Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek do strajkujących nauczycieli o zawieszenie protestu na czas egzaminów, które ruszają od środy

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Agata Wojtyszek i Kazimierz Mądzik.
Agata Wojtyszek i Kazimierz Mądzik.
Apel wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek do strajkujących nauczycieli o zawieszenie protestu na czas egzaminów, które ruszają od środy. - Ważne, by w tych dniach, kiedy po kilku latach nauki młodzież staje do egzaminu, nauczyciel był z uczniami - mówiła Agata Wojtyszek. Minister w terenie zapewniła, że bez względu na decyzję związków zawodowych sprawdzian odbędzie się.

Od poniedziałku z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Protestujący domagają się podwyżki w wysokości 1000 złotych do miesięcznej pensji.

Według danych z poniedziałku, które podało Kuratorium Oświaty w Kielcach, strajk podjęto w 539 z 1303 szkół i przedszkoli na terenie województwa świętokrzyskiego, co stanowi 41,3 procent. Akcja protestacyjna jest prowadzona w 142 przedszkolach, 282 szkołach podstawowych, 52 gimnazjach i 63 szkołach ponadgimnazjalnych.

Do sytuacji związanej ze strajkiem nauczycieli w obliczu rozpoczynającego się od środy maratonu egzaminów gimnazjalnego oraz ósmoklasisty we wtorek na konferencji prasowej w Kielcach odnieśli się wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Minister w terenie zaczęła od podziękowań dla tych samorządów, na terenie których nie ma jednej szkoły prowadzącej akcję protestacyjną. Jak poinformowała, takich gmin jest 12. - Są też takie, gdzie strajkują pojedyncze szkoły. Jesteśmy poniżej średniej krajowej. W całym kraju do strajku przystąpiło 48,5 procent szkół i placówek edukacyjnych - powiedziała Agata Wojtyszek.

Wojewoda podkreśliła, że w środę młodzież przystąpi do egzaminu gimnazjalisty. - Apeluję do nauczycieli, aby zdecydowali się zawiesić ten protest i stanąć razem z uczniami do egzaminu. Apeluję, bo rozmowy powinny trwać dalej. Jeśli strona związkowa jest gotowa do tych rozmów, rząd również składa taką deklarację. Ważne, by w tym dniu, kiedy po kilku latach nauki, młodzież staje do egzaminu, nauczyciel był z uczniami - mówiła Agata Wojtyszek.

Jak zaznaczyła, bez względu na obrót sytuacji, struktury rządowe są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów we współpracy z samorządami oraz dyrektorami szkół. Aby zapewnić prawidłowy przebieg sprawdzianu oraz pełną obsadę zespołów nadzorujących Kuratorium Oświaty w Kielcach sporządziło listę rezerwową osób posiadających uprawnienia pedagogiczne do pracy w takich gremiach. W rejestrze figurują na przykład wojewoda Agata Wojtyszek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, niektórzy świętokrzyscy parlamentarzyści, wizytatorzy z Kuratorium, a także kurator oświaty Kazimierz Mądzik. W sumie w spisie znalazło się około 200 osób.

- Zbieramy kolejne deklaracje. Osoby zgłaszają się. Wiemy także, że wiele samorządów we własnym zakresie takie listy tworzy. - Z dyrektorami szkół ustalamy kwestie związane z ewentualną trudnością przeprowadzenia egzaminu, by w środę o godzinie 9 być gotowym do zorganizowania egzaminu. Zachęcam wszystkich uczniów i rodziców, by sprawdzić, czy szkoła deklaruje gotowość, czy zgłasza problemy i te informacje przekazywać organowi prowadzącemu, a w szczególności Kuratorium, byśmy mieli pełną wiedzę i nie dopuścili do takiej sytuacji, że jakikolwiek uczeń nie zdaje egzaminu z powodu strajku - powiedziała Agata Wojtyszek.

- Jesteśmy gotowi wspomagać szkoły w egzaminach. We wtorek zbierzemy informacje o potrzebach uzupełnienia do zespołów nadzorujących. Mam przekonanie, ze te egzaminy się odbędą, że nauczyciele będą myśleć o zakończeniu strajku z tego powodu, że za każdy dzień strajku nie otrzymują wynagrodzenia i nie ma opcji, by organ prowadzący chciał wynagrodzić ten okres, bo jest to niezgodne z dyscypliną finansów publicznych. Mamy nadzieję, że nauczyciele przerwą protest. Mamy takie sygnały, zwłaszcza młodsi chcą zrezygnować, ale boją się nazwania łamistrajkami, są przymuszani do strajku przez starszych kolegów. Mam nadzieję, że nauczyciele przemyślą sytuację i nie narażą swoich uczniów na dodatkowy stres, bo dla nich stresem jest sam egzamin, który decyduje o przyszłości - powiedział Kazimierz Mądzik.

Jak podkreślił, docierają do niego sygnały, iż na egzaminie stawią się nawet ci nauczyciele, którzy dziś protestują.

Egzamin gimnazjalisty odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia, a ósmoklasisty 15-17 kwietnia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, iż strajk ma charakter bezterminowy.

W niedzielę porozumienie ze stroną rządową podpisała tylko "Solidarność". Po tym fakcie część nauczycieli należących do tej organizacji opuściła jej szeregi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie