Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura na sesji Rady Powiatu w Ostrowcu. Radni Prawa i Sprawiedliwości przeciwko zmianom w programie naprawczym szpitala [WIDEO]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Starostwo Powiatowe
Awanturą zakończyła się sesja nadzwyczajna Rady Powiatu Ostrowieckiego, dotycząca zmian w programie naprawczym szpitala w Ostrowcu. Wymiana zdań między starostą Marzeną Dębniak, a radnymi Prawa i Sprawiedliwości, przeniosła się potem na portal społecznościowy. Przedstawiciele PiS twierdzą, że powiat chce prawdopodobnie zlikwidować oddział ginekologii, tymczasem uchwała dotyczyła Oddziału Fizjoterapii Ambulatoryjnej i to nie likwidacji, a wręcz przeciwnie – pozostawieniu go w strukturach szpitala.

Niepozorny projekt uchwały stał się przyczyna ostrej wymiany zdań na sesji. Zmiany, jakie rada miała przegłosować, dotyczyły wykreślenia z listy oddziałów przeznaczonych do likwidacji Fizjoterapii Ambulatoryjnej i wpisania jej na listę oddziałów, które nie są tym zagrożone.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO ZAPISU TRANSMISJI

Już kilka tygodni temu starosta Marzena Dębniak i dyrektor szpitala Andrzej Gruza informowali, że restrukturyzacja przyniosła efekty, dzięki czemu oddział nie zostanie zlikwidowany, a wręcz są plany jego rozwoju. Powiat będzie się starał o środki unijne w wysokości 400 tysięcy złotych na doposażenie go w urządzenia do terapii ultradźwiękowej, krioterapii i laseroterapii. Jak podkreśliła starosta, projekt uchwały został przedstawiony na sesji nadzwyczajnej po to, by powiat po raz pierwszy od kilku lat mógł ubiegać się o dofinansowanie unijne.

Póki co wycofano się również z zamiaru likwidacji Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego, dając mu szansę. Zwiększono tam liczbę łóżek z 29 do 35, udało się również wywalczyć w Narodowym Funduszu Zdrowia zwiększenie finansowania na jednego pacjenta.
- Daje nam to nadzieję, że i ten oddział uda się uratować – mówi starosta Marzena Dębniak.
Jednym zlikwidowanym oddziałem w ostrowieckim jest więc otolaryngologia.

Ze sporym zdziwieniem przyjęto stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy... sprzeciwili się projektowi zmian dotyczących wykreślenia Fizjoterapii Ambulatoryjnej z listy oddziałów przeznaczonych do likwidacji.
– Nie podoba nam się podejście biznesowe do funkcjonowania szpitala – stwierdził radny Zbigniew Duda. - Jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie poprzemy żadnych działań, które dotyczą zamykania oddziałów w szpitalu. Uważamy, że można to robić w inny sposób, w inny sposób naprawiać szpital. Nie zagłosujemy za żadnymi zmianami w programie. Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia i są oni bardzo zdumieni zapisami w naszym programie naprawczym. Narodowy Fundusz Zdrowia widzi to całkiem inaczej, a pragnę przypomnieć, to my, a właściwie pan dyrektor stara się tam o pieniądze na kontrakty.

Starosta Marzena Dębniak nie kryła zaskoczenia wystąpieniem Zbigniewa Dudu stwierdzając, że było ono „nie na temat”.
– Nie wiem, czy państwo przeczytaliście treść tej uchwały. Przecież wyraźnie jest w niej napisane, że z ewentualnej likwidacji Fizjoterapii Ambulatoryjnej się wycofaliśmy. Co więcej, chcemy ją doposażyć, bo przez lata nie było tam żadnej wymiany sprzętu. Tam są urządzenia, które pamiętają lata 70- te ubiegłego wieku- mówiła starosta powtarzając jeszcze raz, że prawdopodobnie uda się również uratować Zakład Opiekuńczo- Leczniczy.- Z tej uchwały należy się cieszyć, że szpital zaczyna wychodzić z zapaści. Oddziały, które miały szansę, chciały z niej skorzystać.

Żadne wyjaśnienia starosty nie trafiły jednak do radnych opozycji.
- Jak sobie odsłuchacie nasze stanowisko to usłyszycie dokładnie, że nie przyłożymy ręki do żadnego programu naprawczego, który zawiera w sobie likwidację oddziałów szpitalnych. A ten program zawiera- grzmiał Zbigniew Duda.- Co mówimy o ginekologii, neonatologii i położnictwie? W programie jest wyraźnie napisane, że te oddziały są przeznaczone do likwidacji.

- Nie mówmy o likwidacji o likwidacji oddziału ginekologii, bo program naprawczy tego nie zakłada. Jest on pod specjalnym nadzorem, ale nie do likwidacji – odpowiedziała Marzena Dębniak.- Po to o programie naprawczym mówimy na sesji, a nie w zaciszu gabinetu starosty, aby każdy mieszkaniec mógł się z nim zapoznać. Ten program będzie jeszcze wielokrotnie zmieniany.

W głosowaniu projekt uchwały został przyjęty 13 głosami „za” radnych klubu KWW Jarosława Górczyńskiego. Pięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości było przeciwko.

Dyskusja przeniosła się później na profile facebookowe nie tylko radnych powiatowych, ale i radnej wojewódzkiej Magdaleny Zieleń. Ona również zasugerowała, że oddział ginekologii będzie likwidowany.

Dość powściągliwa w wyrażaniu swojego zdania na facebooku Marzena Dębniak odpowiedziała szybko pisząc "Radni powiatowi z PiS przeciwko uratowaniu fizjoterapii!"

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie