Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Kostomłotach Pierwszych w gminie Miedziana Góra. Inspekcja weterynaryjna w kolejnych gospodarstwach

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Inspektorzy weterynarii prowadzą prace po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń w Kostomłotach Pierwszych w gminie Miedziana Góra w powiecie kieleckim w środę, 15 grudnia. Wybito i zutylizowano dwa kolejne stada, który mogły mieć kontakt z ogniskiem. Trwa ustalanie kolejnych gospodarstw kontaktowych.

Przypomnijmy. W środę, 15 grudnia, potwierdzone zostało ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w Kostomłotach Pierwszych w gminie Miedziana Góra. To ósme ognisko w województwie, czwarte w powiecie kieleckim i 123 w kraju. Gospodarstwo jest położone w strefie niebieskiej, stado liczyło 80 sztuk. Wszystkie świnie zostały ubite i zutylizowane.

Czytaj także:

- W niewielkim gospodarstwie, ostatnim specjalizującym się w produkcji trzody chlewnej w gminie Miedziana Góra, utrzymywano 7 macior. Przychówek od nich tuczono lub sprzedawano do tuczu w innych gospodarstwach. Wszystkie zwierzęta, łącznie 80 świń, zostały uśmiercone, ich zwłoki poddano utylizacji, a w gospodarstwie wdrożono procedury mycia i dezynfekcji. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach wsparty zespołem dochodzeniowym Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii prowadzi dochodzenie epizootyczne - przekazuje doktor Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Wyznaczono także dwa kontaktowe gospodarstwa, w których zgodnie z przepisami dotyczącymi uboju prewencyjnego, świnie zostały zutylizowane. Inspektorzy weterynarii pracują nad zlokalizowaniem kolejnych stad kontaktowych.

Niebezpieczny czas dla świń

- Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że choroba wystąpiła w okresie przedświątecznym kiedy panuje wzmożony obrót trzodą chlewną i wieprzowiną. Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale w mięsie eliminuje go dopiero obróbka w temperaturze 80°C. Produkty wieprzowe nie poddane działaniu takiej temperatury są bardzo niebezpieczne dla świń. Nawet kontakt z niewielką ilością np. resztek po posiłku z mięsem zawierającym wirus może wywołać chorobę. Na ASF nie ma szczepionki ani lekarstwa, jedynym sposobem zwalczania tej choroby jest uśmiercanie chorych, zakażonych i podejrzewanych o zakażenie zwierząt

- wyjaśnia doktor Bogdan Konopka.

- Ogniska tej choroby powodują też wyłączenie znacznych obszarów ze wspólnego rynku oraz brak możliwości eksportu w zakresie świń i produktów wieprzowych. Te straty są dla polskich rolników najbardziej dotkliwe. Producenci trzody chlewnej i wieprzowiny w znacznym stopniu sprzedawali swoje produkty za granicą. Stałe ograniczenie sprzedaży do innych krajów członkowskich UE i eksportu oddziałuje silnie na ceny. Dlatego we wspólnym, najlepiej pojętym interesie jest bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie, bez stosowania których zwalczanie ASF jest niemożliwe. Ograniczenia związane z nowym ogniskiem dotkną obok miasta Kielce, wiele sąsiednich miejscowości. Część tego obszaru była wcześniej objęta ograniczeniami z uwagi na ognisko choroby w Łosieniu, w gminie Piekoszów - zaznacza Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Rozporządzenie określi strefy i obostrzenia

W najbliższych dniach należy się spodziewać rozporządzenia wojewody, które określi strefy zapowietrzoną i zagrożoną, co będzie się wiązało z nałożeniem obostrzeń. Po tym fakcie, inspektorzy weterynarii rozpoczną kontrole w gospodarstwach. Inspekcja wstępnie szacuje, że do zbadania jest około 500 stad.

Obostrzenia w związku z ASF

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich rolników utrzymujących świnie o odpowiedzialne zachowanie i bezwzględne stosowanie się do zasad bioasekuracji. Przede wszystkim:

  • zakup prosiąt wyłącznie z legalnego źródła o znanym statusie zdrowotnym (świadectwo zdrowia)
  • ograniczenie dostępu do chlewni innym osobom, wyłącznie do uzasadnionych przypadków
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych
  • właściwe zabezpieczenie paszy i ściółki

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie