Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Pruś ponownie przewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Nieco ponad dwa tygodnie temu go odwołali [ZAPIS TRANSMISJI]

Paulina Baran
Paulina Baran
Dwa tygodnie temu ze stanowiska przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odwołany został Andrzej Pruś.
Dwa tygodnie temu ze stanowiska przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odwołany został Andrzej Pruś.
Historyczna sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbyła się w poniedziałek, 10 stycznia. Po raz pierwszy, w jednej kadencji Sejmiku, przewodniczącym dwa razy została ta sama osoba. Jak to możliwe? Okazuje się, że decyzją większości radnych, na to prestiżowe stanowisko wybrany został Andrzej Pruś, który dwa tygodnie wcześniej został odwołany z pełnienia tej funkcji... przez, w znacznej części, tych samych radnych. Zobaczcie jak przebiegała sesja.

Oglądaj zapis transmisji. Kliknij >>> TUTAJ <<<

20.06
Andrzej Pruś dziękuje za wszystkie głosy. Podkreśla, że klub Prawa i Sprawiedliwości dostał zimny prysznic, bo w tym całym zamieszaniu na pewno nie chodziło tylko o niego. Nowy -stary przewodniczący zaznacza, że najważniejsze jest wspólne działanie i liczy na to, że w tym składzie Sejmiku uda się zrealizować cele, które przed radnymi postawili wyborcy.

20.03
Są wyniki. Andrzej Pruś ponownie przewodniczącym Sejmiku. Poparło go 16 radnych. Z radnych wybranych z listy Prawa i Sprawiedliwości, nawet gdyby wszyscy zagłosowali za Andrzejem Prusiem było na sali 15 - nieobecny był Grzegorz Banaś. Raczej nie wszyscy byli za, wiec prawdopodobnie uzyskanie większości udało się dzięki trzem radnym niezrzeszonym, ale związanym z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą - czyli grupie Grzegorz Świercz , Henryk Milcarz i Sławomir Gierada. Przyjemniej część z nich prawdopodobnie głosowała za Andrzejem Prusiem. Warto zaznaczyć ze wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w Radzie Miasta Kielce pomogli zaklepać budżet zaproponowany przez ekipę prezydenta Bogdana Wenty. Warto dodać, że wymieniani radni już wcześniej w różnych projektach wspierali ekipę spod znaku Zjednoczonej Prawicy, która od dłuższego czasu nie stanowiła jedności w sile 16 radnych tak jak to było zaraz po wyborach.

19.54
Koniec głosowania. Komisja skrutacyjna udaje się na liczenie głosów.

19.30
Rozpoczyna się drugie głosowanie.

19.28
Dziwna sprawa ze znakowaniem kart do głosowania. Okazuje się, że na ośmiu kartach z poprzedniego głosowania były specjalne "znaczki". Czyżby część radnych chciała udowodnić, że głosowała "lojalnie"?

19.24
Komisja skrutacyjna przygotowuje zasady głosowania. Ogłoszona zostaje kolejna 10 - minutowa przerwa z "opcją skrócenia", jeżeli komisja będzie gotowa wcześniej.

19.23
Radni Prawa i Sprawiedliwości po konsolidacyjnym spotkaniu z prezesem świętokrzyskich struktur partii, Krzysztofem Lipcem wracają na salę, obrady zostają wznowione. Rozpoczyna się druga tura głosowania - radni będą głosować "za" lub "przeciwko" kandydaturze Andrzeja Prusia.

19.15
"Dziesięciominutowa" przerwa trwa już od pół godziny... Radny senior, Henryk Milcarz po raz ostatni wzywa klub Prawa i Sprawiedliwości na obrady. W przeciwnym razie rozważy możliwość zamknięcia lub zawieszenia obrad sesji.

19.05
Radny senior, Henryk Milcarz prosi o wznowienie obrad. Podkreśla, że czas przerwy minął, ale radni rozproszyli się na korytarzach.

18.44
Radny Andrzej Swajda w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego prosi o 10 minut przerwy. Przerwa zostaje ogłoszona.

18.38
Ogłoszenie wyników. - Andrzej Pruś otrzymuje 14 głosów, Artur Konarski -12, trzy osoby się wstrzymały. Żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej większości więc Andrzej Pruś przechodzi do drugiej tury głosowania - tłumaczy przewodniczący komisji skrutacyjnej, Marcin Piętak. Inne zdanie ma na ten temat radny senior, Henryk Milcarz, który uważa, że na kolejnej sesji powinno odbyć się nowe głosowanie z nowymi kandydaturami. Wątpliwości rozwiewa radca prawny - przyznaje rację Marcinowi Piętakowi. Druga tura wyborów odbędzie się lada chwila. Radni zagłosują "za" lub "przeciwko" kandydaturze Andrzeja Prusia. - Jak pana mecenasa wyrzucą z sejmiku to zapraszam do wodociągów - skwitował pół żartem pół serio Henryk Milcarz, na co dzień prezes spółki Wodociągi Kieleckie.

18.36
Wznowienie obrad.

18.20
Ogłoszona zostaje 10 - minutowa przerwa. Komisja skrutacyjna udaje się na liczenie głosów.

17.57
Rozpoczyna się tajne głosowanie.

17.54
Wielkie zamieszanie. Część radnych nie rozumie w jaki sposób ma głosować...Radny Marcin Piętak kolejny raz szczegółowo tłumaczy zasady.

17.47
Przewodniczący komisji skrutacyjnej, Marcin Piętak wyjaśnia zasady tajnego głosowania.

17.45
Obrady zostają wznowione.

17.25
Ogłoszona zostaje 10 - minutowa przerwa.

17.24
Powołanie komisji skrutacyjnej.

17.19
Obaj kandydaci wyrażają zgodę na udział w wyborach.

16.16
Wicemarszałek, Marek Bogusławski zgłasza kandydaturę Andrzeja Prusia, a Janusz Koza - Artura Konarskiego. Pierwszy kandydat jest z klubu Prawo i Sprawiedliwość; drugi został wybrany do Sejmiku z list Prawa i Sprawiedliwości ale został wykluczony z klubu po tym jak z czterema innymi radnymi głosował w sprawie wotum zaufania inaczej niż cały klub.

17.15
Wybór sekretarzy obrad

17.09
Rozpoczęcie sesji. Na 30. radnych, głosować będzie 29. Na sesję przyjechali posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Lipiec, Piotr Wawrzyk, Andrzej Kryj i Marek Kwitek.

Wniosek o zwołanie sesji złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Nieoficjalnie mówi się, że radni z tego klubu jako kandydata na przewodniczącego zaproponują... odwołanego z tego stanowiska, Andrzeja Prusia.

Porządek obrad

  • Otwarcie XLII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
  • Stwierdzenie kworum.
  • Zgłoszenie wniosków o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad sesji.
  • Wybór sekretarzy obrad.
  • Głosowanie nad wnioskami o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad sesji.
  • Wybór przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego:
  • Powołanie komisji skrutacyjnej,
  • Przeprowadzenie głosowania.
  • Sprawy różne.
  • Zamknięcie XLII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Odwołanie Andrzeja Prusia było wielkim zaskoczeniem i poważnym problemem dla rządzącego w województwie obozu Zjednoczonej Prawicy składającego się z radnych będących członkami Prawa i Sprawiedliwości lub ludzi przez tą partię rekomendowanych na listę, oraz Porozumienia i Solidarnej Polski.

Przegrane w poniedziałek 27 grudnia głosowanie pokazało, że grupy 16 radnych jaka rozpoczynała kadencję w Sejmiku nie udało się poskładać. Więcej, widać, że konflikt nawet się pogłębia bo w grupie 13 radnych popierających w głosowaniu Andrzeja Prusia wcale nie musieli być tylko ci wybrani z list Zjednoczonej Prawicy. Nieoficjalnie mówi się, że za byłym już przewodniczącym mógł zagłosować też ktoś z Ludowców lub radnych niezrzeszonych.

Przez długi czas obóz Prawa i Sprawiedliwości korzystał ze wsparcia trzech niezrzeszonych radnych związanych mniej lub bardziej z prezydentem Kielc, Bogdanem Wentą - Grzegorza Świercza wybranego z list Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty, Sławomira Gierady wybranego z list Koalicji Obywatelskiej obecnie doradcy prezydenta Kielc i Henryka Milcarza wybranego z list Lewicy, prezesa Wodociągów Kieleckich, spółki w której miasto Kielce jest głównym udziałowcem. To wsparcie dotychczas wystarczało w ważnych głosowniach. Aż do poniedziałku 27 grudnia.

Czy Prawo i Sprawiedliwość może na dobre stracić większość? Okaże się to już w poniedziałek 10 stycznia. Wszystkie scenariusze są możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie