Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aparat w podróży

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Sprzęt fotograficzny może kosztować tyle, co ...samochód. Nie warto zatem oszczędzać na jego ochronie i lepiej wybrać dobrej klasy torbę.

Zapięcia i materiały

Zapięcia i materiały

Rodzaj zapięcia zależy od zawartości pokrowca lub torby. Jeśli masz mały i lekki aparat kompaktowy, rzep będzie rozwiązaniem wystarczającym. Może być jednak za słaby w przypadku dużych, zaawansowanych kompaktów lub lustrzanek cyfrowych w dolnym pułapie cenowym. W takim wypadku lepiej wybrać co najmniej podwójne zamknięcie - rzep plus klamra.
Do wykonania powłoki zewnętrznej pokrowców, toreb, walizek i skrzyń stosuje się kilka sprawdzonych i wytrzymałych materiałów takich jak nylon, skóra, poliester czy neopren. To tkaniny wytrzymałe, a przy tym lekkie, zapewniające ochronę przez wilgocią.

Często kupno jednej rzeczy pociąga za sobą kolejne wydatki. Tak jest w przypadku aparatu fotograficznego. Kiedy staniesz się już posiadaczem wymarzonej lustrzanki lub kompaktu, konieczne będzie kupno pokrowca lub torby. A opakowań chroniących aparat jest kilka rodzajów.

Pokrowiec to najprostsza forma ochrony aparatu. Kupisz pokrowiec zarówno na lustrzankę z zoomem jak i na najmniejszy cyfrowy kompakt. Kształty i materiały są bardzo różne, mogą też być przeciwdeszczowe. Jednak oprócz aparatu niewiele do nich schowasz - najwyżej baterie czy dodatkową kartę.

Zupełnie osobną kategorię, o której warto wspomnieć, są silikonowe zbroje na aparat. Ściśle przylegają do korpusu i dzięki temu chronią go przez otarciami, zarysowaniami, kurzem i wilgocią.

TORBY
Można podzielić je na biodrowe i naramienne. Pierwsze są mocno umocowane na pasie, który zapniesz wokół talii. Drugie - tradycyjnie, przewiesisz na pasku przez ramię. Jeżeli zdecydujesz się na torbę biodrową, zwróć uwagę, czy otwiera się do wewnątrz, czy na zewnątrz. Bardziej praktyczną opcją jest "na zewnątrz" - po otwarciu torby nie musisz przytrzymywać klapy, masz wolne obie ręce, więc znacznie łatwiej wydobędziesz aparat. Poza tym zapięcie zlokalizowane od strony ciała skutecznie utrudni życie amatorom cudzej własności.

Torby są większe od pokrowców. Wnętrze poprzedzielane jest przegrodami, które - w wielu modelach - można dowolnie aranżować, ponieważ mocowane są na rzepy. W ten sposób masz szansę na rozmieszczenie korpusu aparatu oraz obiektywów w wygodny dla ciebie sposób. Na rynku są również torby fotograficzne z dodatkową przegrodą na laptopa.

PLECAKI
Plecaki to najbardziej komfortowa forma przenoszenia sprzętu fotograficznego, zwłaszcza jeżeli dźwigasz go ze sobą sporo. Oczywiście jest kilka typów plecaków do wyboru. Wielokomorowe mają osobny, podzielony przegrodami przedział na sprzęt fotograficzny i bardzo często osobny na laptopa.

Typu sling trzymają się na jednej profilowanej szelce. Największą zaletą tego typu plecaka jest możliwość przesunięcia go z pleców na bok, otwarcie komory i wyjęcie aparatu w ciągu sekund bez konieczności zdejmowania z pleców. Wada to brak miejsca na dodatkowe rzeczy osobiste.
Dobierając plecak dla siebie zwróć uwagę, czy jest wyposażony w regulowane szelki oraz profilowaną tylną cześć, co ułatwi przepływ powietrza między plecami a plecakiem. Od tego zależeć będzie komfort użytkowania.
SKRZYNIE I WALIZKI
To propozycja dla profesjonalistów. Zwykle są wodoodporne, pyłoodporne i miewają specjalne urządzenia wyrównujące ciśnienie wewnątrz. Ultrawytrzymały materiał daje gwarancje ochrony, nawet kiedy ktoś przejedzie po skrzyni półciężarówką.
Walizki w zdecydowanej większości spełniają standardy wymiarów wymaganych przez linie lotnicze dla bagażu podręcznego. Bardzo często wyposażone są w kółka oraz w wysuwany uchwyt. Tego rodzaju walizki zmieszczą i pozwolą na bezpieczny transport wszystkiego, czego potrzebuje w podróży fotograf - łącznie z laptopem i statywem.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA
Torby i pokrowce wewnątrz powinny być wysłane miękkim, delikatnym materiałem, który nie porysuje wyświetlacza aparatu ani obiektywów. Może to być trykot lub mikrofibra. Ścianki pokrowców i toreb dla asekuracji wypełnia pianka poliuretanowa. Przegrody powinny być wykonane z tworzywa, które nie pyli. Kieszonki i dodatkowe komory zwiększają funkcjonalność torby, plecaka czy futerału. Dzięki nim możesz zabrać ze sobą więcej sprzętu lub rzeczy osobiste i przekąskę bez noszenia dodatkowych pakunków, ograniczających swobodę ruchu.

Dno torby powinno być całkowicie wodoodporne. Dobrze jeśli ma metalowe lub plastikowe nóżki. Dzięki temu nie przemoknie, kiedy postawisz torbę na mokrym chodniku. Dodatkowy pas zwiększy stabilność i zapewni większe bezpieczeństwo przenoszonego sprzętu. Dotyczy toreb naramiennych, biodrowych jak i plecaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie