Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Astra z silnikiem wysokoprężnym się opłaci

/sid/
Opel astra III oferowany jest z gamą 10 silników. Do porównania wybraliśmy podstawowe jednostki
Opel astra III oferowany jest z gamą 10 silników. Do porównania wybraliśmy podstawowe jednostki J. Sobiecki
Kontynuujemy cykl porównań wybranych modeli w różnych wersjach silnikowych, które mają czytelnikom pomóc w podjęciu decyzji odnośnie zakupu auta. Do porównań wybieramy rodzinne samochody klasy średniej, w najchętniej kupowanych wersjach

Opel astra trzeciej generacji, pomimo prezentacji następczyni, w dalszym ciągu znajduje się w ofercie niemieckiego producenta. Kompaktowy model obecny jest na rynku od kilkunastu lat i zajmuje silną pozycję w rankingach sprzedaży. Samochód oferowany jest w czterech wersjach nadwoziowych, jako sedan, hatchback, kombi oraz cc, czyli coupe kabriolet ze sztywnym, składanym dachem.

Przyjęliśmy, że każdy samochód przejedzie 20 tysięcy kilometrów w ciągu roku, nie będzie miał usterek ani kolizji, które mogłyby podnieść składkę ubezpieczenia, a kierowca ponosi wydatki jedynie na paliwo i ubezpieczenie. Koszty serwisu są porównywalne. Należy wykonywać je co 30 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Założyliśmy, że właściciel mieszka w Radomiu, ma maksymalne zniżki w ubezpieczeniu, wykupuje pełny pakiet obejmujący OC, AC, NNW, "zieloną kartę" i assistance, a utrata wartości pojazdu po pierwszym roku wynosi 20 procent w przypadku wersji z silnikiem Diesla i 25 procent w przypadku wersji z silnikiem benzynowym. Założyliśmy również, że w pierwszym roku eksploatacji nabywca astry III skorzysta z możliwości obniżenia ubezpieczenia. Przy dopłacie do ceny auta kwoty 600 złotych, koszt ubezpieczenia w pierwszym roku wyniesie zaledwie 1,5 procent wartości auta. Przyjęliśmy średnie ceny paliw z połowy grudnia 2009 roku, które wynoszą 4,01 złotych za litr benzyny 95-oktanowej i 3,56 złotych za litr oleju napędowego.

Do porównania wybraliśmy najchętniej kupowanego pięciodrzwiowego hatchbacka w wersji wyposażenia enjoy, która obejmuje między innymi czołowe i boczne poduszki powietrzne, system ABS, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, klimatyzację, komputer pokładowy, radio z odtwarzaczem płyt CD i systemem 6 głośników oraz 16-calowe felgi.
Spośród dziesięciu silników, które mogą napędzać opla astrę III wybraliśmy podstawowe jednostki, benzynowy silnik o pojemności 1,4 litra oraz wysokoprężny o pojemności 1,3 litra. Obydwa rozwijają identyczną moc o wartości 90 KM.

Opel astra z benzynowym silnikiem 1,4 kosztuje 48.490 złotych. Silnik dysponuje mocą 90 KM i momentem obrotowym o wartości 125 Nm. Pozwala to osiągnąć maksymalną prędkość 178 km/h i rozpędzić się do 100 km/h w czasie 13,7 s. Średnie zużycie benzyny wynosi 6,3 litra na 100 kilometrów. To oznacza, że na przejechanie 40 tysięcy kilometrów w ciągu dwóch lat auto potrzebuje 2520 litrów benzyny, za którą należy zapłacić 10.105,20 złotych. Koszt ubezpieczenia w pierwszym roku wyniesie 727,35 złotych. W drugim roku użytkowania ubezpieczenie kosztować będzie 1236,50 złotych. Łącznie w ciągu dwóch lat na paliwo i ubezpieczenie wydamy 12.069,05 złotych.

Astra z silnikiem wysokoprężnym 1,3 CDTI kosztuje 55.640 złotych. Podobnie jak silnik benzynowy ma on 90 KM mocy i 200 Nm momentu obrotowego. Maksymalnie można osiągnąć prędkość 174 km/h i rozpędzić się do 100 km/h w czasie 13,6 s. Średnie zużycie oleju napędowego wynosi 4,8 litra na 100 kilometrów. Aby pokonać w ciągu dwóch lat, założony dystans 40 tysięcy kilometrów należy zużyć 1920 litrów oleju napędowego. To oznacza wydatek 6835,20 złotych. Koszt ubezpieczenia w pierwszym roku wyniesie 834,60 złotych, a w drugim 1513,40 złotych. Łącznie na paliwo i ubezpieczenie wydamy 9183,20 złotych.

Zakup astry z silnikiem wysokoprężnym oznacza wydatek wyższy o 7150 złotych. Po pokonaniu dystansu 40 tys. km w ciągu dwóch lat zaoszczędzimy na jego eksploatacji 2885,85 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie