Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Holandii w Polsce otworzyła wystawę na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach (ZDJĘCIA)

tt
„Pozwólcie mi być sobą” to tytuł ekspozycji opisującej losy Anne Frank, żydowskiej dziewczyny, autorki dziennika, która zginęła w obozie koncentracyjnym. Wystawa jest po raz pierwszy eksponowana w języku polskim.

Dlaczego wybór jej otwarcia padł właśnie na Kielce? – Chcemy, by młodzież wyciągała wnioski z przeszłości. Znała nie tylko daty oraz fakty. Dlatego ta wystawa o Anne Frank, która mówiła „Pozwólcie mi być sobą” do oprawców wpisuje się bardzo mocno w działalność Wzgórza Zamkowego i dzieje tego miejsca. Jej słowa są również słowami tych dzieci żydowskich pochodzących z regionu świętokrzyskiego, które zostały zamordowane. Mamy między innymi pamiętniki Dawida Rubinowicza i Hany Goldszajd – mówił doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Otwarcie wystawy stanowiło również podsumowanie współpracy kieleckiej młodzieży z jej rówieśnikami z innych krajów. – Ta edycja projektu Erasmus+ w ramach, którego odbywały się kontakty była szczególna, ze względu, że została objęta patronatem Domu Anne Frank. Po wielu miesiącach warsztatów, współpracy, wizyt i rewizyt spotykamy się w wspaniałych okolicznościach. Możemy być dumni, że to właśnie w Kielcach, jako w pierwszym mieście w Polsce otwarto wspomnianą wystawę – mówiła Anita Hakowska, wicedyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach, które było głównym koordynatorem projektu.

Podobnego zdania była Daphne Bergsma, ambasador Holandii w Polsce, która stwierdziła, że wszyscy pracujący przy projekcie powinni być dumni z efektów jakie udało się osiągnąć. – Bardzo się cieszę, że ekspozycja jest o młodej kobiecie, która myślała nad swoim miejscem w społeczeństwie. Nie wiedziała, że jej życie skończy się tak szybko. Słowa, które wpisała w swoim dzienniku „Pozwólcie mi być sobą” są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie. Również dzisiejsza młodzież zadaje sobie pytanie „kim jestem”? Powinniśmy wyciągać lekcje z tej tragicznej historii. Jest bowiem dodatkowy przekaz tej wystawy, który pozostaje aktualny – być sobą i mimo przeciwności darzyć się szacunkiem. Pamiętajcie o tych ważnych słowach Anne Frank – mówiła do zebranej młodzieży holenderska ambasador.

- Ten projekt pokazuje, że jesteśmy bardzo głęboko zakorzenieni w Europie. Mówi on również o tym, jak należy żyć, aby dostrzegać siebie samego. Mamy swoje religie, opinie i życie, ale musimy być sobą. To bardzo ważna prawda, która powinna być szerzona od najmłodszych lat. Tym przesłaniem pójdźmy wszyscy obejrzeć wystawę o losach Anne Frank oraz w życie – mówił Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.

W uroczystości wystąpili uczestnicy projektu edukacyjnego z Belgii, Holandii, Portugalii i Polski. Uczniowie przyznali, że udział w nim pokazał jak ważna jest historia w życiu każdego państwa i narodu. – Dzięki temu projektowi poszerzyłam swoje horyzonty. Teraz obowiązkiem młodych jest dbanie o to, by ta tragiczna historia już nigdy się nie powtórzyła i byśmy wszyscy razem jednoczyli się przeciwko dyskryminacji – mówiła Paulina, uczennica z Belgii. Wystawa „Pozwólcie mi być sobą” będzie prezentowana również w innych miastach Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie