Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbie i Ken na dożynkowym wieńcu

Irena IMOSA
Przy wieńcu z Probołowic dostrzegliśmy laleczki - w tym Babie i Kena.
Przy wieńcu z Probołowic dostrzegliśmy laleczki - w tym Babie i Kena. I. Imosa
Aż trzy beczki kapusty zużyto w Złotej na ugotowanie dożynkowego bigosu. Ozdobą jednego z wieńcy były figurki Kena i Barbie.

Obfitość plonów i dostatek dostrzec można było z każdego zakątka terenów sportowo-rekreacyjnych w Złotej, na których odbywały się tegoroczne gminne dożynki.

Tegoroczne Święto Plonów przejdzie do historii także i z tego powodu, że wszystkich dożynkowych gości częstowano wspaniałym bigosem staropolskim.

Specjał ten przygotowały panie w szkolnej kuchni z... trzech beczek kwaszonej kapusty. - Nie wtykałem nosa do kuchni, ale wiem, że do bigosu dodano wymaganą recepturą ilość mięs w tym wołowiny, wędzonek wieprzowych i innych dodatków - zapewniał włodarz gminy Tadeusz Sułek, który był gospodarzem święta plonów.

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele Świętej Urszuli Ledóchowskiej, gdzie rolnicy dziękowali Bogu za plony i modlili się o pomyślność dla swoich rodzin. W kościele stanęły w szykach delegacje sołectw z wieńcami, poczty sztandarowe straży pożarnych, organizacji i stowarzyszeń.

Po liturgii dożynkowy korowód ruszył do amfiteatru na stadionie i tu dopełniono ceremoniału.
Prezentacji i ośpiewywaniu wieńców ze wszystkich sołectw towarzyszył akompaniament góralskiej kapeli Zdrowe Korzenie z beskidzkiej Rajczy. W konkursie zwyciężył wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Złotej i on będzie reprezentował gminę podczas powiatowych dożynek w Kijach w najbliższa niedzielę, 30 sierpnia. Pozostałym wieńce także były piękne. Szczególną uwagę zwracał wieniec z Probołowic, w którym w sploty kłosów wkomponowano znane i tutaj laleczki... Barbie i Kena.

Ogromny stadion obsiadły wokół stragany i stoiska na których prezentowano dorodne ziemiopłody, materiały szkoleniowe dla producentów rolnych oraz nowoczesny sprzęt rolniczy. Nie zabrakło uroczej zagródki dla ptactwa ozdobnego, które w Złotej hoduje wybitny pasjonat i prezes wojewódzkiego zarządu Związku Hodowców Gołębi Pocztowych - Tadeusz Ptak. Były tu dziesiątki pięknych kolorowych ptaków, a wśród egzotycznych kaczek dumnie stąpał bocian, który także żyje w złockiej ptaszarni.
Na placu okazy najnowszych odmian warzyw prezentował pińczowski oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dostrzegliśmy także stoisko firmy "Słoneczne ogrody", zajmujące się projektowaniem ogrodów i dekoracja wnętrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie