Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Rżana, Weronika Orzechowska i Edyta Utnik - Nauczycielkami na medal w powiecie staszowskim w kategorii nauczyciel klas IV-VIII

ach
I miejsce - Barbara Rżana.
I miejsce - Barbara Rżana.
Barbara Rżana z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie zdobyła tytuł Nauczyciel na medal 2018 w powiecie staszowskim w kategorii nauczyciel klas IV-VIII. Drugie miejsce zajęła Weronika Orzechowska, trzecie Edyta Utnik.

Zakończyło się głosowanie w akcji Nauczyciel na medal w powiecie staszowskim. W kategorii nauczyciel klas IV-VIII i gimnazjum zwyciężyła Barbara Rżana przed Weroniką Orzechowską i Edytą Utnik. Przedstawiamy laureatki. Wszystkie weszły do finału wojewódzkiego w którym rywalizują o tytuły najlepszych w województwie.

Barbara Rżana
Już w przedszkolu wiedziała, że to zawód dla niej. Podczas edukacji w szkole podstawowej umacniała się w tej decyzji i mimo, że rozważała też możliwość wyboru innych zawodów, to praca jako nauczyciel zawsze stała na pierwszym miejscu. Po wielu latach pracy wie, że to była dobra decyzja. Tak twierdzi Barbara Rżana, nauczycielka matematyki i informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Czajkowie.

- Co według Pani jest najważniejsze a co najlepsze w pracy nauczyciela? - pytamy pani Barbary podczas naszej rozmowy.

- Najważniejsza jest umiejętność słuchania, dostrzegania tego, co nurtuje uczniów. Sprawianie, aby uczeń mógł w poczuciu bezpieczeństwa zdobywać wiedzę, ale również rozwijać swoje pasje i zainteresowania. A najlepsze? Zobaczyć uśmiech uczniów osiągających choćby najdrobniejsze sukcesy - odpowiada Barbara Rżana.

I dodaje: - Oczywiście, praca nauczyciela to misja, powołanie. Nauczycielem jest się nie tylko w godzinach zajęć. Nauczyciel musi być wzorem i mentorem dla uczniów, wspierać ich w rozwoju. Praca z dziećmi procentuje nie zawsze od razu, czasami dopiero w dalekiej przyszłości.

Barbara Rżana cyklicznie organizuje dla uczniów konkursy fotograficzne na różne tematy, konkursy na temat bezpieczeństwa w Internecie, a także turnieje matematyczne z okazji Dnia Matematyki. Współorganizuje w szkole obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Realizuje z uczniami różne projekty matematyczne i informatyczne, takie jak na przykład: „Interaktywna M@tem@tyk@”, „Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków”, „Godzina Kodowania”, czy „Cyfrowym okiem”.

Weronika Orzechowska
Jest pedagogiem szkolnym, nauczycielem plastyki i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w Szkole Podstawowej w Kurozwękach. Również od najmłodszych lat wiedziała, że chce zostać nauczycielką. Pracuje w zawodzie już 11 lat. - Uważam, że najważniejsze w mojej pracy są dobre relacje z uczniami - czego dowodem są przejawy ich sympatii do mnie i fakt, że przychodzą do mnie ze swoim problemami. Szukają u mnie wsparcia, zrozumienia i dobrego słowa, nie wstydzą się rozmawiać o swoich problemach. Moi uczniowie wiedzą, że zawsze mogą do mnie przyjść, nawet najbardziej zawiłą sprawą. A ja zawsze staram znaleźć się rozwiązanie. Traktuję uczniów jako partnerów do podejmowania wszelkich działań czy przedsięwzięć. Wspólnie z uczniami organizuję wiele imprez szkolnych i lokalnych oraz akcji charytatywnych, bierzemy udział w konkursach pozaszkolnych. Dodatkowo pełnię funkcję opiekuna szkolnego koła PCK wspólnie z uczniami podejmujemy inicjatywy poprzez które promujemy ideę bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, a także od kilku lat prowadzę szkolne koło taneczne , jego uczestnikami są głownie uczennice, które w sposób szczególny interesują się tańcem i pragnął prezentować swoje umiejętności na forum szkolnym oraz środowiskowym - mówi Weronika Orzechowska.

Edyta Utnik
Od zawsze marzyła o tym zawodzie. Uwielbia pracę z dziećmi, młodzieżą. Oni zarażają swoim entuzjazmem. Lubi z nimi rozmawiać i przebywać. Od 2004 pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Bogorii jako nauczyciel języka polskiego.

Dlaczego wybrała ten zawód? - Uwielbiam pracę z dziećmi, młodzieżą. Oni zarażają swoim entuzjazmem. Lubię z nimi rozmawiać i przebywać. Czasami spędzam w klasie całe przerwy, bowiem uczniowie przychodzą do mnie, aby porozmawiać na różne tematy. Zawsze staram się mieć dla nich czas. Lubię wyjeżdżać z wychowankami na zielone szkoły, do teatru ,do kina. Cieszą mnie sukcesy uczniów w różnych sferach - mówi pani Edyta.

I dodaje: - Pracuję w zawodzie dwudziesty rok. Sukcesem, a może raczej po prostu pięknym darem jest dla mnie to, że bez chwili wahania ciągle jeszcze mogę mówić sobie oraz moim uczniom: ,,Kocham ten zawód!” -podsumowuje Edyta Utnik, która zajęła trzecie miejsce w kategorii nauczyciel klas IV - VIII i gimnazjum.

Nauczyciel na medal - szczegółowe wyniki
Oto laureaci akcji Nauczyciel na medal w powiecie koneckim. Wszyscy są w finale wojewódzkim. Można oddawać głosy - zasady na echodnia.eu

Nauczyciel Klas I-III
1. Anna Dziedzic ze Szkoły Podstawowejw Oleśnicy; 2. Lidia Strzelecka, Szkoła Podstawowa w Oleśnicy; 3. Dorota Cuber, Szkoła Podstawowa numer 3 w Staszowie.

Nauczyciel klas IV-VIII i gimnazjum
1. Barbara Rżana z Publicznej Szkoły Podstawowejw Czajkowie; 2.Weronika Orzechowska ze Szkoły Podstawowej w Kurozwękach; 3. Edyta Utnik z Publicznej Szkoły Podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Bogorii.

Nauczyciel Szkoły ponadpodstawowej
1. Andrzej Poniewierski; 2. Mariusz Siłka; 3. Robert Kochanowski - wszyscy z Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie