Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Ziętarska ze Staszowa w finale wielkiego konkursu naukowego. Jej pasją jest biologia

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W badaniach naukowych Ani towarzyszy jej papuga.
W badaniach naukowych Ani towarzyszy jej papuga. archiwum prywatne
Uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Anna Ziętarska odniosła niesamowity sukces. 18-latka dostała się do finału znanego w całej Polsce konkursu dla młodych naukowców - E(x)plory.

Ania od zawsze interesowała się biologią, startowała w licznych konkursach, ale awans do finału E(x)plorów można chyba uznać za jej największe dokonanie. - Korzenie mojego zainteresowania biologią sięgają dzieciństwa, kiedy z ciekawością poznawałam świat przyrody, głównie zwierząt i roślin. Stąd też się wzięło moje zamiłowanie do opieki nad zwierzętami – obecnie mam psa, dwie papużki i szynszylę. Rodzice z wykształcenia są biologami, więc dom rodzinny obfitował w różne źródła wiedzy biologicznej. Z zasłyszanych strzępów informacji, które przewijały się w moim otoczeniu, tworzyłam pierwsze teorie naukowe – moje „wykłady” o hipotetycznej „rurze ochłonnej” pozbawiającej cukierki kolorów. Towarzysząc mojemu tacie w wykonywaniu obowiązków szkolnych, kolorowałam maturalne schematy pierwotniaków, a także rysowałam różne zwierzęta. Wiedzę, oprócz tej przekazywanej przez rodziców, zdobywałam z różnych książek naukowych i popularnonaukowych, wiele z nich poświęconych było właśnie zoologii - mówi nam Ania.

Nastolatka już za czasów przedszkolnych przeprowadzała pierwsze eksperymenty i doświadczenia, a z wiekiem jej pasja się poszerzała. - Jako pięciolatka wyhodowałam sosnę pinię z nasionka i z dumą demonstrowałam każdemu, kto akurat gościł w naszym domu. W gimnazjum zaczęłam uczyć się biologii już jako przedmiotu, głównie na konkurs, w którym brałam udział. Zagłębiając się w tę dziedzinę poznałam jej nowe oblicza – w tym mikrobiologię i immunologię, które są jednymi z moich ulubionych dyscyplin naukowych - tłumaczy nam uczennica.

Prace nad projektem, który zapewnił awans do finału E(x)plorów 2020, licealistka rozpoczęła podczas nauki w szkole średniej. - Na bazie wiedzy, którą uzyskałam, w liceum zaprojektowałam doświadczenie badające działanie ultradźwięków na procesy metaboliczne drożdży piekarskich, prowadzone przeze mnie już drugi rok. Otrzymane wyniki można wykorzystać na skalę przemysłową w celu zwiększenia użytkowej wartości drożdży w produkcji pieczywa - wyjaśnia Ania.

18-latka nie ukrywa, że badania mogła przeprowadzić dzięki wsparciu swojego taty Mariusza oraz nauczyciela Grzegorza Skubery, którzy jednocześnie są opiekunami jej projektu. Obaj panowie nie kryją dumy ze swojej podopiecznej. - Ania jak każde dziecko od najmłodszych lat interesowała się światem przyrody. Lubiła pielęgnować rośliny – te w doniczkach i w małej przydomowej szklarence. Wyjątkowym uczuciem darzy zwierzęta – jest wobec nich bardzo troskliwa i nad wyraz cierpliwa, nawet kiedy są nieco dokuczliwe i zbyt ochoczo używają swoich dziobów i zębów. Myślę, że te zainteresowania z sukcesem przeistoczyły się na jej osiągnięcia jako uczennicy i młodej badaczki natury. Wnikliwość, sumienność i bystry umysł w dociekaniu, pozwalają jej tak określać kierunek swoich prac badawczych, realizowanych podczas olimpiad ekologicznych, biologicznych czy konkursów przedmiotowych, aby zainteresować nimi pracowników naukowych, będących ich recenzentami. Bardzo dużą uwagę przykłada do poprawnej metodologii i statystyki swoich badań, co dostrzegane jest jako przejaw rzetelności i poprawności uzyskiwanych wyników. Trzeba nadmienić, że sukcesy te są wspólnym osiągnięciem Ani jako uczennicy oraz jej opiekunów naukowych, mentorów a zarazem nauczycieli biologii i chemii pani Edyty Tomczyk i Pana Grzegorza Skubery - powiedział tata 18-latki.

Sukcesów jest rzeczywiście wiele. Oprócz wspomnianych E(x)plorów, Ania została finalistką Olimpiady Biologicznej oraz
Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, co automatycznie zwolniło ją z obowiązku zdawania biologii na maturze i zapewniło maksymalną ilość punktów. Ponadto w 2019 roku dziewczyna została nagrodzona stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Kolejny sukces młodych elektroników z Połańca. Są w finale prestiżowego konkursu

Warto zaznaczyć, że w finale E(x)polrów młoda badaczka zmierzy się między innymi z ekipą Bartka Brzezińskiego oraz Kacpra Kępińskiego z Zespołu Szkół w Połańcu, którym również udało się zakwalifikować do tego etapu prestiżowej imprezy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie