Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka po raz pierwszy w Pińczowie. Górnicy z powiatu pińczowskiego uhonorowani

oprac. ach
Na zdjęciu: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski (pierwszy od lewej), wyróżnieni górnicy: Ryszard Młyńczak, Janusz Głombiński, Krzysztof Zawada, Paweł Lech, Jerzy Sokołowski oraz Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów(czwarty od prawej).
Na zdjęciu: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski (pierwszy od lewej), wyróżnieni górnicy: Ryszard Młyńczak, Janusz Głombiński, Krzysztof Zawada, Paweł Lech, Jerzy Sokołowski oraz Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów(czwarty od prawej). Starostwo Powiatowe
Takiej uroczystości w Pińczowie jeszcze nie było. W poniedziałek, 4 grudnia po raz pierwszy zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Górnika. Tego dnia Odznaką Honorową imienia Adolfa Dygasińskiego wyróżniono pięciu górników: Ryszarda Młyńczaka, Janusza Głombińskiego, Krzysztofa Zawadę, Pawła Lecha oraz Jerzego Sokołowskiego.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Górnictwo także w naszym powiecie
- Górnictwo to nie tylko tereny Śląska, ale także nasz powiat. Wystarczy wymienić odkrywkowe zakłady górnicze, działające u nas. Jest to: kopalnia gipsu Leszcze i w Szarbkowie, kopalnia wapienia w Podłężu, a także kopalnie piasku w Chruścicach, Turze Dolnym i Pawłowicach - mówi starosta powiatu pińczowskiego, Zbigniew Kierkowski. I dodaje: Właśnie dlatego postanowiliśmy, że zorganizujemy uroczystość z okazji Dnia Górnika i podziękujemy górnikom z naszego powiatu. Głównym pomysłodawcą wydarzenia był Janusz Głombiński, historyk i regionalista Ponidzia, a jednocześnie zasłużony pracownik Kopalni Leszcze.

Dzień zaczynają od modlitwy
- Praca górników od wielu lat jest w naszym kraju otoczona szczególnym patosem. To nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja i powołanie. Nierzadko jest to zawód wielopokoleniowy, łączący całe rodziny - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Adamczyk, kierownik powiatowego Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. I dodała: - Zawód ten jest związany z wielkim ryzykiem i poświęceniem. Dlatego górnicy rozpoczynają swój dzień od znaku krzyża i modlitwy do świętej Barbary - ich patronki. Dziś, 4 grudnia przypada jej święto, tym milej nam gościć w naszych progach nadnidziańskich górników.

Medale i dyplomy
Podczas uroczystości oprócz wręczenia odznak honorowych, wręczono także medale „Zasłużeni dla powiatu pińczowskiego”. Za ciężką pracę i rozwój górnictwa na terenie naszego powiatu otrzymali je właściciele zakładów górniczych: Maria Chojnacka, Jacek Łata, Łukasz Janiga, Jerzy Janiga, Artur Kociełek, Andrzej Chrzanowski i jego syn Paweł.

Dyplomy z podziękowaniami za pracę otrzymali także kierownicy pińczowskich zakładów górniczych: Leszek Irla, Krzysztof Staszecki oraz Sławomir Gębka. Podziękowania w imieniu odznaczonych wygłosił Leszek Irla, reprezentujący kopalnię w Leszczach.

Na zdjęciu: Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, Leszek Irla, Sławomir Gębka i Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.
Na zdjęciu: Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, Leszek Irla, Sławomir Gębka i Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa. Starostwo Powiatowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie