Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie rezonansem magnetycznym dostępne w ostrowieckim szpitalu. Działa też poradnia ortopedyczna [WIDEO]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Po pięciu latach, od początku 2020 roku w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wszyscy potrzebujący pacjenci mogą korzystać z rezonansu magnetycznego - zarówno w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatnie, za opłatą.

Rezonans magnetyczny dla ostrowieckiego szpitala kupiony został przed pięcioma laty, w ramach projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej. Oznaczało to, że przez czas trwania projektu, nie może być używany w „celach komercyjnych”. W przypadku lecznicy oznacza to, że za jego używanie nie mogły być pobierane opłaty.

Dostęp do urządzenia był więc mocno ograniczony. Korzystali z niego głównie pacjenci szpitala. Tak było do końca 2019 roku.
- Od 2020 roku przestaje obowiązywać to ograniczenie, dlatego od stycznia rezonans jest dostępny dla każdego pacjenta, który badania potrzebuje - mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. - Można z niego korzystać bezpłatnie, jeśli ktoś ma skierowanie wypisane przez lekarza, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, albo w ramach usługi płatnej. Cennik znajduje się na stronie internetowej szpitala. Chcę zaprosić mieszkańców do korzystania z fachowej i nowoczesnej obsługi rezonansu- Marzena Dębniak dodaje, że już pod koniec roku zwiększyła się obsada w pracowni rezonansu magnetycznego.

W przypadku badania płatnego - które kosztuje około 400 - 600 złotych w zależności od zakresu, nie jest nawet wymagane skierowanie od lekarza.
- Badania rezonansem magnetycznym, w przeciwieństwie do tomografu komputerowego, są traktowane jako nieinwazyjne, czyli nieszkodzące organizmowi. Rezonans nie wykorzystuje promieni Rentgena - mówi Andrzej Gruza, dyrektor szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zachować ostrożności i pochopnie nie decydować się na takie badanie, jeśli nie zachodzi wyraźna potrzeba.

Nie są to jedyne zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w szpitalu w Ostrowcu. Od niedawna uruchomiona jest także Poradnia Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej.
- To także nowość bardzo potrzeba mieszkańcom naszego powiatu. Wszyscy wiemy, jakie dantejskie sceny działy się do tej pory pod jedyną poradnią ortopedyczną w mieście. Zajmowanie kolejek o 2 w nocy, ogromny tłok szczególnie po weekendach. Uruchamiając poradnię w szpitalu mamy nadzieję ulżyć pacjentom potrzebującym pomocy - mówi starosta Marzena Dębniak.

Poradnia Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej na razie czynna jest trzy razy w tygodniu. W poniedziałki od godziny 8 do 14, we wtorki od godziny 14 do 18 oraz w piątki od godziny 9 do 13. Przyjmują w niej lekarze specjaliści ortopedii i traumatologii narządów ruchu Tomasz Rubaj i Rafał Kurek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie