Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Piaseczny wśród nominowanych do Wiktora 2010

Oprac. dota
Andrzej Piaseczny
Andrzej Piaseczny ZOOM
W niedzielę, 30 października o godzinie 13, TVN wyemituje relację z uroczystości wręczenia Wiktorów. Nagrody dla osobowości telewizyjnych minionego roku zostaną wręczone już po raz 26. Galę poprowadzi Marcin Prokop, a uroczystość uświetni występ grupy MoCarta.

Wiktor to polska nagroda dla osobowości telewizyjnych z najbogatszą tradycją i najdłuższą historią wśród prawdziwego już dzisiaj kalejdoskopu plebiscytów. Wiktory trafiają do osób, które dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom, zapisali się w pamięci telewidzów.

NAGRODY DLA OSOBOWOŚCI

Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach: Polityk Roku, Komentator lub Publicysta, Aktor Telewizyjny, Gwiazda Piosenki i Estrady, Prezenter TV, Twórca lub Producent Programu Telewizyjnego, Osobowość Telewizyjna, Odkrycie Telewizyjne Roku, Sportowiec Roku, SuperWiktory oraz SuperWiktor Specjalny, Wiktor Publiczności. Dziewięciu zwycięzców typuje gremium złożone z dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia, dziesiątego przyznaje publiczność, głosując na wybraną osobę za pomocą SMS-ów. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się artyści z naszego regionu: związany ze Świętokrzyskim wokalista Andrzej Piaseczny.

Wiktor jest niewielką statuetką z brązu zaprojektowaną i wykonaną przez artystę plastyka Andrzeja Renesa, zaś SuperWiktor - przyznawany za całokształt twórczości - jest dodatkowo pozłacany. O ile statuetki Wiktorów można otrzymywać wielokrotnie, to SuperWiktora tylko raz.

SUPERWIKTORY DLA WYBRANYCH

Po raz pierwszy Wiktory wręczono 23 grudnia 1985 roku. Na swoich ulubieńców z małego ekranu głosowali widzowie Kuriera Warszawskiego i czytelnicy Życia Warszawy. W 1992 roku powołano do życia, na wzór Hollywood, Akademię Telewizyjną składającą się z dotychczasowych laureatów nagrody. Liczba głosów członków Akademii decydowała o tym, kto Wiktora otrzyma.

Dziewiętnastoosobową Kapitułę powołał w roku 2004 Józef Węgrzyn - pomysłodawca plebiscytu, przekazując jej wszelkie uprawnienia w nadzorowaniu plebiscytu oraz kierowanie Akademią. W roku jubileuszowym, na dwudziestolecie Wiktorów, nazwę Akademii Telewizyjnej zamieniono na Akademię Wiktorów.

Do tej pory statuetki Wiktora i SuperWiktora otrzymali między innymi tak wybitni Polacy jak: Jan Paweł II, kardynał Stanisław Dziwisz, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jan Nowak Jeziorański, Andrzej Wajda.

Wiktory są konkursem wszystkich telewizji, a Gala Wiktorów to jedyny dzień w roku, gdy na ekranie, bez konieczności zmiany kanałów, pojawiają się gwiazdy różnych telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie