Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Żychowski: Opatów ma spory potencjał. Wiem, jak go wykorzystać

mko
Prezentujemy kandydatów na burmistrza Opatowa. Dziś Andrzej Żychowski. Za tydzień kolejny kandydat. Wybory odbędą się 21 października.

Dlaczego po tylu latach bycia radnym zdecydował się pan na kandydowanie na burmistrza?

Wydaje mi się, że Opatów jest w tej chwili w ważnym momencie dziejowym. W pewnym momencie miasto i gmina się zatrzymały. Mam dużo pomysłów na rozwój turystyki i przedsiębiorczości. Chcę je zaproponować mieszkańcom.

W programie napisał pan, że co jakiś czas dostaje sygnały od przedsiębiorców chcących zainwestować w Opatowie.

Pięć lat bycia burmistrzem to jest czas na to, by się sprawdzić. Gdy wygram, to, albo uda mi się sprowadzić tu inwestora, albo nie będę więcej starał się o funkcję burmistrza. Do powiatu opatowskiego przyjeżdżają przedsiębiorcy na Święto Wina. Wielu z nich pytało mnie, czy jest możliwość porozmawiania z kimś, kto byłby kompetentny, kto mógłby podjąć decyzję. Na te spotkania nikt nie przychodził, jeśli chodzi o przedstawicieli najwyższych władz miasta. Wydaje mi się, że to jest ogromny potencjał i ci ludzie na pewno w Opatów by zainwestowali. To jest sygnał - zielone światło. Czy będziemy potrafili go wykorzystać? Jeśli chodzi o lokalnych przedsiębiorców, to muszą się odbywać z nimi spotkania i mieć charakter trwały. Uważam na przykład, że kolejny duży sklep spożywczy wielkopowierzchniowy nie jest potrzebny. Popatrzmy na przykład na Iłżę. Sklep „Biedronka” postawiony jest poza miastem. W Opatowie mamy wystarczającą ilość marketów. Nowy burmistrz powinien skupić się nie na tym, by powstawały nowe miejsca w handlu, ale w inwestycje. Jeśli ich nie będzie, to miasto się zatrzyma. Przede wszystkim chodzi o sektor rolniczy i drobnego przemysłu spożywczego. Jest też w tej chwili ze strony państwa przychylne nastawienie do powstawania takich podmiotów. Trzeba rozmawiać z inwestorami i z przedstawicielami władz najwyższych, które być może będą mogły skierować tutaj swoje środki.

Chce pan wybudować oczyszczalnię ścieków.

To nie jest kwestia samej budowy. Ten temat jest wpisany w wieloletnią prognozę finansową miasta. To konieczne, bowiem nawet radni na ostatniej sesji zwracali uwagę na to, że w Opatowie są bardzo wysokie ceny wody i ścieków. To samo jest w środowisku wiejskim. Tam też były problemy, na przykład w Kobylanach. Jest ogromnie dużo do zrobienia w tej kwestii.

Co chce pan uczynić dla obszarów wiejskich?

W ostatnim czasie było tam sporo inwestycji drogowych. W dalszym ciągu mamy fundusz sołecki, który jest niewykorzystywany. Zwracałem się do radnych i sołtysów z pytaniem dlaczego nie korzystają z tych pieniędzy. Są jeszcze miejscowości, gdzie trzeba postawić świetlice wiejskie. W Jurkowicach trzeba w świetlicę włożyć trochę pieniędzy. Środowisko wiejskie ma duży potencjał, trzeba tylko go wykorzystać.

Dużą wagę przywiązuje pan do czystości w mieście.

To dotyczy głównie miejsc, gdzie przebywa młodzież. Na przykład Kania w Opatowie. Tam był kiedyś basen. Potrzebne jest to, by ekipy które sprzątają miasto po sobotnio-niedzielnym weekendzie były tam. Nie od czasu do czasu, ale co tydzień. Ostatnio była ulewa w Opatowie. Ludzie zwracali uwagę na wielką ilość liści w studzienkach kanalizacyjnych. Ktoś powinien coś z tym zrobić. Sporo uwag dotyczy Rynku. Tam także trzeba zrobić porządek. Mamy w nim sporo dziur. Zdarzały się sytuacje, w których dochodziło do uszkodzeń samochodów. Rynek jest oczkiem w głowie każdego burmistrza. Jest wizytówką miasta. Zrobię wszystko, by poprawić jego wygląd.

Chciałby pan większej ilości ścieżek rowerowych.

W Kielcach widziałem ścieżki rowerowe na wielu chodnikach. W Opatowie nie ma żadnej ścieżki rowerowej. Jest szereg ciekawych miejsc, gdzie możnaby dojechać rowerem. Niedawno przyjechał mój syn. Mówił, że szkoda, że nie ma ścieżki z Opatowa do Ujazdu. Powinna być, bo szereg osób, które przyjeżdżają do Ujazdu pyta, co jeszcze w tym terenie można obejrzeć. Trzeba także zastanowić się, czy nie w tym zakresie nie współdziałać z pobliską gminą Nowa Słupią.

Proponuje pan Młodzieżową Radę Miasta. Pana oponent, Grzegorz Gajewski, postuluje powołanie pełnomocnika do spraw młodzieży. Czy pana pomysł jest lepszy?

Wydaje mi się, że obydwa są dobre. W Opatowie brakuje młodych radnych między 20 a 30-35 rokiem życia. W tej chwili startuje kilka. Powiedziałem do nich, że życzę im, aby jedna czy dwie osoby się dostały. Wtedy jest szansa, że ktoś skupi wokół siebie jakąś grupkę młodzieży. Będę działał na rzecz tego, by Młodzieżowa Rada Miasta działała przez pięć lat kadencji. Złożona nie tylko z uczniów szkół opatowkich, ale także z młodych ludzi, którzy mieszkają w Opatowie, ale nie są zaangażowani w różne środowiska społeczne.

Chce pan wyremontowac Urząd Miejski.

Jeśli chodzi o Urząd Miejski, to miał być remontowany już w tym roku. Były na ten temat rozmowy z konserwatorem zabytków. Jeśli chodzi o wnętrza, to wystarczy spojrzeć na nie, by wyrobić sobie opinię, że budynek wymaga generalnego remontu. Takie zadanie jest naturalne. Stoi przed nami. Niezależnie od tego, kto będzie burmistrzem spoczną na nim zadania takie jak remont urzędu, czy oczyszczalnia ścieków. To po prostu konieczne.

Dziękuję za rozmowę.

Najważniejsze punkty programu Andrzeja Żychowskiego:

* Wspieranie inicjatyw lokalnych przedsiębiorców

* Uczynienie z turystyki jednego z motorów gminnej gospodarki

* Utworzenie większej ilości ścieżek rowerowych oraz połączenie za ich pomocąOpatowa z innymi gminami.

* Zachęcanie lokalnych wspólnot do korzystania z funduszu sołeckiego i budżetu obywatelskiego.* Sprowadzenie do Opatowa inwestora z branży przetwórstwa rolno - spożywczego.

* Jak najszybsze zagospodarowanie terenów na Kani

* Większe worzystanie małych grantów

* Przywrócenie targu koszykowego w okolice centrum.

* Zmodernizowanie oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.

CV kandydata

Andrzej Żychowski ma 57 lat. jest radnym opatowskim od 1994 roku, był też członkiem Zarządu Miasta, od dwóch kadencji pełni funkcję wiceprze-wodniczącego Rady Miejskiej. Szczególnie bliska jest mu tematyka oświaty, kultury i turystyki. Jest autorem książek, artykułów i publikacji na temat miasta i regionu. Aktywnie pracuje w Radach Osiedlowych, Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, Akcji Katolickiej. Jest harcmistrzem Związku Harcerstwa Polskiego. Odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie