Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykański desant - jeep patriot

Redakcja
Jeep patriot w zielonym kolorze, w połączeniu z kanciastą, muskularną stylistyką nadwozia, sprawia wrażenie auta zaprojektowanego dla wojska.
Jeep patriot w zielonym kolorze, w połączeniu z kanciastą, muskularną stylistyką nadwozia, sprawia wrażenie auta zaprojektowanego dla wojska. Fot. Robert Felczak
Patriot to model, który z powodzeniem pełni rolę substytutu prawdziwego jeepa. Kompaktowy, ale świetnie radzący sobie w terenie, pozwalający zasmakować legendarności cherokee i wranglera.
Wysokie zawieszenie pozwala na jazdę w terenie. Kąty wejścia, zejścia i rampowy są znacznie większe niż w typowych SUV-ach. Fot. Robert Felczak

Wysokie zawieszenie pozwala na jazdę w terenie. Kąty wejścia, zejścia i rampowy są znacznie większe niż w typowych SUV-ach.
(fot. Fot. Robert Felczak)

Napędzany na wszystkie koła patriot dzieli płytę podłogową ze swoim mniejszym bratem, compassem, ale jest znacznie bardziej terenowy. Nie jest to wprawdzie auto, którym można pokonywać strome podjazdy i głębokie brody, ale na bezdrożach radzi sobie zaskakująco dobrze. Podobnie jest zresztą na asfalcie - w odróżnieniu od konkurencji patriot prowadzi się pewnie, nie wychyla się nadmiernie w zakrętach, precyzyjnie wykonuje zadania zlecone przez kierowcę.

Stylistyka patriota, bardzo podobna do modelu cherokee, jest na wskroś amerykańska. Nadwozie jest kanciaste, muskularne, zdominowane przez solidny grill i zderzaki. Można nawet odnieść wrażenie, że auto zostało zaprojektowane specjalnie dla wojska. I właśnie w tym tkwi niepowtarzalny urok tego modelu.

Wnętrze jest równie proste jak nadwozie. Z tą jednak różnicą, że surowość kabiny pasażerskiej nie tworzy zbyt przytulnej atmosfery. Plastiki są twarde, a przednia szyba wielu kierowcom będzie wydawała się zbyt niska. Pod względem przestronności patriotowi nie można jednak nic zarzucić. 4,4 metra długości, 1,78 metra szerokości i 1,65 metra wysokości przy rozstawie osi wynoszącym 2,63 metra pozwoliło wygospodarować sporo miejsca. Jednak tylko dla pasażerów, bo płytki bagażnik mieści 320 litrów (maksymalnie 1357 litrów).

Stylistyka deski rozdzielczej i kokpitu nie jest wyszukana. Plastykowe wnętrze nie jest przytulne. Atutem jest mnogość schowków. Fot. Robert Felczak

Stylistyka deski rozdzielczej i kokpitu nie jest wyszukana. Plastykowe wnętrze nie jest przytulne. Atutem jest mnogość schowków.
(fot. Fot. Robert Felczak)

Pod maską patriota może pracować diesel 2,0/140 KM (skrzynia 6-biegowa) lub silnik benzynowy 2,4/170 KM (przekładnia automatyczna). Ze względu na zużycie paliwa rozsądniejszym wyborem jest - mimo że nieco hałaśliwa - oczywiście jednostka wysokoprężna.

A ceny? Za 29 729 euro (cenniki jeep są podawane w europejskiej walucie), a więc za około 128 tysięcy złotych otrzymujemy auto wyposażone w systemy ABS, BAS, ESP i ERM (przeciwdziałający przewróceniu się auta), kurtynowe poduszki powietrzne, klimatyzację manualną, podgrzewane fotele przednie, centralny zamek sterowany pilotem, relingi dachowe, elektrycznie regulowane szyby boczne i lusterka (podgrzewane), reflektory przeciwmgielne (przód i tył), radio CD/MP3, kompas oraz 17-calowe felgi aluminiowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie