Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Świętokrzyskiem. 300 świń wybitych. Wprowadzane są obostrzenia, będzie budowa płotu [WIDEO]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
- Trwają czynności mające ustalić, w jaki sposób wirus dostał się do stada. Sprawę prowadzą organy ścigania - mówi Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
- Trwają czynności mające ustalić, w jaki sposób wirus dostał się do stada. Sprawę prowadzą organy ścigania - mówi Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Obostrzenia mające na celu zahamowanie rozwoju wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz mającą ruszyć na dniach budowę płotu wzdłuż Wisły zapowiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz po zebraniu sztabu kryzysowego w urzędzie w czwartek, 21 października. Wiadomo już, że świnie z gospodarstwa w Czarzyźnie mogły zarazić się w wyniku działań człowieka, gdyż żaden ze zbadanych dzików nie był nosicielem.

W czwartek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab zarządzania kryzysowego. Omawiano i planowano prace związane z potwierdzonym przed tygodniem, 14 października, ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń w stadzie w Czarzyźnie w gminie Łubnice w powiecie staszowskim. Tego samego dnia w gospodarstwie wybito i zutylizowano 48 chorych sztuk.

Do stada wirusa ASF wniósł człowiek?

- W następnych dnia uśmiercono 256 świń, które mogły być zarażone, gdyż miały kontakt, poprzez człowieka, poprzez rodziny z tym stadem - mówi po posiedzeniu sztabu Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Od 14 października dokonaliśmy 390 kontroli gospodarstw w obszarze zapowietrzonym, czyli w promieniu trzech kilometrów od ogniska, w siedmiu miejscowościach we wszystkich gospodarstwach. Ujawniono cztery nielegalne hodowle, świnie niewiadomego pochodzenia. Zostały zabite i zutylizowane. Uśmiercone zostały także sztuki, które znajdowały się w promieniu kilometra od chorego stada. Obszar zapowietrzony został całkowicie sprawdzony.

Doktor Konopka dodał, że trwa docieranie z informacją do gospodarstw o tym, jakie środki ostrożności powinny być w nich zachowane. Apel będzie słychać także z kościelnych ambon.

- Trwają czynności mające ustalić, w jaki sposób wirus dostał się do stada. Sprawę prowadzą organy ścigania. W tej chwili przypuszczamy, że był to czynnik ludzki, gdyż wszystkie dziki, jakie zostały zbadane, a było ich setki, okazywały się nie zarażone

- zaznacza Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Obostrzenia przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Świętokrzyskiem

Obszar zapowietrzony, obejmujący teren trzech kilometrów w promieniu od ogniska ASF oraz zagrożony, czyli w promieniu 10 kilometrów zostały objęte większym rygorem i nadzorem. - W efekcie obostrzenia obejmują część terytorium powiatu staszowskiego i buskiego. Chodzi nie tylko o ubój prewencyjny, ale także o wykładanie mat (dezynfekcyjnych – przyp. red.), ograniczenie co do handlu i imprez związanych z wystawiennictwem trzody chlewnej - zaznacza wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. - Odetchniemy dopiero po okresie trzydziestodniowym, kiedy się kończy karencja, nałożona na pozostałych hodowców, którzy nie mogą dokonywać ani handlu ani wymiany. Muszą tuczniki hodować znacznie dłużej niż to wynika z cyklu produkcyjnego.

Prowadzony jest także odstrzał dzików. Niedługo, w końcu października, ma rozpocząć się budowa płotu od strony Podkarpacia. - Powstanie na długości 15-20 kilometrów. Na kolejnym odcinku będzie pozostawiony ślad chemiczny, położony zostanie na wałach wiślanych po stronie wschodniej, tak by dodatkowo odstraszyć dziki. Co do płotu, wszystko jest już kwestią tego, kiedy wejdzie wykonawca - uzupełnia wojewoda świętokrzyski.

Zbigniew Koniusz podkreślił, że w tym momencie nie ma podejrzeń choroby w innych miejscach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie