Fortuna 1 Liga. Korona Kielce pokonana przez Arkę Gdynia (ZDJĘCIA, ZAPIS RELACJI LIVE)

Damian Wiśniewski
W meczu 15. kolejki Fortuna 1 Ligi Korona Kielce przegrała z Arką Gdynia na wyjeździe 0:1.

Arka Gdynia - Korona Kielce 1:0 (1:0)
Bramki:
Michał Marcjanik 15.
Żółte kartki: Deja.
Arka: Kajzer – Kasperkiewicz, Kwiecień, Marcjanik, Marciniak - Deja, Żebrowski (74. Drewniak), Łabojko (74. Soboczyński), Letniowski (74. Mazek) - Siemaszko (69. Wolsztyński), Jankowski (90+2. Wawszczyk)
Korona: Kozioł - Szymusik, Tzimopoulos, Grzelak, Kordas - Podgórski, Cetnarski, Kaczmarski (82. Lisowski), Kiełb (55. Długosz) - Thiakane, Firlej (72. Łysiak).
Sędzia: Grzegorz Kawałko (Białystok).

Niemal od początku spotkania Arka Gdynia starała się pokazać, że jej celem na ten pojedynek jest wyłącznie zdobycie trzech punktów. Podopieczni trenera Ireneusza Mamrota starali się spychać kielczan do defensywy i wysokim pressingiem próbowali wymusić na nich błędy w obronie.

Jedyna bramka zdobyta w trakcie pierwszej połowy wzięła się jednak po dobrze wykonanym rzucie z autu. Adam Marciniak zagrał mocno piłkę w pole karne kielczan, a tam Michał Marcjanik uprzedził Emile'a Thiakane i wpakował piłkę do bramki mocnym strzałem.

Korona starała się atakować głównie po zagraniach z bocznych stref boiska i po utracie gola z minuty na minutę zdobywała sobie coraz więcej miejsca na boisku. Aktywni byli wspomniany Thiakane, Jacek Podgórski i Maciej Firlej, ale brakowało im dokładności z najważniejszych momentach akcji. Środek pola kieleckiego zespołu nie dawał natomiast zbyt wiele, jeśli chodzi o kreowanie okazji pod bramką rywala.

Na przerwę podopieczni Macieja Bartoszka schodzili przegrywając 0:1, a na drugą połowę wyszli pełni animuszu. Znów zagrywane były piłki w pole karne Kajzera, bramkarza Arki, ale ten długo nie miał zbyt wiele trudnej pracy do wykonania. Najbliżej pokonania go był w samej końcówce wprowadzony z ławki rezerwowych Wiktor Długosz, ale goalkeeper ekipy z Trójmiasta świetnie obronił strzał głową młodego wychowanka Korony.

Wynik w drugiej połowie się nie zmienił, a Arka miała jedną doskonałą okazję do jego podwyższenia - w jednej akcji świetnie dwukrotnie interweniował jednak Marek Kozioł, najpierw po strzale Mazka, a następnie po uderzeniu Jankowskiego.

Korona Kielce przegrała więc 0:1 i była to jej druga przegrana z Arką w Gdyni w tym sezonie. Poprzednia, 0:2, miała miejsce w meczu 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski.

***

ZAPIS RELACJI LIVE

90+3'
Koniec meczu. Korona przegrała w Gdyni 0:1.

90+2'
Jakub Wawszczyk z Arki zmienia Macieja Jankowskiego.

90'
Trzy minuty doliczył sędzia do drugiej części meczu.

88'
Ależ było blisko wyrównania! Wiktor Długosz oddał z bliskiej odległości od bramki strzał głową, ale świetnie obronił go Kajzer!

86'
Thiakane starał się oddać strzał na bramkę Arki, ale został zablokowany.

84'
Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Grzelak już szykował się do oddania strzału, ale został uprzedzony przez bramkarza Arki.

82'
Zmiana w Koronie, Dawid Lisowski wchodzi za Iwo Kaczmarskiego.

81'
Groźnie pod bramką Korony i dwie świetne interwencje Kozioła! Najpierw na bramkę kielczan uderzał Mazek, a potem Jankowski.

80'
Rzut rożny mieli kielczanie, ale gospodarze nie pozwolili na stworzenie zagrożenia pod własną bramką.

78'
Długa piłka z głębi pola pod bramkę Korony, złapał ją bez większych problemów Kozioł.

76'
Kolejne dośrodkowanie w pole karne Korony z prawej strony boiska, jednak bez większego zagrożenia.

74'
Trzy zmiany w Arce. Weszli Drewniak, Soboczyński i Mazek, a zeszli Żebrowski, Łabojko oraz Letniowski.

72'
Druga zmiana w Koronie, Paweł Łysiak wszedł za Macieja Firleja.

71'
Cetnarski oddał strzał z dystansu, ale piłka minęła bramkę gospodarzy.

69'
Rafał Wolsztyński z Arki zmienia Rafała Siemaszkę.

67'
Podgóski dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne Arki, złapał tam jednak piłkę Kajzer.

65'
To mogła być kolejna bramka dla gospodarzy - Siemaszko dostał piłkę na wysokości pola karnego, będąc kompletnie niepilnowanym, ale oddał fatalny strzał. Grę wznowią kielczanie.

63'
Długie zagranie z głębi pola w kierunku Firleja, złapał piłkę Kajzer.

61'
Kasperkiewicz oddał z dystansu strzał na bramkę Korony, ale wyraźnie się pomylił.

59'
Dośrodkowanie z rzutu rożnego w pole karne Korony, ale tam znów dobrze interweniowali obrońcy.

57'
Letniowski dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne Korony, goście wybili piłkę

55'
Pierwsza zmiana w Koronie, Wiktor Długosz wchodzi za Jacka Kiełba.

54'
Thiakane był faulowany w środkowej strefie boiska. Żółtą kartkę dostał Adam Deja.

52'
Korona ma problemy z przedostaniem się pod pole karne gospodarzy, którzy mają przewagę.

50'
Jankowski dostał piłkę w polu karnym Korony, ale powstrzymał go Kozioł.

48'
Pierwsza akcja w wykonaniu kielczan, jednak zakończona niedokładnym strzałem Thiakane.

46'
Arbiter dał znak, Korona zaczęła drugą połowę meczu.

45+1'
Koniec pierwszej połowy, Korona przegrywa w Gdyni 0:1.

45+1'
Jedną minutę doliczył sędzia do pierwszej połowy meczu.

45'
Niezła wrzutka Podgórkskiego z rzutu wolnego, ale jeden z piłkarzy Arki był faulowany w swoim polu karnym.

44'
Po dośrodkowaniu Podgórskiego ze stojącej piłki goście wywalczyli tylko rzut rożny.

43'
Wracamy do gry, Korona ma rzut wolny na połowie gdynian.

42'
Leży jeden z piłkarzy w polu karnym kielczan, przerwa w grze.

40'
Wrzutka z prawej strony w pole karne Korony, wybijają jednak futbolówkę kielczanie

39'
Teraz Podgórski zdecydował się na strzał, ale dobrze interweniował Kajzer.

38'
Podgórski dośrodkował z prawej strony boiska, gospodarze wybili piłkę z własnego pola karnego.

37'
Szymusik próbował oddać strzał z okolic linii pola karnego, ale został zablokowany.

35'
Kolejne zagranie piłki w pole karne Arki, ale tam dobrze interweniował jej bramkarz

33'
Thiakane faulował bramkarza Arki po dośrodkowaniu z lewej strony boiska

31'
Faul na Podgórskim w środkowej strefie boiska.

29'
Jankowski oddał mocny strzał na bramkę Korony, ale nie trafił w jej światło.

27'
Kolejna wrzutka z lewej strony boiska, ale znów bez zagrożenia pod bramką gospodarzy.

26'
Tym razem Senegalczyk dośrodkował piłkę z lewej strony boiska, ale obrońcy Arki wybili piłkę.

25'
Mocny i niecelny strzał Thiakane z dystansu.

24'
Szymusik posłał płaskie dośrodkowanie w pole karne Arki, ale tam dobrze interweniowali obrońcy.

23'
Groźnie pod bramką Korony. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i małej przebitce strzał oddał jeden z gdynian, ale piłka poleciała prosto w Kozioła.

21'
Kolejna akcja lewą stroną w wykonaniu Arki - tym razem jednak kielczanie wybili piłkę z własnej szesnastki po dośrodkowaniu Marciniaka.

20'
Indywidualna próba ataku w wykonaniu Jankowskiego, ale napastnik Arki stracił piłkę.

19'
Bramkarz Arki spokojnie złapał piłkę po wysokim zagraniu Jacka Kiełba.

17'
Kielczanie domagają się rzutu karnego po tym, jak jeden z nich upadł w polu karnym, ale sędzia pokazał, że nie ma o tym mowy.

16'
Adam Marciniak zagrał długą piłkę z autu w pole karne Korony, tam Marcjanik uprzedził Thiakane i pokonał pewnym strzałem Kozioła.

15'
GOOOOL! Michał Marcjanik, 1:0 dla gospodarzy.

13'
Korona próbowała zaatakować prawą stroną boiska, ale po niedokładnym podaniu Thiakane straciła piłkę.

11'
Adam Marciniak dośrodkował z lewej strony w pole karne Korony, a choć Juliusz Letniowski trącił piłkę głową, to spokojnie złapał ją Marek Kozioł.

10'
Arka niekiedy stosuje wysoki pressing i Korona ma duży problem z wyprowadzeniem piłki spod własnego pola karnego.

9'
Adam Deja zdecydował się na strzał z dystansu, ale piłka daleko minęła bramkę Korony.

8'
Błąd Szymusika bez konsekwencji. Prawy obrońca Korony zagrał na własnej połowie piłkę wzdłuż boiska, przejęli ją rywalem, ale nie zdołali przedrzeć się w szesnastkę kielczan.

6'
Podgórski był faulowany w środkowej strefie boiska.

4'
Iwo Kaczmarski wstrzelił piłkę w pole karne Arki, ale zrobił to nie dokładnie. Grę wznowi od bramki Daniej Kajzer.

3'
Emile Thiakane zaatakował indywidualnie na prawej stronie boiska, ale dośrodkował za lekko i piłkę przejęli obrońcy Arki.

2'
Lewą stroną boiska zaatakowała Arka, ale tę próbę zagrożenia bramce Korony faulem, daleko od własnego pola karnego, przerwał Szymusik.

1'
Pan Grzegorz Kawałko z Białegostoku dał znak i mecz zaczęli gdynianie.

12:00
Piłkarze obu drużyn są już na murawie, za chwilkę początek meczu!

11:55
Zapraszamy do zapoznania się ze składami

11:50
Zapraszamy na relację live z meczu Arka Gdynia - Korona Kielce

***

Po wygranej w poprzedniej serii spotkań z Resovią Rzeszów w 1:0 Korona Kielce podejmie teraz próbę zwycięstwa na wyjeździe z Arką Gdynia. Będzie to mecz dwóch spadkowiczów z PKO BP Ekstraklasy z sezonu 2019/2020.

Dla kieleckiego zespołu będzie to szansa na zanotowanie trzeciego zwycięstwa z rzędu. Przed pokonaniem beniaminka z Podkarpacia w takim samym stosunku ograł bowiem GKS Bełchatów.

Generalnie ostatnich pięciu spotkaniach podopieczni trenera Macieja Bartoszka pokazali się z całkiem niezłej strony - wygrali cztery mecze (oprócz dwóch wyżej wspomniany także 3:1 z Zagłębiem Sosnowiec i 1:0 z Sandecją Nowy Sącz), a przegrali jedynie ze Stomilem Olsztyn 1:3.

Ta dobra seria wyników pozwoliła kielczanom zbliżyć się do miejsca szóstego, które po 34 kolejkach gwarantuje udział w barażach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Korona ma na swoim koncie 21 punktów i traci do szóstej lokaty trzy oczka. Tyle samo traci do piątej Arki Gdynia.

- Chcemy, żeby ta seria zwycięstw trwała jak najdłużej. Zrobimy wszystko, by udało nam się ją podtrzymać w kolejnych meczach. Jesteśmy w stanie wygrać z Arką. Potrafimy grać z lepszymi zespołami, ale ważne też jest to, że zdobywamy punkty z drużynami z dołu tabeli. Świadczy to o naszej dojrzałości - powiedział przed tym spotkaniem Maciej Bartoszek.

Z tym zespołem już raz kielczanie w tym sezonie mieli okazję się mierzyć. W ramach 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski gdynianie wygrali 2:0 i wtedy również to oni byli gospodarzami meczu.

- Listopadowe starcie z Arką było dla nas początkiem tego maratonu meczowego, bo jako jedyna drużyna w lidze graliśmy tak dużo spotkań w krótkim odstępie czasu. To był dla nas przełomowy moment w rundzie, ale mieliśmy ich więcej tej jesieni - powiedział również szkoleniowiec Korony.

Arka Gdynia - Korona Kielce NA ŻYWO. Transmisja online

Mecz Arka - Korona w Fortuna 1 Lidze odbędzie się w czwartek 3 grudnia. Online będzie można go śledzić za pomocą platformy ipla.tv.