Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryty u dzika tuż przy granicy województwa świętokrzyskiego na terenie gminy Annopol na Lubelszczyźnie. Strefą ochronną zostało objętych pięć gmin w dwóch powiatach.

ASF, czyli wirus afrykańskiego pomoru świń, jeszcze nigdy tak bardzo nie zagrażał stadom trzody chlewnej w województwie świętokrzyskim.

W końcu października wykryto go u dzika, który wpadł pod samochód na drodze w okolicach Annopola na Lubelszczyźnie tuż przy granicy z naszym regionem. Obszarem ochronnym zostały objęte gminy Tarłów, Ożarów w powiecie opatowskim oraz Sandomierz, Zawichost i Dwikozy w powiecie sandomierskim.

- Ze względu na to, że wirus pojawił się po drugiej, wschodniej, stronie Wisły, podjęto działania wyprzedzające. Komisja Europejska po uzgodnieniu z Głównym Lekarzem Weterynarii wyznaczyła pięć gmin w dwóch powiatach - opatowskim i sandomierskim i ten teren został objęty obszarem ochronnym. Powstał w ten sposób pas o szerokości 20 - 30 kilometrów od Wisły w kierunku zachodnim - mówi Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - W tym obszarze nie ma działań mocno zmasowanych ze strony weterynarii. Rolnicy muszą spełniać zasady zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa. Wszyscy zostali przeszkoleni w tym zakresie przez inspekcję weterynaryjną i skontrolowani.

Rolnicy mają świadomość niebezpieczeństwa, szczególnie ci, którzy mają hodowle trzody chlewnej i z tej działalności się utrzymują. Nie trzeba się bać, ale mocno należy dbać, by nie pozwolić wirusowi wejść do stada. Należy stosować się do zasad bioasekuracji - podkreśla doktor Konopka.

Lekarze weterynarii od wiosny prowadzą kontrole gospodarstw pod względem ochrony przed wirusem, czyli bioasekuracji. Sprawdzili około czterech tysięcy spośród 10 tysięcy w Świętokrzyskiem. Wykryli około tysiąca nieprawidłowości, naruszeń związanych z dokumentacją, czy też niewłaściwym zabezpieczeniem stad. Cztery sztuki świń musiały zostać zabite ze względu na niewiadome pochodzenie.

W piątek w Kielcach miało miejsce kolejne szkolenie lekarzy weterynarii związane z bioasekuracją. - Wzięło w nim udział 110 lekarzy z województwa. Tematyka objęła praktyczne aspekty zwalczania wirusa ASF, także po przez pryzmat współpracy z administracją samorządową, ponieważ są to elementy nieodzowne w naszej pracy. Współpracujemy z policją, strażą, służbami zajmującymi się transportem, czy utylizacją zwierząt - zaznacza Bogdan Konopka.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ

Strefa Agro. Pieniądze na nowy piec. Kontrowersyjna ustawa o kołach gospodyń

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania