Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF tuż obok gminy Pacanów. Panika na rynku trzody chlewnej, wielki dramat hodowców

Michał Kolera
Michał Kolera
pixabay
Ognisko ASF, czyli wirusa afrykańskiego pomoru świń, wykryto w połowie października w sąsiadującej z gminą Pacanów gminie Łubnice w powiecie staszowskim. Ceny skupu żywca wieprzowego natychmiast spadły o nawet 30 procent. W dramatycznej sytuacji są hodowcy mający zobowiązania kredytowe i ci, którzy korzystali z dotacji unijnych. Po letnich powodziach to kolejny cios w sektor rolniczy na tym terenie.

Ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w czwartek, 14 października w gospodarstwie w Czarzyźnie, w gminie Łubnice w powiecie staszowskim. Stado 48 sztuk zostało wybite i zutylizowane. W promieniu 10 kilometrów ustanowiono strefę obostrzeń. Na granicy gminy Łubnice montowane są specjalne maty dezynfekcyjne mające za zadanie ograniczyć przenoszenie choroby.

W gminie Pacanów tak zwaną strefą oddziaływania objętych jest dziesięć miejscowości. Są to Zborówek, Książnice, Karsy Małe, Karsy Duże, Karsy Dolne, Grabowica, Komorów, Kółko Żabieckie, Żabiec. To rejon ograniczony od północy drogą krajową numer 79, od wschodu granicą z gminą Łubnice, od południa rzeką Wisłą, od zachodu drogą krajową numer 73.

- Na tym terenie działają służby weterynaryjne, trwa liczenie sztuk trzody chlewnej. Naszym zadaniem jest odpowiednie oznakowanie strefy oddziaływania zgodnie z przepisami. Na razie nie są podejmowane bardziej radykalne kroki

- mówi burmistrz Pacanowa Wiesław Skop.

Panika na rynku żywca

Sytuacja hodowców świń na tym obszarze jest bardzo zła. W tej chwili handel żywcem jest zablokowany decyzją wojewody na 30 dni. Zakaz wszedł w życie we wtorek, 19 października. Zanim to nastąpiło, od 14 października trwała gorączkowa wyprzedaż zwierząt po bardzo niskich cenach. W ciągu sześciu dni kwota za kilogram żywca spadła z 4,70 do około trzech złotych.

- Każdy na gwałt wyzbywał się żywca. Wybuchła panika na rynku. Wszyscy wiedzą, co stało się w powiecie mieleckim, kiedy pojawił się tam ASF i wprowadzono "czerwoną strefę". Za kilogram tucznika zaczęto tam płacić 2,5 złotego, za maciorę nawet jeden złoty. Ale przecież nie da się na raz sprzedać wszystkich świń, bo są w różnym stadium rozwoju. Więc wiele musiało zostać

- mówi nam hodowca z gminy Pacanów, proszący o anonimowość.

Najgorsza jest sytuacja tych rolników, którzy mają zobowiązania. - Niektórzy z nas pobrali dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tam są określone wskaźniki, które trzeba spełnić, żeby powiększać hodowlę. Jeśli świnia będzie po dwa złote, oznacza to katastrofę. Nie wiemy, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podejdzie do rozliczania tych pieniędzy. Boimy się - dodaje gospodarz.

- Ci którzy brali pieniądze z Unii, mogą mieć jeszcze nadzieję. Ale jeśli ktoś wziął kredyt w banku? To już kaplica - mówi.

Spadła na nich następna plaga

Jest to kolejny w ostatnim czasie cios w rolnictwo gminy Pacanów. - Wszystko to dzieje się na terenie, gdzie latem były dwie powodzie. Zdewastowały uprawy, wielu z nas nie ma czym karmić zwierząt. Musimy sprowadzać paszę. Myśleliśmy, że na powodziach w tym roku się skończy, a tu taki cios. Wiemy, że wokół Mielca obostrzenia trwają już prawie rok. To nie jest tak, że za miesiąc wszystko się ustabilizuje. Trudno obwiniać tego rolnika z gminy Łubnice, u którego zdarzył się ASF. Za chwilę to może być i u nas, jak było z koronawirusem. Myśleliśmy, że nas to ominie, bo tu nie ma dużych hodowli, jak na przykład w Łódzkiem. A jednak - stwierdza gospodarz.

- Warunki na rynku dyktuje teraz pośrednik. Rolnik jest skazany na sprzedawanie po skrajnie niskich cenach. Ludzie więc oddają owoc swojej ciężkiej pracy w obawie, że kiedy pojawi się u nas ASF, służby weterynaryjne każą eksterminować stada i wtedy nie zarobi się już nic. Najpierw powodzie, teraz to. Ludzi ogarnia rozpacz - mówi burmistrz Wiesław Skop.

Trwa liczenie zwierząt

Według danych Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, w całej gminie Pacanów dnia 1 października było 5595 świń. Ile jest ich na obszarze dziesięciu miejscowości w strefie oddziaływania?

- Szacujemy liczebność zwierząt na około 3400-3500. Dokładne dane będą znane po przeprowadzeniu wizytacji gospodarstw. Liczenie zaczęliśmy w środę, 20 października - mówi doktor Piotr Donoch, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Busku-Zdroju.

- W obszarze gminy Pacanów nie ma jeszcze zachorowań, ale konieczna jest prewencja. Pierwszą naszą czynnością są wizytacje. Wszystkie świnie są spisywane, przeprowadzane jest badanie kliniczne i ocena ich stanu zdrowia. Sprawdzamy, czy mają objawy chorobowe i czy są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie można wykluczyć ujawnienia jakichś zwierząt, które nie były poddane obowiązkowej rejestracji - dodaje doktor Artur Uchański, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Busku-Zdroju.

Inspektorat od dłuższego czasu prowadzi akcję prewencyjną, zainicjowaną przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Wieszamy plakaty, przesyłamy ulotki, szkolimy rolników, myśliwych, służby samorządowe, słowem - kogo tylko się da. Nawet grzybiarzy. Ognisko niestety pojawiło się teraz, ale ASF u wrót Świętokrzyskiego jest już od dłuższego czasu. Wszyscy rolnicy są obowiązani do rzeczy wynikających z rozporządzenia wojewody. Jest to na przykład zakaz obrotu trzodą chlewną, zakaz obrotu paszami. W dalszym ciągu wykonujemy badania dzików we współpracy z myśliwymi - uzupełnia Artur Uchański.

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń (ang. african swine fever, ASF) to wirusowa choroba świń o bardzo wysokiej śmiertelności. Zwierzęta umierają w męczarniach, dusząc się. Jak dotąd nie ma na nią szczepionki ani lekarstwa. Pierwszy raz zaobserwowana w Kenii w 1910 roku. Od lat dwutysięcznych pojawiała się na Kaukazie, w Rosji, na Białorusi, skąd w 2014 przedostała się do Polski. Jest bardzo zaraźliwa, nie ma możliwości uratowania stada, w którym wystąpił choć jeden przypadek choroby. Zazwyczaj wybijane są również wszystkie świnie w najbliższej okolicy.

CZYTAJ TAKŻE:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie