Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Świętokrzyskiem. Kolejne 680 świń wybitych, 220 gospodarstw skontrolowanych. Inspektorzy sprawdzają hodowle

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
W strefie kilometra od ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń w Lubani wybito ponad 680 sztuk trzody. W samym ognisku - 433.
W strefie kilometra od ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń w Lubani wybito ponad 680 sztuk trzody. W samym ognisku - 433.
683 świnie z 9 gospodarstw znajdujących się w promieniu kilometra od ogniska ASF w Lubani w powiecie Chmielnik w powiecie kieleckim zostały wybite prewencyjnie. Inspektorzy weterynarii sprawdzili już około 220 gospodarstw w strefie zagrożonej. Przypomnijmy, to czwarte ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w Świętokrzyskiem.

Przypomnijmy. W środę, 27 października potwierdzono czwarte ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w Świętokrzyskiem. Pojawił się w stadzie 433 świń w Lubani w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Wszystkie sztuki zostały wybite i zutylizowane.

Ponad 680 świń wybitych w Lubani. Wszystkie prewencyjnie

W kolejnych dniach inspektorzy weterynarii sprawdzali gospodarstwa znajdujące się w promieniu kilometra od tego stada. W sumie do soboty wybito prewencyjnie 683 sztuki z dziewięciu hodowli, wszystkie były w Lubani. - Przygotowujemy dokumenty dla właścicieli tych stad, by jak najszybciej mogli wystąpić o odszkodowania - mówi Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach.

Kontrole inspektorów w gminie Chmielnik

Jak dodaje, trwają kontrole w strefie zagrożonej, którą objętych jest siedem miejscowości w gminie - Chmielnik, Lipy, Lubania, Łagiewniki, Suchowola, Zrecze Duże, Zrecze Małe.

- Do pomocy ruszyli inspektorzy weterynarii z innych powiatów. We wtorek w sumie 15 lekarzy sprawdziło około 220 gospodarstw. W środę pracuje 14 osób. Badamy przede wszystkim, czy są w nich utrzymywane świnie, czy zwierzęta są zarejestrowane, w jakim stopniu przestrzegane są zasady bioasekuracji. Jeśli zdarzy się, że znajdziemy sztuki "nielegalne", nie wiadomego pochodzenia, będą musiały zostać poddane ubojowi. Kontrole potrwają jeszcze długo, gdyż muszą zostać zwizytowane gospodarstwa także w strefie zagrożonej

- wyjaśnia lekarz weterynarii.

Jak wirus ASF dotarł do stada w Lubani?

Jednocześnie trwa postępowanie organów ścigania, które ma ustalić jak wirus afrykańskiego pomoru świń przeniknął do hodowli w Lubani. Badane są różne możliwości, w tym także pasza. Na ten moment mówi się, że prawdopodobnie zawinił człowiek, być może nieświadomie. Wszystkie dziki, jakie znaleziono, nie były zarażone.

Cztery ogniska w Świętokrzyskiem
Od 14 października do 3 listopada w województwie potwierdzono cztery ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń. Przypomnijmy, pierwszy wykryto w Czarzyźnie w gminie Łubnice w powiecie staszowskim, dwa kolejne w pobliskim Słupcu, czwarte znajduje się w Lubani, w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. W sumie wybito już około 1700 sztuk świń.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie