Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy odkopali w Wilczycach grobowe dary - dawną biżuterię [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Jedno z odkryć w Wilczycach to komplety szkielet krowy w układzie anatomicznym
Jedno z odkryć w Wilczycach to komplety szkielet krowy w układzie anatomicznym Klaudia Tajs
Kompletny szkielet krowy w układzie anatomicznym oraz zbiorowy pochówek kilku osób wraz z darami grobowymi odkryli archeolodzy i studenci podczas prac wykopaliskowych na terenie Wilczyc. Jak mówi doktor Tomasz Boroń z Instytutu Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, koordynujący prace, to jeden z najbogatszych grobów w kulturze trzcinieckiej odkryty w Polsce.

Badania archeologiczne na wzgórzu przy kapliczce, na terenie Wilczyc prowadzone są od początku lipca. Jak przyznaje dr Tomasz Boroń z Instytutu Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, koordynujący prace archeologiczne, w tym czasie odkryto kilkanaście obiektów, w tym dwa spektakularne. - Pierwsze odkrycie to zbiorowy pochówek, generalnie samych czaszek, po ilości wiemy, że było to sześciu ludzkich osobników - mówi dr Boroń. - Grób ten jest datowany na kulturę trzciniecką - wczesna epoka brązu i powstał około 1800 - 1600 lat p.n.e. W tym odkrytym grobie nie ilość osobników jest spektakularna, ale wyposażenie grobu. Taka ilość i różnorodność darów grobowych jest spotykana niezmiernie rzadko. To jeden z najbogatszych grobów w kulturze trzcinieckiej odkryty w Polsce.

O jakich darach mówi archeolog? - To dziewięć paciorków bursztynowych o bardzo precyzyjnym wykonaniu, szlifowane z otworem, gładzone - wylicza dr Boroń. - Do tego sześć paciorków z drucika miedzianego albo brązowego. I kilka wytworów kościanych. Całość znaleziska tworzy spektakularny zbiór, a szczególnie paciorki z bursztynu.

Drugie odkrycie w Wilczycach to szkielet, prawdopodobnie krowy. - Są różne opinie na jego temat, ale przyjmujemy, że jest to szkielet krowy - dodaje archeolog. - Nie jest to odkrycie znaczące czy rzadkie, ale ostatnimi czasy, rzadziej odkrywamy pochówki zwierząt na Wyżynie Sandomierskiej. To jest kompletny szkielet krowy w układzie anatomicznym . Krowa była przykryta dwoma warstwami kamieni i przysypana ziemią. To imponująca praca.

Grobowe dary i szkielet zwierzęcia - prawdopodobnie krowy, zostaną zabrane do Warszawy do Instytutu Polskiej Akademii Nauk. - Tam w miarę możliwości finansowych Instytutu postaram się je opracować - zapowiada dr Tomasz Boroń. - Wyniki badań udostępnimy środowisku archeologicznemu.

Prace wykopaliskowe i badania archeologiczne na terenie gminy Wilczyce prowadzone są od roku 1988. - Do roku 2010 trwała pierwsza faza badań, która była związana z badaniami osadnictwa kultury magdaleńskiej - łowców koni i reniferów, datowane na 15 tysięcy lat temu. - Pod wpływem imponujących odkryć poprzedni wójt Wilczyc wyłączył wzgórze z upraw , otoczył je słupami i to umożliwiło mi dalsze prowadzenie prac - wspomina dr Boroń. - Teraz prace skupiają się na osadnictwie neolitycznym - rolników, którzy przybyli tutaj znad Dunaju, południa Europy i wprowadzili nowy styl gospodarki na ziemiach polskich.

Na terenie powiatu sandomierskiego badania archeologiczne prowadzone są także w Kicharach, w gminie Dwikozy oraz w Sandomierzu. Badania w Wilczycach potrwają do 17 sierpnia.

Badania zostały sfinansowane przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie