Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne Kielc i 4 gmin mogą być na światowej liście UNESCO! Eksperci z Japonii i Anglii sprawdzają je

Agata Kowalczyk
Mahito Watanabe z Japonii oraz Chris Woodley-Stewart z Anglii odwiedzili w Kielcach między innymi Ogród Botaniczny.
Mahito Watanabe z Japonii oraz Chris Woodley-Stewart z Anglii odwiedzili w Kielcach między innymi Ogród Botaniczny. Krzysztof Krogulec
Wystarczy pojechać do Kielc czy Chęcin, żeby zobaczyć zjawiska geologiczne, które przeszły przez nasz glob miliony lat temu. Pięć gmin z powiatu kieleckiego utworzyło „Geoland Świętokrzyski” i chce wstąpić do Sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Od wtorku gości w regionie międzynarodowa komisja, która ogląda nasze atrakcje.

O tym jak cenne obszary geologiczne są na naszym terenie świadczy choćby to, że Uniwersytet Warszawski wybudował pod Chęcinami na górze Rzepce Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. To w tym miejscu, niczym w pigułce skupiły się zjawiska geologiczne, które miliony lat temu zachodziły na Ziemi. A podobnymi atrakcjami mogą sie pochwalić także inne gminy Morawica, Sitkówka Nowiny, Piekoszów oraz Kielce, które utworzy Geoland Świętokrzyski i chcą wstąpić do Sieci Geoparków UNESCO.

A nie jest łatwo dostać sie do tego elitarnego międzynarodowego grona. Każda zgłoszona atrakcja musi być sprawdzona i obejrzana przez międzynarodową komisje. Od wtorku do piątku gości w Kielcach i gminach tworzących Geolonad Świętokrzyski dwóch przedstawili UNESCO. Są to Mahito Watanabe z Japonii oraz Chris Woodley-Stewart z Anglii.

- Celem ich misji jest weryfikacja dotychczasowej naszej działalności oraz perspektyw rozwoju Geoparku. Goście będą odwiedzać zarówno wszystkie obiekty zlokalizowane na terenie pięciu gmin wchodzących w skład inicjatywy Geopark Geoland Świętokrzyski, jak i sprawdzać dokumenty – informuje Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku w Kielcach.

Gośćmi opiekuje się w Kielcach Michał Poros z Geoparku. – Eksperci zweryfikuje naszą działalność, aktywność, ochronę dziedzictwa kulturowego, stan stanowisk geologicznych, jak również jak wykorzystujemy je dla promocji obszaru przyrodniczego i kulturowego oraz w turystyce - informuje. - Ważne przy ocenie będzie także, jak prowadzimy edukację młodych ludzi pod kątem ochrony przyrodniczej i kulturowej.

Jakie będą korzyści z uzyskania certyfikatu UNESCO? - To przede wszystkim wzmocnienie turystycznej marki regionu i podniesienie rangi jego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do skali międzynarodowej – dodaje dyrektor Czajkowska. - Łatwiej będzie nam budować wizerunku regionu świętokrzyskiego, jako obszaru unikatowego w skali światowej i przyciągnąć turystów również z zagranicy. Geopark ,,Geoland Świętokrzyski’’ może również stać się dźwignią dla rozwoju gospodarczego regionu opartego na geoturystyce.

Goście odwiedzą geologiczne atrakcje Kielc i gmin, jak Kadzielnia, rezerwat Ślichowice, jaskinia „Raj”, Centrum Edukacji Geologicznej, kamieniołom „Szewce”, rezerwat „Chelosiowa Jama” czy kopalnia Miedzianka. Zobaczą też obiekty kojarzące się z dziedzictwem kulturalnym jak skansen w Tokarni, Ośrodek Tradycji Garncarskich w Chałupkach, zamek w Chęcinach, Dwór Starostów Chęcińskich, Karczówkę w Kielcach. Odwiedzą Ogród Botaniczny w Kielcach. Spotkają się z ludźmi, którzy dbają o zachowanie tradycji czy zajmują się promowaniem atrakcji geologicznych, na przykład z przewodnikami. Będą degustować potrawy regionalne, zobaczą występ zespołu ludowego „Lipowianki”. Spotkają się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Kowali, aby zobaczyć nowoczesną lekcję na temat lokalnego dziedzictwa geologicznego.

O tym czy Geoland Świętokrzyski znajdzie się w Sieci Geoparków Globalnych UNESCO dowiemy się wiosną 2019 roku.

Geopark „Geoland Świętokrzyski’’ obejmuje teren pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów. Obszar Geoparku obejmuje zachodnią część Gór Świętokrzyskich, który wyróżnia się specyfiką dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego i krajobrazu. Unikatowe wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, z wyjątkowym dziedzictwem geologicznym i powiązane z nim dziedzictwo górnicze (liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego) sprawiły, że już w 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną, jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Jest to pierwszy w Polsce geologiczny park krajobrazowy, reprezentujący bogactwo walorów przyrody nieożywionej w połączeniu z przyrodą ożywioną i dziedzictwem kulturowym. Obszar ten stanowi trzon Geoparku ,,Geoland Świętokrzyski’’.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie