Afera z nepotyzmem w "Mesko". W tle legenda "Solidarności"

Bartłomiej Bitner, Marzena Smoręda, Paweł Więcek, Mateusz Bolechowski
Córka przewodniczącego zakładowej „Solidarności” w państwowym koncernie MESKO i legendy tego związku Stanisława Głowackiego była jednocześnie doradcą byłego prezesa skarżyskiego firmy Waldemara Skowrona i ...pracownikiem prywatnej firmy zbrojeniowej ze Śląska , która prawdopodobnie jest powiązana biznesowo z Rosją. To budzi w skarżyskiej firmie i „Solidarności” wiele emocji - padają słowa: „nepotyzm”, „konflikt interesów”.

Skarżyskie MESKO to należąca do państwa jedna z największych firm w regionie. Od kilku lat wchodzi w skład państwowej potęgi Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pracuje tu parę tysięcy ludzi. Przychody w ostatnich latach klasyfikowały "Mesko" wśród największych gospodarczych potęg w województwie.

- Gdzie tu się można doszukać sprawiedliwości, skoro w latach, kiedy córka przewodniczącego pobierała sowite wynagrodzenie, w firmie miały miejsce zwolnienia, a większość załogi na produkcji tyrała za najniższą krajową!? - denerwuje się wieloletni pracownik skarżyskiego MESKO.

Z dokumentów, które redakcji „Echa Dnia” przekazał pracownik MESKO i były członek komisji zakładowej „Solidarności” w przedsiębiorstwie (prosi o anonimowość), wynika, iż - córka Stanisława Głowackiego - pracowała w charakterze doradcy byłego już prezesa spółki Waldemara Skowrona od 2012 do 2016 roku. Pobierała za to miesięczną pensję opiewającą na około 5 tysięcy złotych brutto. Pracę świadczyła z... Warszawy.

Do rozwiązania umowy za porozumieniem stron doszło pod koniec września 2016 roku, kiedy nad Waldemarem Skowronem zaczęły się zbierać czarne chmury. Kilka dni później ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony wysunął pod adresem władz spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym między innymi skarżyskiego MESKO ciężkie zarzuty dotyczące korupcji i nepotyzmu na dużą skalę. Wyliczał umowy, jakie MESKO podpisywało między innymi z kilkoma generałami. Opiewały one na setki tysięcy złotych.

Waldemara Skowrona przed oskarżeniami Macierewicza bronił... Stanisław Głowacki. Szef „Solidarności” w skarżyskiej fabryce i legendarny działacz związku powiedział, że wykorzystywanie wojskowych wysokiej rangi do zawierania kontraktów i nawiązywania kontaktów z innymi armiami to w tej branży normalna rzecz. Podkreślał, że Waldemar Skowron jest w jego ocenie dobrym menedżerem.

To na marginesie. Jak wynika z informacji „Echa Dnia”, córka Stanisława Głowackiego łączyła zatrudnienie w MESKO z pracą w prywatnej firmie ze Śląska, która także działa w sektorze zbrojeniowym. Jak twierdzi nasz informator, ów podmiot posiada negatywną rekomendację należącej do państwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej do współpracy ze spółkami wchodzącymi w jej skład, w tym także MESKO. Wątpliwości budzą rzekome powiązania firmy ze Śląska ze stroną rosyjską.
Jak mówi pracownik MESKO, „na zakładzie” aż huczy od informacji o zatrudnieniu córki Stanisława Głowackiego przez Waldemara Skowrona. Także dlatego, iż jak mówi „nikt jej nigdy w firmie nie widział”. Dodaje, że atmosfera jest bardzo nerwowa.

- Większość kierowniczych stanowisk produkcyjnych zajmują ludzie blisko związani z Głowackim i do tej pory była przyjęta ogólna zasada, że nie liczą się kompetencje tylko lojalność, a jakikolwiek awans czy podwyżkę można było tylko załatwić z panem Głowackim. Od czasu objęcia stanowiska przez nowy zarząd ta sytuacja się diametralnie zmieniła, co wywołało olbrzymią falę ataków przez przewodniczącego na nowych członków zarządu. Ale efekt nagonki na zarząd jest taki, że z „Solidarności” odeszło ponad 300 osób - mówi pracownik MESKO i były związkowiec. Jak dodaje, osoby, które chcą zrezygnować z członkostwa w „S” albo nie chcą się zapisać do związku, są wręcz zastraszane.

Sprawą łączenia przez córkę przewodniczącego pracy w MESKO z działalnością we wspomnianej firmie zajęły się już nowe władze koncernu ze Skarżyska-Kamiennej, które potwierdzają nasze informacje. - Mogę potwierdzić, że ta pani była u nas zatrudniona przez cztery lata na stanowisku doradcy byłego prezesa zarządu Waldemara Skowrona. Co do pozostałych informacji nie czuję się upoważniony, by je komentować, ponieważ mogą być one objęte oddzielnym postępowaniem przez odpowiednie służby państwowe - mówi Wojciech Orzeł, członek zarządu MESKO Spółka Akcyjna.

Zdaniem Wojciecha Orła, członka zarządu MESKO, zatrudnienie córki przewodniczącego „Solidarności” było nieetyczne, niedopuszczalne i bardzo krzywdzące dla wszystkich pracowników MESKO. - Takie patologiczne zjawiska są zwalczane i eliminowane przez obecny zarząd. W wielu firmach preferuje się zatrudnianie osób z bardzo dobrą rekomendacją, ale tylko w przypadku, jeśli przynosi to korzyści, natomiast nepotyzm powinien być eliminowany i karany. Mamy świadomość tego, że w tak małym mieście powiązania rodzinne i koleżeńskie będą występowały, ponieważ takie zjawisko jest czymś normalnym dla dużych zakładów produkcyjnych w mniejszych ośrodkach, ale mogą one tylko i wyłącznie występować w części produkcyjnej - podkreśla Wojciech Orzeł.

W firmie ze Śląska potwierdziliśmy fakt zatrudnienia córki Stanisława Głowackiego. Ona poprosiła o przesłanie pytań drogą mejlową. Spytaliśmy między innymi o etyczny aspekt łączenia obu etatów oraz o wynikające z tego potencjalne ryzyko pozyskania poufnych informacji handlowych MESKO przez osoby trzecie. „Nie łączyłam pracy dla firm, o które Pan pyta” - odpisała.

Waldemar Skowron, były prezes MESKO, nie odpowiadał wczoraj na prośby o kontakt.

Stanisław Głowacki to przewodniczący „Solidarności” w MESKO i szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego związku, a także były świętokrzyski poseł w latach 1997 - 2001. Z "Solidarnością" jest związany od początku, od 1980 roku, jest prawdziwą legendą związku i człowiekiem bardzo wpływowym w całej polskiej "zbrojeniówce".

Stanisław Głowacki zapytany, czy nie widzi niezręczności w związku z zatrudnieniem córki w MESKO, odpowiedział: – Każdy gdzieś pracuje. Córka jest dorosła, ma blisko 40 lat i sama o sobie decyduje. Nie widzę w jej pracy nic, co mogłoby przynosić ujmę.

- Postępowanie pana Stanisława Głowackiego plugawi i niweczy cały dorobek wspaniałej polskiej „Solidarności”, której działacze przelewali krew za naszą wolność. Myślę, że „Solidarność” nie chciałaby mieć w swoich szeregach czarnej owcy - mówi były związkowiec z MESKO.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterówQUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 152

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

P
Pomoc
W dniu 28.02.2018 o 15:17, Gość napisał:

ALE SIĘ GŁUPI  CH,,,,U   NAPLUŁEŚ - IDŹ  SIĘ  ku***,,,E  UTOP ,,NIE TRUJ    LUDZI  SMRODZIE .

NO I CO POKAZAŁEŚ SWOIMI WYZWYSKAMI SWOIM GÓWNEM CO MASZ W PYSKU. ZADOWOLONY JESTEŚ .BARDZO SIĘ CIESZYSZ ???? BARDZO SPRAWIŁO CI TO RADOŚĆ GNOIĆ INNYCH ???? TWOJE WYZWISKA DOTYCZĄ CIEBIE NIE INNYCH,SAM SIĘ NAWYZYWAŁEŚ !!!!

Od razu widać  jaki cham to wypisuje, totalny brak kultury i wychowania wsioku.Nażarłeś się dopalaczy i mózg ci się rozlasował .No niestety miły  człowiekupodobny ,czas się zbierać kolego bo to ostatnie twoje podrygi .Piasek i łopata w pogotowiu.. Jak ziemia nosi cię jeszcze po tym świecie i jak tacy gnoje z takim charakterkiem potrafią jeszcze mieć żonę, dzieci i wychowywać je na podobieństwo co kończy się przymusowym pobytem ze stalowymi firankami w oknie. Rodzice na pewno chcieli cię usunąć zanim się narodziłeś ,ale chyba było za późno.Powinni cię wywieść do buszu i tłuc pałą po twoim  debilnym łbie, aż byś się opamiętał, nawyżywał ,nabrał kultury i wtedy mógłbyś wróciłbyś normalny do ludzi cywilizowanych i ZACHOWYWAŁBYŚ SIĘ JAK WIĘKSZOŚĆ..Odstajesz od społeczeństwa  chłopczyku i nie nadajesz się do niego więc siedż cicho .Spróbuj się jakoś ratować i zgłoś się do zamkniętego zakładu dla psychiatryków może cię uratują.

ALE CO TU WYMAGAĆ JAK SIĘ MA ZŁAMANĄ PSYCHIKĘ MALUTKI MÓŻDŻEK LUB SIĘ GO NIE MA WCALE A DO TAKIEGO NIESTETY NIC NIE TRAFI I TAKI NIC NIE ZROZUMIE.

P
Piotr Smolarczyk

Odblokujcie najnowsze komentarze !!!!! Chcemy wiedzieć  o przekrętach w Zakładach Metalowych ,,Mesko,, im.Stanisława Głowackiego.

P
Piotr Smolarczyk

Dlaczego usunięto najświeższe komentarze ????? mój pisany o 11.00 też. Proszę administratora o wyświetlenie najnowszych komentarzy,ponieważ do 15 .00 były.

Czyżby Prezesowi Głowackiemu przeszkadzały, bo odkrywały o nim prawdę, jego machlojki i zablokował je u was???

D
Du pa lub Do ma

Znowu oczerniasz i zarzucasz, kim jesteś że do tego się posuwasz. Pewnie trzeba coś zmienić w naszej firmie ale nie widać rozsądku w podsycaniu konfliktu. Prezes powinien nabrać trochę doświadczenia to na pewno, a takie peany to najgorsze durniactwo. I jak jeszcze raz napiszesz o zlodziejach lub cos takiego to sam wyladujesz w ciupie Kolezanko.

K
KOLEZANKA
W dniu 11.03.2018 o 08:47, Technik mechanik napisał:

Czy to prawda że w piatek na spotkaniu na z-5 stała przygotowana taczka dla prezesa a prezes po kilku minutach chciał uciekać? Proszę o odpowiedź kogoś kto był obecny na spotkaniu


Ludzie co wy za głupoty piszecie dajce już spokój. Byłam tam żadnej taczki nie było. Dwóch żołnierzy Głowackiego byli wyuczeni wcześniej przygotowanych regułek, oczywiście bzdur. Prezes był godzinę i gasił ich mądrymi wypowiedziami. Poprostu nowy Prezes jest zły bo nie pozwala na złodziejstwo Głowackiego. I to tyle, opamiętajcie się wreszcie po tylu latach.
K
Koleżanka

Czy to prawda że w piatek na spotkaniu na z-5 stała przygotowana taczka dla prezesa a prezes po kilku minutach chciał uciekać? Proszę o odpowiedź kogoś kto był obecny na spotkaniu[/
Ludzie co wy za głupoty piszecie dajcie już spokój. Byłam tam żadnej taczki nie było. Dwóch zamierzył Głowackiego byli wyuczeni wcześniej przygotowanych regułek, oczywiście bzdur. Prezes był godzinę i gasił ich mądrymi wypowiedziami. Poprostu nowy Prezes jest zły bo nie pozwala na złodziejstwo Głowackiego. I to tyle, opamiętajcie się wreszcie po tylu latach.

D
Dominik

Po tym co pisał na tym forum raczej przedstawiciel zarządu , że to nie ich wina tylko my nie umielismy i nie umiemy nic robić to tylko taczka. Ich nie było i my produkowalismy to kto zawala?

T
Technik mechanik

Czy to prawda że w piatek na spotkaniu na z-5 stała przygotowana taczka dla prezesa a prezes po kilku minutach chciał uciekać? Proszę o odpowiedź kogoś kto był obecny na spotkaniu

G
GOŚCIU

W piątek było dobrze a po niedzieli będzie jeszcze lepiej

W
Widelec

Kobieta, oczywiscie! Mentalnie i twardościa tak, ale żeby było wszystko jak trzeba, to trzeba paru operacji. Szykuje sie niezłe rozliczanko. Obserwujemy was bardziej bacznie niż wy "agenture" .

K
Kobieta
W dniu 07.03.2018 o 11:33, Wesoly napisał:

"Agentura" ? SLABO! "Agentura wplywu" to brzmi bardziej jak z taniego sensacyjnego filmu. Zacznij się chłopaku zajmować swoją robotą! Tropienie agentury zostaw strukturom bo teraz nawet na Bonda się nie nadajesz, ma być kobietą albo czarnoskórym! Panoszyla się " agentura" i Mesko miało zyski, oddani firmie trpiciele agentury wywołują straty? Dalsze usługi godnych zaufania za ile lat spowodują likwidację firmy? Do poprzednich komentarzy trzeba jeszcze dodać " po owocach ich poznacie"!!!

Jestem Kobietą
K
Kobieta
W dniu 07.03.2018 o 11:33, Wesoly napisał:

"Agentura" ? SLABO! "Agentura wplywu" to brzmi bardziej jak z taniego sensacyjnego filmu. Zacznij się chłopaku zajmować swoją robotą! Tropienie agentury zostaw strukturom bo teraz nawet na Bonda się nie nadajesz, ma być kobietą albo czarnoskórym! Panoszyla się " agentura" i Mesko miało zyski, oddani firmie trpiciele agentury wywołują straty? Dalsze usługi godnych zaufania za ile lat spowodują likwidację firmy? Do poprzednich komentarzy trzeba jeszcze dodać " po owocach ich poznacie"!!!

Jestem Kobietą
D
Dimitryj

Na waszych oczach zlecenie dla Mesko AGD,
które mogło by uniezależnić Mesko S.A. od zewnętrznych dostawców i pomóc samemu zakładowi AGD (która ledwo zipie) zostaje niemal oddane bez negocjacji już z góry ustalonej firmie. Dlaczego nikt się tym nie interesuje? Bo nie można tutaj nikogo wepchnąć na stanowisko kierownicze ale można wziąć pieniądze pod stołem. Im mniej pośredników tym lepiej.

W
Wesoly

"Agentura" ? SLABO! "Agentura wplywu" to brzmi bardziej jak z taniego sensacyjnego filmu. Zacznij się chłopaku zajmować swoją robotą! Tropienie agentury zostaw strukturom bo teraz nawet na Bonda się nie nadajesz, ma być kobietą albo czarnoskórym! Panoszyla się " agentura" i Mesko miało zyski, oddani firmie trpiciele agentury wywołują straty? Dalsze usługi godnych zaufania za ile lat spowodują likwidację firmy? Do poprzednich komentarzy trzeba jeszcze dodać " po owocach ich poznacie"!!!

P
Pokora
W dniu 06.03.2018 o 15:54, Wyraźnie zaniepokojony napisał:

Jako akcjonariusz interesuje się czy zarząd potrafi prowadzić sprawy tak by spółka miała zysk. PGZ jako właściciel osoba prawna ma obowiązek wymagać tego o spółek zależnych, prywatny właściciel może robić co chce PGZ musi też pokazać zysk na Męsku nie stratę. Przez to traci Panstwo Polskie. Jak Pani Córka pracowała w tamtej firmie i Mesku, i Mesko ja, skarb państwa i inni zarabiali to moze wlasnie tego brakuje. Poproscie Ją jak pójdzie na te dwa etaty to znowu będzie zysk. Bo na razie to potraficie tylko mówić o Córce?

Państwo Polskie traci jeśli jest rzucony cień na tak ważny przemysł zbrojeniowy. Kto chce składać zamówienia u kontrahenta którego pracownicy pracują dla kapitału rosyjskiego? Nikt, ponieważ nikt nie chce żeby jego tajemnice były ujawniane! My dowiedzieliśmy się o „agenturze” Głowackich teraz, inni mogli wiedzieć wcześniej... Z Pana wpisu i innych wynika, że nie jest dla Was ważne nic poza „pieniądz tu i teraz” bez względu na reguły biznesu, gdybyście mogli związalibyście się z każdym nawet najbardziej szemranym podmiotem byle tylko sprzedać. Najchętniej sprzedawalibyście z łóżek polowych w dawnym systemie bazarowym. Koleżanki i Koledzy nikt nie uderzy się w pierś i nie przyzna, że produkty są wadliwe. Przez to Mesko płaci kary i traci na renomie, nie może też brać nowych kontraktów bi ze względu na „korekty” wad nie będzie mogła ich zrealizować. Kryjemy jeden drugiego licząc, że jakoś to będzie i znowu wraca tylko co tu i teraz brak myślenia do przodu.
Zgadzam się że za dużo jest pisane o Pani Tatianie i Panu Stanisławie, a nie podnoszone są inne równie ważne problemy.
Jeszcze jedno PGZ niczego nie musi, tym bardziej pokazywać zysku na Mesko, gdy go nie ma. Wszystko musi być prawdziwe bez „wirtualnej” księgowości”. Poprzedni Zarząd miał plan na stratę, chciał ją wyrównać sprzedając atrakcyjną nieruchomość, tez chcieli zastosować wspomniany powyżej wzór tu i teraz. Nie zastanawiali się czy inne rozwiązania jej dotyczące nie byłoby lepsze dla firmy zarówno finansowo jak i biznesowo.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3