Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale cudo! Tak po rewitalizacji będzie wyglądał zamek biskupów krakowskich w Bodzentynie [WIZUALIZACJE]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Tak po rewitalizacji ma wyglądać zamek w Bodzentynie
Tak po rewitalizacji ma wyglądać zamek w Bodzentynie Wizualizacje. Materiały UMiG Bodzentyn
Rewitalizacja zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie to jeden z elementów szlaku Śladami kultury benedyktyńskiej. Szlak wiedzie przez 5 gmin i w nich mają powstać atrakcyjne dla turystów miejsca związane z tradycją i kulturą benedyktynów, którzy przez lata rezydowali na Świętym Krzyżu.

Program funkcjonalno-użytkowy, a więc wskazujący co i gdzie ma się mieścić opracowała Pracownia Architektoniczna MAZM z Warszawy. Stworzył go zespół: architekt Marek Szcześniak, mający na koncie wiele atrakcyjnych realizacji, profesor Krzysztof Bracha – mediewista konsultujący treści prezentowane na szlaku, doktor Piotr Rypson – historyk sztuki, autor międzynarodowych wystaw, konsultujący zagadnienia wystawiennicze na szlaku, a także specjaliści od multimediów czy strategii promocji marki turystycznej.

Projekt obejmuje pięć gmin – Bodzentyn, Bieliny, Pawłów, Łagów i Nową Słupię – inwestycje powstaną w czterech z nich gminach.

Taras na szczycie ruin

Najbardziej widowiskowa jest rewitalizacja ruin zamku w Bodzentynie.

- Nie rekonstruujemy zamku - wyjaśnia Marcin Sikorski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. - Zabezpieczamy zabytkowe mury, ale ich nie przebudowujemy. Projekt zakłada powstanie części wystawienniczej w obrębie ruin. Wewnątrz murów, w części południowo-zachodniej powstanie metalowa konstrukcja ze stropami. Zgodnie z założeniem ma ona być dodatkowym zabezpieczeniem ścian nie ingerując w nie.

Dzięki takiemu wypełnieniu powstaną trzy poziomy przeznaczone na wystawy poświęcone historii miasta i zamku, przypominające na przykład wizytę w Bodzentynie króla Jagiełły, który odbywał pielgrzymkę na Święty Krzyż przygotowując się do wojny z Zakonem Krzyżackim. Na ostatnim poziomie ma się znaleźć taras widokowy.

Na poszczególne piętra będzie można się dostać przez dobudowaną klatkę schodową lub windą. - Nowe elementy mają być nowoczesne: szkło, stal, chcemy uniknąć jakiegokolwiek udawania, że dobudowujemy coś starego - wyjaśnia Sikorski.

Nowoczesną formę ma także mieć pawilon usytuowany na skarpie, w pobliżu zamku. W nim znajdzie się kawiarnia oraz sala multimedialna. - Ogromnym walorem tego miejsca będzie możliwość podziwiania widoków drzew i znajdujących się w pobliżu stawów biskupich.

Leśna huta szkła

W gminie Bieliny działaniami projektowymi objęta zostanie Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Na jej terenie powstaną nowe stanowiska rzemieślnicze: zagroda grotnika ze stanowiskiem do wytwarzania grotów i włóczni, łaziebnika, który wykonywał przeróżne zabiegi higieniczne. Atrakcją będzie leśna huta szkła. - W wersji multimedialnej, bo tak jest najbezpieczniej - mówi Anna Łubek kierująca Centrum Kultury i Tradycji Gór świętokrzyskich w Bielinach.

W gminie Pawłów, w dawnej szkole w Starym Bostowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie, utworzony zostanie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii, gdzie prowadzone będą zajęcia nawiązujące do pracy zakonników na Świętym Krzyżu, np. warsztaty kaligrafii, a także miejsce nagrań, tak by powstało archiwum historii mówionej.

Produkt lokalny to także kamień

W gminie Łagów powstanie Galeria Produktów Lokalnych, w której między innymi odbywać będą się pokazy i degustacje produktów kulinarnych dostępnych w regionie, kiermasze, targi regionalne, spotkania. Podstawową funkcją galerii będzie promocja i sprzedaż produktów lokalnych turystom.

Tu także, na wzór Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej powstaną warsztaty rzemieślnicze związane z obróbką kamienia, bowiem to właśnie Łagów słynął od czasów średniowiecza z kamieniarstwa. W planach jest odtworzenie warsztatu kamieniarzy, w którym pokazane zostaną podstawowe narzędzia, i sposoby tradycyjnej obróbki kamienia.

Jeden przetarg, jeden wykonawca

-Wkrótce ogłosimy przetarg, inwestycja będzie realizowana w trybie zaprojektuj i zbuduj - mówi Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny i przewodniczący Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. - Jeden wykonawca przygotuje dokumentację i wykona wszystkie prace.

Szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej" ma być gotowy do końca pierwszej połowy 2023 roku. Projekt jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie