Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austria. Villach miasto u stóp Alp

Marzena Kądziela
Szusując na nartach w Karyntii, czy pokonując jesienne trasy Alp Karnickich warto zrobić sobie oddech i odwiedzić Villach, sześćdziesięciotysięczne miasto z wieloma atrakcjami.

Samo położenie Villach wzbudza zachwyt. Rozciągnięte nad rzeką Drawą, otoczone malowniczymi alpejskimi szczytami zachęca do wędrowania uliczkami z kolorowymi kamienicami ozdobionymi prześlicznymi szyldami i kwiatami. Restauracje i kafejki zapraszają na różnorodne dania sięgające korzeniami zarówno do kuchni austriackiej jak i krajów położonych tuż, tuż – Włoch i Słowenii. Nie dziwi fakt obecności głośnych Włochów siedzących długo przy małej czarnej. Zresztą śródziemnomorski styl życia charakteryzuje także mieszkańców Villach. Latem na głównym placu czy nad rzeką ustawiane są ogromne leżanki, na których leżąc rozprawiają o swoich sprawach.

Villach otrzymało prawa miejskie w 1240 roku i od tej pory przeżywało wiele wzlotów i upadków. Największy rozkwit to XV i XVI wiek, gdy miasto było „bramą na południe”. Handlowano wtedy przede wszystkim z Wenecją, co przyczyniło się do rozwoju rzemiosła i górnictwa. Pierwsza i druga wojna światowa ciężko doświadczyły miasto, które jako znaczący węzeł komunikacyjny stało się pierwszym celem wojsk alianckich.

Spacer po Starym Mieście

Stare Miasto zamknięte jest dla ruchu samochodowego, tak więc spacer po nim to prawdziwa przyjemność. Odwiedzamy późnogotycki kościół świętego Jakuba z bogato rzeźbionym ołtarzem i wieżą, na którą można się wspiąć po 239 stopniach. Widok z niej jest rewelacyjny.

Na placu, tuż za kościołem wznoszą się kolorowe kamieniczki, a pomiędzy nimi dziedzińce, wąskie, często zadaszone uliczki. W każdy piątek o godzinie 10. można powędrować po Starym Mieście z przewodnikiem. Usługa jest bezpłatna.

W górnej części Placu Miejskiego znajdziemy Hotel Post z 1500 roku, który gościł wiele znakomitości, między innymi cesarz Karol V. W pobliżu znajdziemy jeden z najpiękniejszych dziedzińców miasta nazwany Paracelsushof na cześć słynnego średniowiecznego lekarz i przyrodnika, który spędził tu część swojej młodości.

Pięknie prezentują się wille z przełomu XIX i XX wieku w okolicach ulicy 10 October oraz secesyjne wille przy Peraustraße.

Kto lubi zakupy na wiejskim ryneczku, powinien odwiedzić Plac Zamkowy w środę lub sobotę lub alpejsko – adriatycki targ ekologiczny czynny w piątki od godziny 10. Lokalne produkty kuszą swym wyglądem i zapachem.

Lokalne produkty i tradycyjne stroje

Villach to także świetne miejsce dla amatorów sztuki, szczególnie nowoczesnej prezentowanej na przykład w Galerii Miejskiej przy ulicy Freihausgasse. A na amatorów muzyki czeka każdego lata Festiwal Carinthischer Sommer – jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Austrii.

Warto wejść do któregoś ze sklepów z damską, męską i dziecięcą odzieżą wykonaną zgodnie z dawnymi tradycjami. I, co nas może nieco dziwić, te stroje wciąż są nie tylko kupowane ale i używane na wszelkiego rodzaju uroczystościach miejskich, rodzinnych, towarzyskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie