednorazowego dodatku covidowego dla personelu niemedycznego, w tym również pomocniczego. 4 stycznia br. odbyłem spotkanie z pracownikami firmy Impel w sprawie możliwości pobierania przez nich tzw. „dodatku covidowego” w związku z wykonywaniem pracy na rzecz PZOZ-u. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoby niewykonujące zawodów medycznych mają prawo jedynie do jednorazowego dodatku covidowego, pod warunkiem że przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 roku wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2; na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w placówce medycznej, jak i w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki. Placówki medyczne w określonym terminie musiały przedłożyć wykaz takowych osób do NFZ. Jak wynika z informacji przedłożonej przez PZOZ w Starachowicach, 3 stycznia 2022 r. dyrekcja szpitala przekazała Świętokrzyskiemu Oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia listę uprawnionych osób do otrzymania tego jednorazowego świadczenia. W sporządzonym wykazie ujęte zostały osoby wskazane zarówno przez firmy zewnętrzne, w tym spółki – Impel, Ars Medica i Skarem, jak i pracownicy PZOZ w Starachowicach, łącznie 130 osób. Przesłanką konieczną wpisania na listę było potwierdzenie przez kierowników oddziałów o profilu zakaźnym faktu wykonywania przez nie czynności zawodowych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami zakażonymi wirusem SARS – CoV – 2 i ustalenia dni w których ta praca była świadczona. Aby szpital otrzymał środki na wypłatę jednorazowego dodatku covidowego konieczne jest jednak zawarcie umowy z NFZ. Pismo w tej sprawie zostało przesłane już 12 stycznia 2022 r., zarówno do NFZ, jak i Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia. Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej przez Departament Dialogu Społecznego, wymaga to zmiany polecenia Ministra Zdrowia. Dyrekcja starachowickiego szpitala dokłada wszelkich starań, aby możliwie w najszybszym czasie doprowadzić do pozytywnego zakończenia tej sprawy. 10 lutego br. wystosowano pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o zmianę polecenia regulującego zasady przekazywania jednorazowego świadczenia dodatkowego należnego za okres od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 r. Pobieranie przez pracowników firm zewnętrznych kooperujących ze szpitalem, miesięcznych świadczeń z tytułu pracy w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami zakażonymi COVID-19 wymagałoby zmiany aktualnie obowiązujących przepisów” - napisał starosta.

- Wszystkie szpitale w Polsce złożyły odpowiednie listy, a szpital w Starachowicach nie. Mam nadzieję, że tym razem jeśli minister zdrowia znajdzie taką możliwość to wniosek zostanie złożony. Co więcej, mam informację, że jest więcej osób, którym dodatek przysługuje, a które nie znalazły się w gronie 130 wskazanych. Tym teraz powinien zając się zarząd powiatu i szpital – podsumowuje Agata Wojtyszek.

Wysłaliśmy do szpitala w Starachowicach prośbę o komentarz do tej sytuacji. Czekamy na odpowiedź.

Powiatem Starachowickim rządzi koalicja Komitet Marka Materka - 10 radnych, Polskie Stronnictwo Ludowe -2 radnych i Razem dla Mieszkańców Porozumienie - 1 radny Ryszard Nowak. W opozycji jest Prawo i Sprawiedliwość - 8 radnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie