Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż półtora miliona złotych otrzymało Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

Andrzej NOWAK [email protected]
Dyrektor Elżbieta Baran rozmawia z Dorotą Kowalczyk o projektach realizowanych w przyszłym roku.
Dyrektor Elżbieta Baran rozmawia z Dorotą Kowalczyk o projektach realizowanych w przyszłym roku. Andrzej Nowak
Taką sumę otrzymało ostrowieckie MCK na realizację tylko jednego projektu. Blisko 200 tysięcy złotych trafi tu z zewnątrz na realizację mniejszych zadań.

W przyszłym roku największym zadaniem Miejskiego Centrum Kultury będzie budowa Centrum Tradycji Hutnictwa, Cywilizacja Żelaza nad Kamienną przy ulicy Świętokrzyskiej. Inwestycja będzie kosztować 2,5 miliona złotych.
- Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego otrzymaliśmy 1,5 miliona złotych - mówi Elżbieta Baran, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. - Mamy już koncepcję funkcjonalno-przestrzenną, rozstrzygnięty przetarg na dokumentację budowlaną wraz z pozwoleniem na budowę. Na wiosnę ogłaszamy przetarg na roboty budowlane i wystrój wnętrz. Na przełomie 2011/2012 obiekt chcemy już oddać do użytku. To bardzo ważne dla nas wyzwanie, bo to pierwszy nasz projekt z funduszy unijnych.

PAMIĘĆ O ROTMISTRZU PILECKIM

Miejskie Centrum Kultury planuje także dwa ciekawe projekty, na które pieniądze chce uzyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeden dotyczy spektaklu, który powstaje na podstawie raportów Witolda Pileckiego (wysoki oficer Państwa Podziemnego dał się zatrzymać w łapance i przewieźć do Oświęcimia, by tam budować tajną siatkę konspiracyjną i przekazywać informacje na zewnątrz).
Scenariusz, którego autorami są Elżbieta Baran i Albert Opolski, otrzymał bardzo dobrą recenzję Anny Lutosławskiej, znanej aktorki i reżyserki z Krakowa. Projekt jest dość kosztowny, opiewa na ponad 100 tysięcy złotych.

- Proponujemy teatr jednego aktora, którego wykonawcą byłby Albert Opolski - wyjaśnia Elżbieta Baran. - Stykamy się z różnymi opiniami na temat rotmistrza Pileckiego. Kontaktujemy się ze specjalistami z różnych, czasami odległych dziedzin sztuki. Jednak generalnie, pod względem historycznym, nasz spektakl konsultujemy z krakowskim Instytutem Pamięci Narodowej. Chcemy wystawiać go w różnych ośrodkach na terenie kraju.

TRENDY I TRADYCJE REGIONU

Drugi projekt pod nazwą "Trendycja" napisała Dorota Kowalczyk. To część wyjęta z Kulturalnej Doliny Kamiennej, dużego projektu złożonego także do Regionalnego Programu Operacyjnego, który jest na liście rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim. - To połączenie trendu i tradycji - opowiada autorka projektu. - Czerpiemy z trendu wzornictwa sztuki ludowej i tradycji. Inspirujemy się kulturą ludową, sztuką użytkową naszego regionu.
Projekt ma być realizowany od lutego 2011 roku do końca roku. Ma polegać na powstaniu wydawnictwa edukacyjnego dla dzieci i produkcji przedmiotu artystycznego, który wywiedziony zostanie z tradycji naszego regionu. Autorom projektu chodzi o tradycje garncarskie, bo z tego słynie Ostrowiec i okolice. Wartość projektu wynosi około 80 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie