Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtów > Archeologiczne odkrycia w rejonie Rudki Bałtowskiej

TeZ
Jak potwierdza Artur Jedynak, badania terenów położonych nad Kamienną dostarczają wciąż ciekawych odkryć.
Jak potwierdza Artur Jedynak, badania terenów położonych nad Kamienną dostarczają wciąż ciekawych odkryć. Z. Tyczyński

Badania powierzchniowe okolic Bałtowa, które prowadzą archeolodzy z Krzemionek: Artur Jedynak, Kamil Kaptur oraz Urszula Jedynak, przyniosły potwierdzenie, że nasz region był dość gęsto zasiedlony już w epoce paleolitu, czyli kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

- Chodziliśmy po rozległym terenie na północny - zachód od Rudki Bałtowskiej i natrafiliśmy na kilka śladów obecności człowieka neandertalskiego, co przy tak znacznej powierzchni objętej badaniami daje dość duże zagęszczenie stanowisk sprzed 40 tysięcy lat - podkreśla wagę odkrycia Artur Jedynak.
Warto podkreślić, że ubiegłoroczne badania powierzchniowe prowadzone na wschód od Bałtowa także doprowadziły do odkrycia śladów obozowiska Neandertalczyków. Wówczas sensacją było krzemienne zgrzebło znalezione w okolicach wsi Okół.

- Mógł je zostawić tam Neandertalczyk około 40 tysięcy lat temu - mówi Urszula Jedynak, dodając, że znalezisko jest o tyle ciekawe, że najbliższe znaleziska z czasów paleolitu i człowieka neandertalskiego znajdują się w jaskini Raj i w rejonie Zwolenia, już na terenie województwa mazowieckiego.

W trakcie badań natrafiono także na ciekawe stanowisko z okresu wpływów rzymskich, czyli sprzed dwóch tysięcy lat ze śladami po wytopie żelaza w samej Rudce Bałtowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie