reklama

Awantura na sesji powiatu sandomierskiego! Poszło o raport o stanie szpitali powiatowych i sandomierskiej lecznicy

KLAUDIA TAJS
KLAUDIA TAJS
Zaktualizowano 
Mówiąc o słuszności i konieczności omówienia raportu i głosowania nad stanowiskiem starosta Marcin Piwnik, podał konkretny przykład niedofinansowania Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Z lewej Tomasz Huk, przewodniczący Rady. Klaudia Tajs
Starosta sandomierski Marcin Piwnik zaapelował do radnych o podjęcie stanowiska alarmującego rząd Polski o dramatycznej sytuacji finansowej sandomierskiej lecznicy i podobnych szpitali powiatowych. - Trzeba pracować, jeździć, starać się, a nie głosić i pisać po mediach, że szpital tonie w długach - sugerował z kolei na sesji Rady Powiatu Sandomierskiego radny Waldemar Maruszczak. - Co mamy zrobić żeby dostać pieniądze? Zamykać oddziały i zwalniać ludzi, i nie mówić nic? Nie będzie na to pozwolenia - zapewnił starosta Marcin Piwnik zachęcając radnych do podjęcia stanowiska.

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI SESJI RADY POWIATU SANDOMIERSKIEGO - KLIKNIJ TUTAJ

Raport o sytuacji szpitali powiatowych w okresie 2015 - 2019 do Sandomierza przywiózł doktor Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu, który był uczestnikiem konferencji o stanie szpitali powiatowych w Polsce. Spotkanie organizował Związek Powiatów Polskich oraz dyrektorzy szpitali powiatowych.

- Dane, które zostały tam przedstawione wskazują, że jest dramat - mówił doktor Marek Kos, dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Sandomierzu. - Dane ze swojej sytuacji finansowej przedstawiło około 200 szpitali. Szpitale powiatowe gigantycznie zadłużają się. Straty sięgają 12 miliardów złotych. Była tam dyskusja, z której wyszły zalecenia dla ministerstwa. Głównie finansowe. Jeden z postulatów mówił o konieczności ustalenia nowej wysokości ryczałtu na 2020 rok, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku wzrasta wynagrodzenie minimalne. Wyliczyliśmy, że w sandomierskim szpitalu wzrost płacy minimalnej spowoduje wzrost kosztów o co najmniej 1 milion 400 tysięcy złotych.

Postulaty z warszawskiej konferencji zostały ujęte w raporcie. Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Sandomierskiego, po przedyskutowaniu raportu, radni mieli podjąć stanowisko o konieczności zwiększenia finansowania szpitali, w tym sandomierskiej lecznicy. Jednak głosowania nad stanowiskiem nie było, ponieważ radni, w tym radni klubu Prawa i Sprawiedliwości stwierdzili, że podjęcie stanowiska w przededniu wyborów parlamentarnych, to decyzja polityczna. - Jako Polskie Stronnictwo Ludowe wszystko co chcecie, macie - mówił radny Waldemar Maruszczak z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Chcieliście zmiany dyrektora szpitala, zmieniliście. Wy bierzecie władzę, wy odpowiadacie, a teraz jak cokolwiek jest źle, to rząd jest zły? Jak jest dobrze to się chwalimy, a jak jest źle to jest rząd ? A gdzie jest zarząd starostwa, a gdzie dyrektor?

Mówiąc o słuszności i konieczności głosowania nad stanowiskiem, starosta Marcin Piwnik, podał konkretny przykład niedofinansowania polskich lecznic na przykładzie Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Starosta przypomniał, że 28 maja wysłał do ministra zdrowia pismo, w którym pyta, dlaczego drugi rok z rzędu sandomierska lecznica, posiadająca III stopień referencyjności, jest omijana przy wypłacie pieniędzy z dodatkowej puli. Na pismo, które wspólnie z dyrektorem napisaliśmy do dziś nie mamy odpowiedzi - mówił starosta Piwnik. - Dokąd mam czekać, jeśli chodzi o nasz szpital powiatowy. Mieliśmy obiecane, że jeśli nasz szpital powiatowy, jako drugi w województwie otrzymał III stopień referencyjności, to miało być to nagrodą. Miały być większe wyceny, miały być większe pieniądze. Przez te dwa lata jesteśmy stratni o ponad dwa miliony złotych. Bardzo was proszę, ponad podziałami politycznymi, aby dziś poprzeć tę formę apelu, gdzie zwracamy się o dobro szpitala i personelu, a przede wszystkim pacjentów.

Starosta odniósł się także do słów radnego Waldemara Maruszczaka. - Ja nie posłucham radnego Maruszczaka nigdy w życiu i zawsze będę walczył o nasz szpital - dodał Marcin Piwnik. - Jeżeli trzeba będzie, pojadę do ministra i zapytam, dlaczego nasz szpital został oszukany. Co mamy zrobić, żeby dostać pieniądze? Zamknąć oddziały i przejść na niższe stopnie referencyjności? Chyba tak. Siedzieć cicho, jak pan Maruszczak, zamykać oddziały i zwalniać ludzi, i nie mówić nic? Nie będzie na to pozwolenia. Panie radny Maruszczak proszę schować swoje partyjne upodobania do kieszeni. Tutaj myślmy o naszym szpitalu, gdzie rośnie jego zadłużenie.

Radny Maruszczak nie krył nerwów. - Nie kazałem panu siedzieć cicho, tylko kazałem panu pracować - wytknął radny. - Jechać do Kielc i Warszawy, niech pan się dowie dlaczego nie dostał pieniędzy, a nie pisze apele.

Temat szpitala na sesji wywołał ponownie dyrektor lecznicy Marek Kos, który mówił między innymi o zadłużeniu lecznicy, polityce kadrowej i płacach.

Radny Waldemar Maruszczak stwierdził. - Mamy dwie wersje, albo będziemy robili tak, jak każdy w gospodarstwie - zasugerował. - Pracujemy, i tu dziękuję dyrektorowi za przedstawienie sytuacji, a pacjent jak tego wysłucha będzie miał wyobrażenie o szpitalu. O taką pracę prosimy starostę i dyrektora. Albo też będziemy robić szum, będziemy wszędzie krzyczeć. Pan starosta zarzucił nam, że jesteśmy przeciwko szpitalowi. Trzeba pracować, jeździć starać się, a nie głosić i pisać po mediach.

Głos zabrał także wicestarosta Wojciech Dzieciuch. - Radni Prawa i Sprawiedliwości bardzo chcą, żeby niewiele mówić tylko załatwiać wszystkie sprawy bez rozgłosu - mówił Wojciech Dzieciuch. - Jak to zrobić, skoro w maju tego roku starosta pisze pismo do ministra o pieniądze na III stopień referencyjności i do dziś nie ma odpowiedzi? Jak to zrobić, skoro w marcu przyszłego roku musimy uzupełnić budżet szpitala o 800 tysięcy złotych, żeby pokryć stratę. Jak to zrobić, skoro strata szpitala dziś wynosi 3 miliony 300 tysięcy złotych, a wymagalne zobowiązania to siedem milionów złotych. Jak to zrobić, skoro trwa spór zbiorowy i pielęgniarki chcą podwyżek. Proszę powiedzieć. Nie będziemy nic mówić, nie będziemy nic robić a dług będzie rósł. Do jakiego momentu. Tym apelem chcieliśmy zwrócić uwagę rządzących, że problemem trzeba się zająć naprawdę, nie na niby.

Ostatecznie apel, nad którym mieli zagłosować radni do porządku obrad nie został wprowadzony. Przeciw zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Stanowisko po sesji przyjął zarząd powiatu sandomierskiego. Dokument zostanie przesłany ministrowi zdrowia, premierowi oraz do innych stosownych urzędów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!Ile kosztuje zdrowie w Polsce?Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


FLESZ: Zmiany przepisów: pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W bardzo dobrej kondycji jest Szpital Powiatowy w Staszowie ( bez długów ) ale tam nigdy nie rządził dyrektor z PSL

g
gorg
3 października, 00:12, Gość:

PIS wykończy Polaków ruszył program zgon

Wszyscy jesteśmy zahartowani przez ekipę POkomuchów i gumofilców, więc PiS nie da rady wykończyć Polaków. Sandomierski szpital to pole działania PSL-u od wielu lat, więc program ZGON to pokłosie działania koniczynki - niedoinformowany frustracie.

G
Gość

Oglądałem sesję Rady Powiatu Busko Zdrój z dnia 26.09.2019 r. i proszę mi odpowiedzieć jak to się dzieje, że Szpital Powiatowy w Busku Zdroju za 6 miesięcy wykazał na plusie 300 tys zł - pomimo bardzo dużych remontów.

Nadmieniam, że za poprzednika dyrektora PSL szpital ten co roku miał 3 - 4 miliony strat

M
Mariusz
3 października, 00:12, Gość:

PIS wykończy Polaków ruszył program zgon

Niestety, to prawda. Zgon albo eutanazja plus. Koszmar.

G
Gość

PIS wykończy Polaków ruszył program zgon

L
Lekarz

Jakiej opcji politycznej są ci krzykacze i awanturnicy sandomierscy? Czyż by to była opcja zaprzyjaźniona z koderastami czyli po-zsl?

G
Gość

Nie odpowiednie osoby niszczą dobry wizerunek PSL.

G
Gość

Gdzie piewnik tam chaos i [wulgaryzm] już niedługo ma tez zniknąć powiat sandomierski

M
Mira

Panie starostko wie pan co to jest praca dla dobra ogółu? Rozwala pan szpital swoim nieudacznictwem i kontaktami z shazzą a potem mówi piszmy niech ktoś posprząta! Jak bolszewik który za co się weżmie to zniszczy.Musi pan przyznać że bycie -jeszcze- starostą przerasta pana. Sam lans za grube pieniądze u p.tajs nie wystarczy. Dlaczego radni mączka,maruszak,ramus nie sprawdzą wydatków powiatu na promocję starosty tam to są cuda ,cały referat tylko nad tym pracuje. A później tzw. opozycja się dziwi że powiat upada.

G
Gość
1 października, 15:14, Gość:

PSL i wszystko jasne. Zakałą naszego regionu jest to, że PSL siedzi wszędzie - całe rodziny powsadzane na stanowiska, oczywiście osoby nie nadające się nawet kozy pasać. Znajomości, po rodzinie, po linii partyjnej. Nie dziwię się że wszystko upada z hukiem - sami ludzie na to pozwalacie, a później płacz i utyskiwanie. Jak ludzie nie zaczną myśleć, to kamień na kamieniu nie zostanie - i może w sumie dobrze.

PIS nie lepszy...

G
Gość

PSL i wszystko jasne. Zakałą naszego regionu jest to, że PSL siedzi wszędzie - całe rodziny powsadzane na stanowiska, oczywiście osoby nie nadające się nawet kozy pasać. Znajomości, po rodzinie, po linii partyjnej. Nie dziwię się że wszystko upada z hukiem - sami ludzie na to pozwalacie, a później płacz i utyskiwanie. Jak ludzie nie zaczną myśleć, to kamień na kamieniu nie zostanie - i może w sumie dobrze.

G
Gość
1 października, 13:42, Gość:

To po co była ta zamiana za Sikorskiego jak jest jeszcze gorzej?

Bo trzeba było partyjnego kolegę wsadzić. Sikorski nie był kolegą Piwnika więc bye bye

G
Gość

To po co była ta zamiana za Sikorskiego jak jest jeszcze gorzej?

G
Gość

W tym szpitalu to zamiast leczyć to szkodzą sam tego do

I
Iga

A przecież tak miało być dobrze nowy dyrektor PSL, itd... Ale jak ma być dobrze jak zamiast zajmować się szpitalem to pan kos PSL zajmuje się swoją kampanią wyborczą w Kraśniku a Piwnik zajmuje się kampanią senatorską i kampanią niejakiego szmajdy a manipulowana rada akceptuję wszystko. Jak trwoga to pisać listy na Berdyczów a nie pracować

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3