Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Nowym Dworze w gminie Krasocin. 230 świń wybitych z dwóch gospodarstw

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Trwają prace inspekcji weterynaryjnej w gminie Krasocin, po tym jak w gospodarstwie w Nowym Dworze potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zakażone stado jest szóstym w województwie.

Wirus ASF w powiecie włoszczowskim

Wieczorem w poniedziałek, 22 listopada, potwierdzono zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń w stadzie trzody chlewnej w Nowym Dworze w gminie Krasocin w powiecie włoszczowskim. Hodowla liczyła 130 sztuk.

Tak informowaliśmy

Natychmiast rozpoczęły się prace inspekcji weterynarii związane z uśmierceniem i utylizacją stada.

- Szybko wyznaczono gospodarstwo kontaktowe, w którym trzoda mogła ulec zakażeniu. Te sztuki poddaje się ubojowi prewencyjnemu. W promieniu kilometra znajduje się jedna hodowla. 100 sztuk również już zostało wybitych i zutylizowanych - informuje Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Kontrole inspekcji weterynarii w gospodarstwach

Trwają prace nad określeniem stref zapowietrzonej i zagrożonej. Rozporządzenie wyznaczające obszary wraz z obostrzeniami dla nich wyda wojewoda świętokrzyski. Wszystkie hodowle w tych terenach będą sprawdzone pod kątem stosowania zasad bioasekuracji i wykrycia nielegalnych stad. Ujawnione sztuki niezarejestrowane bądź niewiadomego pochodzenia również będą poddane ubojowi prewencyjnemu.

- Inspektorzy skontrolują osiem gospodarstw w promieniu do trzech kilometrów od ogniska, jest w nich zarejestrowanych 256 świń. Z kolei w promieniu do 10 kilometrów mamy do sprawdzenia 28 hodowli z 3200 sztukami - przekazuje doktor Bogdan Konopka.

Służby zajmą się odpowiednim zabezpieczeniem terenu wsi, zostaną rozłożone maty dezynfekcyjne na drogach oraz postawione właściwe oznakowania informujące o pojawieniu się ogniska wirusa ASF.

Szóste ognisko wirusa ASF w Świętokrzyskiem

Zakażenie w Nowym Dworze w gminie Krasocin jest szóstym ogniskiem w Świętokrzyskiem. W sobotę, 20 listopada obecność ASF potwierdzono w gospodarstwie w Drugni w gminie Pierzchnica, w powiecie kieleckim. Czwarte zostało wykryte 27 października w Lubani, w gminie Chmielnik, także w powiecie kieleckim. Trzecie i drugie to stada zakażone w Słupcu w gminie Łubnice w powiecie staszowskim 24 października. Pierwsze ognisko ASF potwierdzono 14 października w Czarzyźnie także w gminie Łubnice.

Przyczyny pojawienia się wirusa ASF w Świętokrzyskiem

Drogę przeniknięcia wirusa afrykańskie pomoru świń w przypadku każdego ogniska badają organy ścigania. Od początku roku do tej pory zostało przebadanych około 3,5 tysiąca martwych dzików - padłych, zastrzelonych, zabitych w wypadkach komunikacyjnych. Żaden z nich nie był nosicielem ASF.

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie