Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazonki są piękne i kochają życie

/IB/
Gipsowe odlewy torsów świętokrzyskich Amazonek można oglądać w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim do 10 czerwca.
Gipsowe odlewy torsów świętokrzyskich Amazonek można oglądać w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim do 10 czerwca. Łukasz Zarzycki
Kto powiedział, że kobieta po mastektomii nie może być atrakcyjna? Jak pokochać na nowo swoje ciało i poczuć się kobietą wartą uwagi, a nawet podziwu. O tym wszystkim mówiły twórczynie wystawy rzeźb "Kochaj życie" i świętokrzyskie Amazonki, które do nich pozowały.

Kochaj życie

Kochaj życie

Wystawa rzeźb, do których pozowały świętokrzyskie Amazonki jest częścią kampanii edukacyjnej "Kochaj życie", której organizatorami są wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba i wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz. Kampania ma na celu przekonanie kobiet do tego, aby regularnie poddawały się badaniom profilaktycznym - mammografii i cytologii, które pomagają we wczesnym wykryciu raka piersi i raka szyjki macicy.

W ramach kampanii trwa konkurs na najbardziej przyjazny gabinet lekarski, najskuteczniej realizujący program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Co tydzień w dodatku "Echa Dnia" - "Zdrowie i Uroda" drukujemy kupon konkursowy, do 14 września będziemy zamieszczać kolejne. Gabinety lekarskie mogą zgłaszać pacjentki. Wypełnione oryginalne kupony należy przynosić do Biura Wojewody Świętokrzyskiego, al. IX Wieków Kielc 3 lub do redakcji "Echa Dnia", ulica Targowa 18 (VIII piętro) w Kielcach do 16 września. Najbardziej przyjazne gabinety otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Xerox. Nagrody zostaną rozlosowane także wśród pacjentek. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 września.

Na pomysł odkłamania kobiecego ciała naznaczonego mastektomią wpadły Karolina Kozieł, Katarzyna Macias i Dorota Szymiec, studentki Instytutu Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zaprosiły do projektu 14 członkiń Świętokrzyskiego Klubu "Amazonki". - Panie przyjęły naszą propozycję bardzo ciepło, nie miały żadnych uprzedzeń, były bardzo otwarte, cierpliwe, wręcz zachwycone, że ktoś interesuje się ich ciałami. Ne miały żadnych kompleksów związanych ze swoim ciałem, zresztą one bardzo o siebie dbają, mają piękną skórę, chodzą do solarium - mówiła Karolina Kozieł. Artystki przyznały, że dla nich samych ten bliski kontakt z Amazonkami był bardzo kształcący. Katarzyna Macias przyznała, że kobiety po mastektomii zadziwiły ją swoją odwagą i pasją życia, a także bardzo twórczym podejściem do projektu. - Ja tez czegoś się od nich nauczyłam. Kiedy skończyłyśmy pracę nad rzeźbami, zgłosiłam się na badania profilaktyczne, bo dotarło do mnie, że powinnam sama o siebie zadbać - powiedziała nam studentka rzeźby.

Amazonki, które zdecydowały się na tę niecodzienną sesję, podkreślały, że praca przy projekcie była bardzo przyjemna. - Dziewczyny od początku weszły z nami w ciepłe relacje, nie patrzyły na nas jak na dziwolągi, a my traktowałyśmy je jak swoje córki albo wnuczki. Rozmawiałyśmy o życiu, piłyśmy herbatę. Było fajnie - mówiła nam Alicja Korczak, która pięć lat temu przeszła operację mastektomii. Panie podkreślały, że czuły się wyróżnione, że ktoś docenił w nich kobietę, modelkę, która może stać się natchnieniem do stworzenia dzieła sztuki. - Nawet jeśli któraś z nas miała jakieś kompleksy, po tej sesji się to zmieniło. My jesteśmy bardzo energetyczne dziewczyny, coś poważnego jest już za nami, teraz doceniamy to, co jest - do-dała Alicja Korczak.

Halina Cecot, prezeska Świętokrzyskiego Klubu "Amazonki" trochę żałowała, że nie udało się jej wziąć udziału w sesji, jako Amazonce po rekonstrukcji piersi. - Ale najważniejsza jest wymowa edukacyjna tej wystawy: "Kobiety, kochajcie życie i badajcie się". Szkoda tylko, że nasz system opieki zdrowotnej działa tak opieszale. Często od momentu, w którym kobieta wy-kryje u siebie jakąś zmianę w piersi, mija pół roku zanim rozpocznie leczenie, bo nie może dostać się do specjalisty chorób piersi, albo na chemioterapię - powiedziała nam.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja książki Czesławy Mareckiej-Pytel "Pośród Aniołów i gdzie indziej", także świętokrzyskiej Amazonki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie