Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteki z powiatu włoszczowskiego zapowiadają, że nie będą pełnić nocnych dyżurów

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Rynek Zdrowia
Włoszczowskie apteki zapowiadają, że nie będą pełnić dyżurów nocnych po godzinie 22 w niedzielę i święta według harmonogramu przyjętego przez radnych powiatowych pod koniec ubiegłego roku. Napisali w tej sprawie do starosty Dariusza Czechowskiego.

- „Na podstawie wieloletniego doświadczenia zebranego podczas pełnienia dyżurów wiadomo, że w porze nocnej i święta jest znikoma liczba pacjentów korzystających z usług aptek, zapotrzebowanie na produkty lecznicze jest niewielkie a realizowane są usługi sprzedaży asortymentu, który jest powszechnie dostępny także poza aptekami” - czytamy w liście otwartym farmaceutów. Podkreślają, że nie bez znaczenia jest także fakt, że koszty funkcjonowania apteki w porze nocnej i w święta ponosi tylko i wyłącznie jej właściciel. - „Nikt nie płaci aptekom za dyżury. Jest to sytuacja bez precedensu” - napisali farmaceuci.

- „We Włoszczowie i powiecie problem zamkniętych aptek w nocy i święta, jest od co najmniej od kilku lat. Harmonogram przygotowany w ostatnim czasie przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie na 2021 rok, pozytywnie zaopiniowały wszystkie samorządy wyłącznie w zakresie pracy dziennej. Nocnym i świątecznym dyżurom sprzeciwiła się Okręgowa Rada Aptekarska Świętokrzyskiej Izby Aptekarskiej. Nie widzi możliwości otwarcia aptek, tak jak sami zainteresowani. W tym roku nie zamierzamy więc otwierać aptek w nocy i w święta po godzinie 22” - piszą farmaceuci.

- „Stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem problemu z brakiem nocnych i świątecznych dyżurów aptek we Włoszczowie i powiecie byłaby dopłata z kasy samorządów. Za jeden dyżur należałoby zapłacić właścicielom aptek między 300 a 400 złotych, co rocznie daje blisko 150 tysięcy złotych. Czy samorząd zdecydowałby się partycypować w takich kosztach?” - proponują farmaceuci. - „Problem można jednak rozwiązać przy dobrej woli szerszych konsultacji władz powiatu z właścicielami aptek i faktycznego rozeznania zakresu potrzeb. Po otrzymaniu opinii projekt uchwały powinien być ponownie analizowany i stale aktualizowany”.

W załączonych poniżej plikach pełna treść listu otwartego farmaceutów, apteki, które się pod nim podpisały oraz uchwała Rady Powiatu Włoszczowskiego.

Załączone pliki:

Pełna treść listu otwartego farmaceutów poniżej i w załączonych powyżej plikach.

"Szanowny Panie Starosto
We Włoszczowie i powiecie problem zamkniętych aptek w nocy i święta, jest od co najmniej od kilku lat. Harmonogram przygotowany w ostatnim czasie przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie na 2021 rok, pozytywnie zaopiniowały wszystkie samorządy wyłącznie w zakresie pracy dziennej. Nocnym i świątecznym dyżurom sprzeciwiła się Okręgowa Rada Aptekarska Świętokrzyskiej Izby Aptekarskiej. Nie widzi możliwości otwarcia aptek, tak jak sami zainteresowani. W tym roku nie zamierzamy więc otwierać aptek w nocy i w święta po godzinie 22.
Uzasadnienie
Dnia 29 grudnia 2020 r. Rada Powiatu Włoszczowskiego podjęła uchwałę (nr XXIV/177/20) w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu włoszczowskiego w roku 2021. Uchwała została opublikowana w dniu 30 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i wchodzi w życie w dniu 14 stycznia 2021 r.
Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 944) rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.
W niniejszej sprawie w formie uchwały wypowiedział się samorząd aptekarski województwa świętokrzyskiego pismem z dnia 18 listopada 2020 r. Prezydium Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach zaopiniowało negatywnie projekt uchwały w części dotyczącej par. 2 ust 1 i 2, w tym co do załącznika nr 2 -harmonogramu dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu włoszczowskiego na 2021 r. w dni powszednie, niedziele, dni świąteczne i inne dni wolne od pracy oraz określenia godzin pełnienia dyżurów. Z informacji otrzymanych od Wójtów i Burmistrza wynika, że wydali opinię tylko w zakresie rozkładu dziennych godzin pracy aptek poszczególnych gminach, natomiast brak stanowiska odnośnie pracy w godzinach nocnych i świątecznych.
Część aptek z powiatu włoszczowskiego skierowała do Rady Powiatu pisemne wystąpienie z prośbą o uwzględnienie ich sytuacji kadrowej, podczas trwającej epidemiii skrócenie czasu pracy poszczególnych placówek do godziny 22.00.
Podczas sesji Rady Powiatu Kierownik Wydziału Organizacyjnego i Ochrony Zdrowia poinformował, że harmonogram dyżurów został uzgodniony z kierownikami aptek, co nie jest zgodne z prawdą, gdyż wszystkie apteki zadeklarowały pracę wyłącznie do godz. 22.00, co jest naszym zdaniem dostosowane ich możliwości kadrowych oraz do potrzeb ludności w naszym powiecie.
Zważyć należy, że Rada Powiatu nie przeprowadziła żadnych analiz dotyczących realnych potrzeb na pełnienie dyżurów aptek. Przyzwyczajenie lub odczucie radnych nie są miarodajnymi przesłankami. W uzasadnieniu uchwały Rady Powiatu brak jest wzmianki o stanowisku Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz na temat prośby płynącej ze strony aptek. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że zgodnie z art. 94 ust. 1 Prawo Farmaceutyczne rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.
Z uwagi na epidemię wirusa Sars-Cov-2 trwającą od marca 2020 r., z przyczyn niezależnych od aptek, musiały one zmienić godziny otwarcia dostosowując je do realnych możliwości kadrowych,aby zapewnić społeczności lokalnej dostępność do farmaceutyków. Dyżury nocne i świąteczne uniemożliwiają pracę za dnia. Na podstawie wieloletniego doświadczenia zebranego podczas pełnienia dyżurów wiadomo, że w porze nocnej i święta jest znikoma liczba pacjentów korzystających z usług aptek, zapotrzebowanie na produkty lecznicze jest niewielkie a realizowane są usługi sprzedaży asortymentu, który jest powszechnie dostępny także poza aptekami.
Mając powyższe na uwadze wyrażamy stanowczy sprzeciw takiemu traktowaniu ze strony organów administracji samorządowej, lekceważeniu naszych próśb i nie respektowaniu przepisów prawa obowiązującego w tym zakresie.
Z uwagi na fakt, że uchwała jest niewykonalna w przyjętej przez Radę Powiatu Włoszczowskiego formie, informujemy, że apteki z powiatu włoszczowskiego nie będą pełnić dyżurów w porze nocnej według harmonogramu dyżurów narzuconego przez radnych powiatowych. Nie ma on ani medycznego, ani ekonomicznego uzasadnienia, dlatego go nie akceptujemy.
Nie ma podstaw prawnych ani też etyczny do zmuszania kogokolwiek do darmowej pracy, również w zawodach medycznych. Nie możemy pracować non stop. Mając do wyboru pracę w dzień lub w nocy, wybieramy pracę w dzień, bo w dzień pacjenci przychodzą do aptek.
Dbamy o naszych pacjentów, mamy możliwość wystawiania recept farmaceutycznych, a co za tym idzie, realizacji opieki farmaceutycznej i porad lekowych. W sytuacji, gdy większość NZOZ-ów nie pracuje lub pracuje w formie teleporad, jest to szczególnie istotne. W nocy nie ma tego typu problemów - pacjenci zaopatrują się głównie w wyroby medyczne (prezerwatywy, testy ciążowe i pojemniki na mocz) lub suplementy diety. Na dyżurach pojawiają się pojedyncze osoby po asortyment, który można kupić w ciągu dnia, a recepty są sporadyczne. Ze względu na pandemię koronawirusa obecny czas jest trudny dla wszystkich, także dla aptek. Musieliśmy wdrożyć nadzwyczajne procedury, aby wizyta w aptece była jak najbardziej bezpieczna zarówno dla pacjentów jak i dla pracowników. To oznacza więcej pracy, kosztów i obowiązków. Jako aptekarze jesteśmy szczególnie narażeni na możliwość zarażenia i robimy wszystko, aby do tego nie doszło.
Należy zauważyć również, że w okresie pandemii Nocna i Świąteczna opieka we Włoszczowie pracuje częściowo w formie teleporad. Liczba ordynowanych recept w godzinach nocnych jest znikoma. Sytuacja również w tym obszarze wymusiła zmiany.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że koszty funkcjonowania apteki w porze nocnej i w święta ponosi tylko i wyłącznie jej właściciel. Starostwo, Burmistrz, NFZ, Minister Zdrowia - nikt nie płaci aptekom za dyżury. Jest to sytuacja bez precedensu.
Przypominamy, że pomiędzy aptekami, a Starostwem Powiatowym we Włoszczowie nie ma żadnego stosunku zależności lub podległości. Nie jesteśmy służbami państwowymi, jak policja, wojsko, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, które są utrzymywane z podatków lub składek zdrowotnych, a które za odpowiednim wynagrodzeniem świadczą usługę dyżurowania w nocy, weekendy i dni świąteczne. Aptekom, które są prywatnymi firmami, próbuje się narzucić nakazowy wolontariat we własnych zakładach pracy, zrzucając całe koszty dyżurowania na barki właścicieli. Odpowiedzialność za pomyłki wynikające z przemęczenia, spadłaby na aptekarzy, a nie radnych lub starostów. My, aptekarze, naszym pacjentom nie chcemy zrobić krzywdy. Nieracjonalna uchwała Rady Powiatu sprowadziła niebezpieczeństwo na pacjentów.
Dyżurowanie w porze dziennej, nocnej i świątecznej, wymusza na farmaceutach wykonywanie pracy ponad normy wynikające z Kodeksu Pracy. Przemęczenie po stronie farmaceutów może mieć tragiczne skutki dla zdrowia i życia, pacjentów i farmaceutów.
Przypominamy, że w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjenci z definicji nie korzystają z aptek, tylko z SOR-u lub wzywają pogotowie ratunkowe.
Oczekujemy zmiany uchwały dotyczącej godzin dyżurów aptek w 2021 r., respektowania naszych sugestii i opinii, co zresztą jest zgodne ze stanowiskiem Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Poniżej podpisane apteki od 14.01.2021 r. będą pracować zgodnie z rozkładem godzin pracy zawartym w załączniku nr 1 uchwały nr XXIV/177/20 Rady Powiatu Włoszczowskiego z dnia 29 grudnia 2020 roku. Apteki te nie przystąpią do pełnienia dyżurów według harmonogramu zawartego w załączniku nr 2 wspomnianej Uchwały.
Stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem problemu z brakiem nocnych i świątecznych dyżurów aptek we Włoszczowie i powiecie byłaby dopłata z kasy samorządów. Za jeden dyżur należałoby zapłacić właścicielom aptek między 300 a 400 złotych, co rocznie daje blisko 150 tys. złotych. Czy samorząd zdecydowałby się partycypować w takich kosztach?
Właściciele placówek początkiem roku otrzymują harmonogram pracy zatwierdzony uchwałą „wymuszający” na nich nocne dyżurowanie, którego jednak nie będą respektować.
Prawo farmaceutyczne stanowi, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dobrany w taki sposób, by zaspokajać potrzeby ludności oraz zapewniać dostępność świadczeń, także w porze nocnej. Prawo farmaceutyczne nie przewiduje jednak kar dla aptek, które uchylają się od pełnienia dyżurów.
Mamy więc przepisy, których wykonania nie da się wyegzekwować. Problem można jednak rozwiązać przy dobrej woli szerszych konsultacji władz powiatu z właścicielami aptek i faktycznego rozeznania zakresu potrzeb. Po otrzymaniu opinii projekt uchwały powinien być ponownie analizowany i stale aktualizowany. Dopiero wtedy radni powiatowi mieliby pełną wiedzę do głosowania za lub przeciw".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie