Bardzo dobry bieg Wioletty Kierczyńskiej na Virgin Money London Marathon [ZDJĘCIA]

dor, AO
Wioletta Kierczyńska, wielokrotnie zdobywająca miejsca medalowe oraz wyróżnienia w maratonach i zawodach biegowych, tym razem pobiegła w Virgin Money London Marathon. Przybiegła na 20 miejscu w swojej kat. wiekowej i tym samym pobiła swój życiowy rekord.

Maraton  Londyński w dużej mierze odbywa się wokół Tamizy, zaczynając w Blackheath i kończąc w The Mall. Wyścig masowy jest największą imprezą maratońską w Wielkiej Brytanii i trzecią co do wielkości imprezą biegową (po Great North Run i Great Manchester Run). Od 2006 roku elitarny wyścig jest częścią World Marathon Majors, który obejmuje sześć najlepszych na świecie maratonów (New York, Chicago, Boston, Berlin, Tokyo) Wszystkie te maratony tworzą tzw. Koronę Maratonów Świata.

Aby dostać się do finałowego biegu Mistrzostw trzeba najpierw uzyskać wystarczająco dużą liczbę punktów w eliminacjach. Do udziału zostali zaproszeni maratończycy z całego świata, którzy w eliminacjach zajęli wysokie lokaty w światowym rankingu. Z reguły zaproszenie otrzymują  najlepsi zawodnicy w poszczególnych grupach wiekowych w swoim kraju.

W 2021 roku w Virgin Money London Marathon maraton ukończyło 41 605 osób w tym 14 419 kobiet. W ramach Mistrzostw Świata grup wiekowych udział wzięło: 3 944 biegaczy z całego świata, w tym 1 490 kobiet.
W kategorii wiekowej Wioletty Kierczyńskiej, w Mistrzostwach maraton ukończyło 390 zawodniczek. Wioletta ukończyła ten  maraton na 20 pozycji uzyskując czas 3:00:56 tym samym ustanawiając swój najlepszy czas w życiu na dystansie 42,195 km.