Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o kopalnię w Zajączkowie. Inwestor: Technologia ochroni mieszkańców

Michał Kolera
Aleksander Piekarski
- Planowana kopalnia wapienia w Zajączkowie koło Piekoszowa nie wpłynie na pogorszenie warunków życia ludności - twierdzi Rafał Chaiński, właściciel firmy Bartkam, która planuje inwestycję. Sprawa wywołała wielkie poruszenie w dwóch gminach powiatu kieleckiego.

Wielka kopalnia koło Kielc. Strach i protesty (WIDEO, ZDJĘCIA)

– Jesteśmy przerażeni. Kopalnia oznacza hałas, zapylenie. Setki ciężarówek będą jeździć przez naszą wieś. A nie mamy nawet chodników – mówią mieszkańcy Zajączkowa w gminie Piekoszów. Podobne obawy plany wybudowania kopalni wywołały wśród mieszkańców pobliskiej gminy Chęciny. – Petycję ze sprzeciwem wobec tego zakładu podpisali u nas prawie wszyscy mieszkańcy. Boimy się, że ściany zaczną pękać od drgań i hałasu – stwierdza Karolina Terelak, sołtys Miedzianki.

- Przecież cały teren jest w Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym. Mówi się, że w okolicy będzie przejeżdżać 31 ciężarówek na godzinę. To będzie tragedia - powiedział z kolei Przemysław Pałys, który postawił niedawno dom w okolicy. Teraz drży na myśl, że będzie mieszkał obok kopalni.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Rafałem Chaińskim, właścicielem firmy Bartkam w powiecie kieleckim.

- Chciałbym uspokoić mieszkańców. Kopalnia jest położona wystarczająco daleko od domostw. Okolica będzie przez nasz zakład dotknięta w niewielkim stopniu. Na przykład, dzięki technologii mobilnych kruszarek spalinowo-elektrycznych naszych sprzętów w ogóle nie będzie widać z drogi. To w połączeniu z dokładnym myciem powinno zminimalizować ryzyko zapylenia - mówi Rafał Chaiński.

Twierdzi także, że firma szczególną wagę przywiązuje do bezpieczeństwa związanego z użyciem materiałów wybuchowych. - U nas będą odpalać je najlepsi pirotechnicy pod nadzorem inżynierów Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Jesteśmy w stanie zmierzyć sejsmografem natężenie drgań w dowolnym domu na terenie Zajączkowa, bądź gdziekolwiek indziej. Jeśli wystąpiłby problem, natychmiast możemy zmniejszyć siłę ładunku. Jesteśmy także w stanie zrekompensować ewentualne szkody na podstawie sporządzonej wcześniej specjalnie w tym celu dokumentacji - objaśnia.

Jak mówi, także wymieniana przez mieszkańców liczba 31 samochodów na godzinę, które mają wyjeżdżać z kopalni, jest przesadzona. - Planujemy wydobycie zaledwie 200 tysięcy ton rocznie. Dla porównania, pobliska Miedzianka wydobywa ponad 6 milionów. Dlatego też będzie od nas wyjeżdżać tylko nieco ponad 30 ciężarówek dziennie, bo pracować będziemy na jedną zmianę - tłumaczy Rafał Chaiński.

Uspokaja również mieszkańców gminy Chęciny. - Chciałbym zadeklarować, że nie będziemy prowadzić tranzytu przez Bolmin, bo po prostu droga się do tego nie nadaje - mówi. Wspomina, że jest gotów jest pochylić się nad potrzebami mieszkańców. - Możemy dołożyć pieniędzy do budowy chodników, naprawy ogrodzeń, czy wymiany niektórych okien w domach. Nie jest tak, że chcemy dorobić się czyimś kosztem. Chciałbym też uspokoić tych, którzy porównują naszą kopalnię do tego, co na przykład dzieje się w gminie Łagów. Stamtąd wyjeżdża rocznie około 10 milionów ton surowca, od nas będzie to zaledwie 200 tysięcy - dodaje.

- Należy jeszcze wspomnieć o około 30 miejscach pracy na samej kopalni. Oprócz tego będziemy przecież płacić podatki i odprowadzać opłatę eksploatacyjną do gminy - podsumowuje Rafał Chaiński.

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Ograniczenie handlu. Protest myśliwych. Bohaterscy policjanci

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie