Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alicja Mężyk, 13-latka z Kielc, ma wyjątkowe zdolności matematyczne. Ostatnio zaprezentowała je w Paryżu

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Alicja Mężyk uwielbia matematykę, ale chętnie uczy się też języków obcych - angielskiego i niemieckiego
Alicja Mężyk uwielbia matematykę, ale chętnie uczy się też języków obcych - angielskiego i niemieckiego Dawid Łukasik
Ma zaledwie 13 lat, a na koncie mnóstwo osiągnięć naukowych - ostatnie to brązowy medal Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych przywieziony z Paryża. Alicja Mężyk, uczennica 7 klasy Szkoły Podstawowej numer 28 w Kielcach, swoje umiejętności matematyczne rozwija od dziecka, a talentów ma znacznie więcej.

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to ogólnoświatowe zmagania matematyków na różnych poziomach zaawansowania. Pierwsze dwa etapy konkursu odbywają się online, natomiast polskie eliminacje do finału w Paryżu, czyli trzeci etap, podczas ostatniej, 32. już edycji, zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej w ostatni weekend maja. Wówczas reprezentantka Kielc dotarła do ścisłej czołówki, dzięki czemu miała szansę podjąć rywalizację w Paryżu. Tam natomiast wywalczyła brązowy medal w swojej kategorii, co jest ogromnym osiągnięciem, które wymagało skrupulatnych przygotowań.

- Był to dość długi proces. Na początku szykowałam się do pierwszego etapu, który był w styczniu, później przyszedł drugi etap, a po nim kolejny - we Wrocławiu, który wymagał chyba najwięcej pracy. Do konkursu w Paryżu przygotowywałam się już od lipca - spotykałam się na zajęciach z panią Jolantą Mierzwą - opowiada Alicja dodając, że w trakcie spotkań wspólnie z nauczycielką pracowały nad zadaniami wyłącznie pod kątem paryskiego konkursu.

Matematyka towarzyszy jej od dziecka

Alicja Mężyk ma wiele zainteresowań, ale spośród nich największą miłością darzy matematykę. Skąd wzięła się ta pasja?
- Wzbudził ją we mnie tata, który od najmłodszych lat uczył mnie podstaw matematyki i przygotowywał mnie do konkursów, pilnując, bym rozwiązywała zadania. Wiele zawdzięczam też moim wychowawczyniom z klas 1-3, pani Jadwidze Grzyb i obecnej nauczycielce matematyki pani Jolancie Mierzwie - mówi laureatka Gier Matematycznych i Logicznych.

13-latka matematyce poświęca oczywiście mnóstwo czasu, ale nie zapomina też o tym, by rozwijać się w innych dziedzinach. Lubi uczyć się języków obcych - w tym angielskiego, który poznaje od 4 roku życia oraz niemieckiego, który trenuje od czwartej klasy. Ponadto chodzi na zajęcia taneczne do Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie uczyła się jazzu i klasyki, a obecnie tańczy w grupie otwartej. W wolnym czasie Alicja czyta mnóstwo książek - najchętniej te fantastyczne z elementami obyczajowości. Mnóstwo energii poświęca jednak matematyce. W jaki sposób poszerza swoją wiedzę w tym zakresie?

- Oczywiście na lekcjach matematyki, podczas których rozwiązuję swoje zadania. Mam też jedną godzinę indywidualnych zajęć. Po lekcjach sama pracuję nad zadaniami, a niekiedy uczę się z tatą - mówi Alicja. - Kiedy przygotowuję się do konkretnych konkursów rozwiązuję zadania, które się na nich pojawiają, a w wolnych chwilach chętnie sprawdzam swoje umiejętności rozwiązując zagadki - uzupełnia młoda matematyczka.

Największą przeszkodą był stres

Z całej Polski na finał Gier Matematycznych i Logicznych wyjechało około 30 reprezentantów. Alicja wybrała się tam wspólnie z rodzicami.
- Do Paryża polecieliśmy samolotem z Warszawy, a na miejscu sporo zwiedzaliśmy. Później dołączyliśmy do reszty grupy z Polski i stolicę Francji poznawaliśmy już wspólnie - wspomina uczennica. - Na sam konkurs przyjechaliśmy dwie godziny przed jego rozpoczęciem. Było to dla mnie naprawdę stresujące. Wydaje mi się, że pierwszego dnia poszło mi lepiej, chyba dlatego, że trochę mniej się wtedy obawiałam, bo tak naprawdę wszystko rozstrzygnęło się drugiego dnia - po pierwszym sporo osób miało podobną punktację. W mojej kategorii rywalizowało ponad 60 osób z całego świata, głównie z Europy, ale też między innymi z Kanady, Nigerii czy Tunezji - opowiada.

Co dla Alicji było największym wyzwaniem?
- Sporą przeszkodą był stres i czas. Zależało mi na tym, żeby zdążyć rozwiązać wszystkie zadania, które nie były łatwe. Wśród tych naprawdę trudnych pojawiło się również zadanie z geometrii - zdradza matematyczka.

Wiele planów na przyszłość

Alicja mimo młodego wieku ma już sporo pomysłów na przyszłość. Na razie bierze pod uwagę wiele różnych wariantów, a wśród nich nie brakuje oczywiście tych związanych z matematyką.
- Po szkole podstawowej wybieram się do liceum, ale jeszcze nie wiem, na jaki profil. Myślę o matematyczno-fizycznym, ale też o biologiczno-chemicznym. Nie jestem jeszcze pewna, co chciałabym później studiować - rozważam programowanie, ale też medycynę, bo jednym z moich wymarzonych zawodów jest zawód dermatologa - mówi Alicja.
Wśród jej nieco mniej odległych planów znalazły się kolejne konkursy.
- Szykuję się do Olimpiady Matematycznej Juniorów, w styczniu będę też brać udział w Grach Matematycznych i Logicznych, a poza tym w ogólnopolskich konkursach - wymienia Alicja Mężyk.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: W PUNKT. HEYNEN, TRENER POLSKICH SIATKARZY, "JEST SZALONY, ALE JEST W TYM METODA"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie