Awantura o buskie przedszkole "Smerfuś". Burmistrz Waldemar Sikora zapowiada, że gmina nie będzie już dzierżawiła budynku [SZCZEGÓŁY]

Agata Chrobot
Agata Chrobot

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Koniec awantury o buskie Niepubliczne Przedszkole "Smerfuś"? Burmistrz Buska - Zdroju Waldemar Sikora ogłosił ostateczną decyzję. Budynek, w którym dotychczas mieściła się placówka nie będzie już dzierżawiony komukolwiek. Są plany utworzenia tam przedszkola samorządowego. Szczegóły poniżej.

W maju burmistrz Buska - Zdroju Waldemar Sikora wypowiedział umowę dzierżawy dla budynku, w którym dotychczas mieściło się Niepubliczne Przedszkole "Smerfuś", żłobek oraz szkoła podstawowa. Spotkało się to z ogromnym wzburzeniem dyrekcji, nauczycieli i rodziców uczęszczających tam dzieci.

"Budynek nie będzie dzierżawiony komukolwiek"

Czyżby zapowiadał się koniec tej awantury? W czerwcowym oficjalnym oświadczeniu burmistrz Buska - Zdroju zapowiedział:
- Działka wraz z budynkiem stanowi własność gminy, która chce ją optymalnie wykorzystać na uzasadniony cel społeczny oraz zadbać o wygląd budynku i zagospodarowanie działki. W świetle ostatnich wydarzeń nie planuje się dalszego jej dzierżawienia komukolwiek. Jest to ostateczne stanowisko w tej sprawie, które wkrótce zostanie sformalizowane uchwałą, aby zakończyć wszelkie spekulacje na ten temat - ostro podkreśla włodarz Buska. I dodaje: - oceniam doświadczenie dyrektorki Smerfusia, a także jej troskę, zarówno o kondycję budżetu gminy, jak i o pracowników przedszkola oraz dzieci. Jeśli tak bardzo zależy jej na kontynuowaniu pracy w Smerfusiu, to zapraszam do złożenia oferty w konkursie na dyrektora nowej samorządowej placówki. Z całego serca do tego panią namawiam.

Władze gminy planują utworzyć w budynku "Smerfusia" przedszkole samorządowe. Poinformował o tym burmistrz Buska w swoim poprzednim oświadczeniu. Jak mówi burmistrz gmina dołoży wszelkich starań aby zabezpieczyć dzieci, jak i pracowników przed stratą pracy.

Decyzję o przerwaniu umowy dzierżawy włodarz miasta i gminy uzasadnia kilkoma powodami. Jako najważniejszy podaje - nienależyte zadbanie o własność gminy, czyli o budynek. - Warto też zatrzymać się na chwilę przy kwestii wysokości opłat ponoszonych przez rodziców. Jak się okazuje, to co tak dokładnie wylicza właścicielka „Smerfusia” jest tylko jedną ze składowych całkowitej opłaty jaką ponoszą rodzice. W jej piśmie padają kwoty od 290 złotych do 170 złotych. Dla porównania, w przedszkolu samorządowym są to zwykle opłaty końcowe, które są jeszcze niższe. To właśnie częste zapytania rodziców, którzy po utracie płynności dochodów w wyniku pandemii dzwonili do gminy, pytając o możliwość przeniesienia dziecka do publicznej placówki, stało się przyczyną analiz dotyczących utworzenia kolejnego przedszkola i żłobka samorządowego. Wszak taka tradycja już kiedyś była, budynek wchodzi w skład mienia komunalnego, a aspekt społeczny tej sprawy wydaje się nie mniej ważny niż działalność gospodarcza.

Dyrektor "Smerfusia", nauczyciele i rodzice oburzeni

Natomiast dyrektor przedszkola Anna Mazur nie zgadza się z decyzją władz gminy. W swoim oficjalnym oświadczeniu - wyliczyła bardzo dokładnie inwestycje, które przez cały okres prowadzenia przedszkola poczyniła i jak pisze - absolutnie nie zaniedbała budynku. Wymienia między innymi:

  1. Remont kapitalny schodów głównych od strony północnej wraz z udogodnieniem technicznym dla osób niepełnosprawnych.
  2. Wyłożenie kostką brukową placu od strony zachodniej budynku w miejsce starej zniszczonej trylinki.
  3. Zakupienie i wymiana wszystkich urządzeń zabawowych w ogrodzie zabaw dla dzieci – barwne, drewniane zamki, przeplotnie, bujaki, huśtawki, karuzele itp.
  4. Zakup domku drewnianego typu „altanka” dla dzieci.
  5. Zakup i wymiana wszystkich drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami.
  6. Remont Łazienek dla dzieci z udogodnieniami technicznymi.
  7. Remont kuchni wraz z zapleczem z całkowitą wymianą wszystkich mebli, maszyn i urządzeń elektryczno-gazowych, a przy tym częściowa wymiana instalacji i wbudowanie gniazd siłowych.
  8. Częściowy remont ogrodzenia od strony wschodniej, od ul. Różanej wraz z montażem siłowników elektrycznych.
  9. Remont kotłowni, pomieszczeń piwnic i magazynów.
  10. Coroczne remontowanie ścian, malowanie.

- Nadmieniam, że dzięki moim staraniom i za własne środki doprowadziłam do wymiany kotłów grzewczych z węglowo-koksowych na kotły gazowe c.o. remontów jest długa. Wszystkie uzgadniane były z właścicielem, z gminą i o wykonaniu wszystkich gmina zawsze była powiadamiana. Na opisane prace posiadam pełną dokumentację i rozliczenie finansowe, które również przekazywałam do gminy - mówi Anna Mazur, dyrektor Smerfusia.

Dyrektor podkreśla też, że nie rozumie dlaczego gmina chce tam utworzyć przedszkole samorządowe, skoro to są dla samorządu naprawdę duże koszty. Całość oświadczenia pani dyrektor tutaj: Ciąg dalszy awantury o buskie niepubliczne przedszkole "Smerfuś". Dyrektor Anna Mazur ostro komentuje zarzuty burmistrza SZCZEGÓŁY

Wciąż można podpisać petycję w sprawie Smerfusia. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice walczą o przedszkole

Dyrekcja, nauczyciele i rodzice dzieci, które pobierają naukę w budynku "Smerfusia" wciąż walczą o placówkę. Powstała specjalna petycja, pod którą zbierane są podpisy osób nie godzących się z decyzją burmistrza miasta i gminy Buska - Zdroju Waldemara Sikory. - Dokument można wydrukować i podpisać lub osobiście odebrać w naszej placówce przy ulicy Podpułkownika Srogiego 1 oraz w oddziale na osiedlu Sikorskiego 9 w Busku-Zdroju - informuje Anna Nowak, dyrektor buskiego "Smerfusia". Zebrane podpisy pod dokumentem zostaną dostarczone burmistrzowi Buska - Zdroju.

W petycji czytamy: "Przyjazna, rodzinna atmosfera, wykwalifikowana i wciąż dokształcająca się kadra, gotowane w
przedszkolu domowe obiady, oraz bogata, różnorodna oferta zajęć to cechy charakteryzujące przedszkole, które wybraliśmy dla swoich dzieci, jako najlepsze. Rozwiązanie umowy dzierżawy, pozbawi tę znaczną grupę najmłodszych mieszkańców naszego
miasta i gminy, życzliwej opieki. Prosimy nie zapominać także o dzieciach niepełnosprawnych, które w tej placówce otrzymują wieloaspektową, specjalistyczną pomoc i opiekę. Apelujemy i prosimy Pana o zmianę decyzji w sprawie wypowiedzenia umowy najmu przedmiotowego budynku przedszkola".

Petycja dostępna jest tutaj: PETYCJA W SPRAWIE PRZEDSZKOLA SMERFUŚ

O rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie