Andrzej Grzyb zwyciężył w Baja Carpathia 2010

  Andrzej Grzyb zwyciężył w Baja Carpathia 2010

  Michał Kolera kolera@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Andrzej Grzyb z KTM Novi Kielce zajął pierwsze miejsce w odbywającym się na Podkarpaciu trzydniowym rajdzie Baja Carpathia 2010.
  Andrzej Grzyb jadący quadem Bombardier 800 na trasie Baja Carpathia 2010.

  Andrzej Grzyb jadący quadem Bombardier 800 na trasie Baja Carpathia 2010. ©fot. Igor Kurowski

  Była to kolejna odsłona rajdów długodystansowych, zaliczanych do klasyfikacji mistrzostw Polski i Czech, Pucharu Słowacji i Pucharu Europy Centralnej, w których wystartowało 29 ekip z różnych krajów. W wyścigach tego typu startują kierowcy samochodów, motocykli i quadów. Rajdy sprawdzają wytrzymałość sprzętu i umiejętność rozłożenia sił na kilka dni morderczego wysiłku. Baja Carpathia była w tym roku niezwykle wymagająca, trasa liczyła 720 kilometrów. Najtrudniejszy odcinek, rozgrywany na poligonie wojskowym w Bojanowie miał długość aż 130 kilometrów.

  - Był to bardzo trudny wyścig, a etap w Bojanowie miał wyjątkowy charakter - mówi Andrzej Grzyb, który zwycięstwo w kategorii 4K odniósł na quadzie Bombardier 800 o mocy 80 koni mechanicznych.
  - W tym rejonie panuje specyficzny mikroklimat, jechaliśmy na terenach o charakterze wręcz pustynnym. Były również odcinki leśne. Sprawę pogarszały nawierzchnie wszelkiego rodzaju, od leśnych, poprzez piaski i żwir, aż po brukowane wojskowe drogi. Średnia prędkość sobotniego przejazdu w moim wykonaniu to 76 kilometrów na godzinę. W niedzielę była nieco wyższa i wahała się w przedziale 90 - 100 km/h. Tempo było więc imponujące - przyznaje zawodnik KTM Novi Kielce.

  W klasie 4K zaraz za Andrzejem Grzybem uplasowali się Jaroslaw Palasek i Jarosław Chytil z Czech. Jest to kolejny sukces kierowcy z Kielc, wygrał on bowiem zeszłoroczną edycję podkarpackiej Baji (wtedy jeszcze rozgrywaną pod nazwą Baja Polonia) oraz rajd długodystansowy w Szczecinie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (32) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo