Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania w klasztorze dominikańskim w Sandomierzu mogą przynieść sensacyjne odkrycia

(GOP)
W klasztorze dominikańskim w Sandomierzu rozpoczęły się prace archeologiczne. Odsłonięto tam już XIII-wieczną piwnicę. Miejsce, mówią archeolodzy, kryje wiele niespodzianek, a badania mogą mieć znaczenie nawet w skali europejskiej.

Badania prowadzone są w związku z planowaną renowacją klasztoru przy ulicy Staromiejskiej. Najpierw sporządzona zostanie pełna dokumentacja historyczna i archeologiczna.

- Obiekt jest owiany tajemnicą. Jest to zabudowa wielofazowa, która nie ma opracowania monograficznego – podkreślił archeolog Andrzej Gołembnik.

W najbliższych miesiącach przebadane zostanie otoczenie romańskiej piwnicy. O jej istnieniu wiedziano wcześniej. Świadczy o tym dokumentacja badań wykopaliskowych prowadzonych w klasztorze w latach 80. ubiegłego stulecia. Otwór prowadzący do piwnicy był zawalony gruzem.
- W centrum naszej uwagi jest teraz właśnie tajemniczy otwór wejściowy. Będziemy próbowali ustalić, jaka była jego funkcja, czy prowadził on na zewnątrz założenia klasztornego czy do kolejnego pomieszczenia. Jedno pytanie rodzi kolejne. Nie wiemy, jak wyglądała topografia wzgórza świętojakubskiego w XIII wieku, gdy powstawał klasztor – mówiła doktor Urszula Bugaj, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.

Piwnica, jak zaznaczył Andrzej Gołembnik, jest ważna dla zrekonstruowania rozwoju przestrzennego całego założenia klasztornego.
Piwnica jest unikatem, tak jak wyjątkowy jest cały klasztor, perła architektury romańskiej.
Konieczne są prace zabezpieczające. Trzeba je wykonać jak najszybciej, ponieważ mury niszczeją. - Jeśli proces będzie postępował, to jeden z najcenniejszych zabytków sandomierskich zostanie utracony - zaznaczył Andrzej Gołembnik.
Pomoc obiecali posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek.

- Czynimy starania, aby sandomierski klasztor został wpisany na listę pomników historii. Naszą troską jest to, aby jednej z najważniejszych pamiątek naszej historii przywrócić odpowiednią rangę, nie tylko w skali kraju - powiedział poseł Lipiec.
Prace inwentaryzacyjne prowadzone są dzięki funduszom z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Krzysztof Lipiec zapowiedział także wsparcie starań o pieniądze na odtworzenie winnicy dominikańskiej, jaka istniała przy klasztorze w XIII stuleciu. Miałyby one pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sandomierski klasztor powstał jako drugi po krakowskim konwencie Świętej Trójcy klasztor dominikański w Polsce. Klasztor i kościół świętego Jakuba został zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku. To jedne z najstarszych obiektów w całości wzniesionych z cegły na terenie naszego kraju.

Na początku XIV wieku do zachodniej ściany świątyni dobudowano dzwonnicę, w której znajduje się jeden z najstarszych polskich dzwonów, z 1314 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto