Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja "Aider" łączy wolontariuszy i osoby potrzebujące pomocy na całym świecie. Stworzyła ją ostrowczanka Natalia Fitowska

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Natalia Fitowska i Szymon Stasik.
Natalia Fitowska i Szymon Stasik. archiwum prywatne
Pochodząca z Ostrowca Świętokrzyskiego Natalia Fitowska, absolwentka Zespołu Szkół numer 3, obecnie studentka Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, razem z kolegą ze studiów stworzyła aplikację „Aider”- służącą do łączenia wolontariuszy oraz osób, które obecnie potrzebują pomocy na przykład w robieniu zakupów.

Natalia Fitowska jest studentką kierunku Informatyka Techniczna na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

Owocna współpraca
Już jako uczennica Zespołu Szkół numer 3 w Ostrowcu Natalia Fitowska tworzyła pierwsze aplikacje. W ten sposób poznała Szymona Stasika, pochodzącego z Suchej Beskidzkiej student Inżynierii Obliczeniowej na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej krakowskiej uczelni.
- Z Szymonem poznałam się podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Naukowego E(x)plory 2018 w Gdyni, gdzie prezentowałam aplikację „Help at Hand”, natomiast Szymon przedstawiał projekt „Drona ratunkowego”- mówi Natalia Fitowska.

Aplikacja „Help at Hand”, będąca pierwowzorem „Aidera”, powstała we współpracy z Dawidem Bidzińskim oraz Łukaszem Bednarowskim. W 2018 roku zdobyła nagrodę specjalną w kategorii „Innowacja Społeczna” w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym E(x)plory w Gdyni oraz drugie miejsce na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości, w kategorii usprawnienie softwarowo-techniczne.

Autorzy „Aidera” mieli już okazję współpracować. Natalia, Szymon, razem z dwójką znajomych Michałem Posłusznym i Patrycją Żółkiewską w 2019 roku stworzyli aplikację „Who Am I”, przeznaczoną dla osób chcących zawierać znajomości z osobami mającymi zbliżone zainteresowania.

Aider
Czym jest aplikacja „Aider”? Powstała jako odpowiedź na obecną sytuację, związaną z epidemią koronawirusa, ale służyć może także, kiedy kryzys zostanie zażegnany. Chodzi bowiem przede wszystkim o niesienie pomocy osobom chorym i samotnym, które jej potrzebują.
- Dzięki aplikacji osoba nie mająca możliwości wyjścia z domu, może otrzymać niezbędne do życia przedmioty czy żywność. Aplikacja jest w 100 procentach darmowa- mówi Natalia Fitowska.- Po uruchomieniu aplikacji użytkownik ma do wyboru dwa tryby – wolontariusza lub osoby, która potrzebuje pomocy (osoba starsza, niepełnosprawna lub objęta kwarantanną).

Weryfikacja użytkowników odbywa się przez numer telefonu. Osoba potrzebująca za pomocą prostego formularza zaznacza w jakim zadaniu potrzebuje pomocy wolontariusza, ma również możliwość dodania innego zadania nie dostępnego w opcjach. Wraz z kliknięciem przycisku „Dodaj ogłoszenie” informacja zostaje dodana do mapy ogłoszeń.

Zarejestrowany wolontariusz włączając aplikację widzi mapę ogłoszeń. Klikając na dane ogłoszenie wyświetlone zostaną informacje w czym dana osoba potrzebuje pomocy. Jeżeli wolontariusz ma czas oraz możliwości przyjmuje zadanie. W ten sposób otrzymuje numer do osoby potrzebującej pomocy, aby ustalić z nią warunki pomocy.

Po wykonaniu zadania osoba potrzebująca zobowiązana jest do potwierdzenia wykonania zadania przez wolontariusza. W ostatnich dniach aplikacja zdobywa coraz więcej rozgłosu, zarówno wśród potrzebujących, jak i chętnych do pomocy. ą

O aplikacji
Aplikacja powstawała małymi kroczkami już od marca 2018 roku., ale pomysł narodził się podczas wykonywania zadań do Olimpiady Cyfrowej w 2017 roku przez Natalię Fitowską i zapewnił jej udział w finale. Natalia postanowiła wcielić go w życie. W ten sposób powstał „Help at Hand”, którego twórcami zostali Łukasz Bednarowski, Dawid Bidziński oraz Natalia Fitowska. Do chwili obecnej aplikacja przeszła gruntowne zmiany, modyfikacji uległa także nazwa. Zmianie uległ również skład zespołu. Aktualnie składa się z dwóch osób: Szymona Stasika oraz Natalii Fitowskiej. Aplikacja została zrobiona od początku, nowy layout, dodatkowe funkcje. Początkowe plany dotyczące udostępnienia aplikacji przewidywane były na okres wakacji 2020 roku, jednak z uwagi na obecną sytuację panującego wirusa COVID-19 postanowiono przyspieszyć proces tworzenia najszybciej jak się da, aby dać możliwość pomocy potrzebującym.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie